Zaczyna działać pół godziny po zażyciu, przez dwie godziny wykazuje stuprocentową skuteczność, a po dobie nie wywiera już żadnego wpływu na organizm. Amerykańscy naukowcy nazywają opracowaną przez siebie i przetestowaną na myszach pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn środkiem potencjalnie "zmieniającym reguły gry".
Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications" 14 lutego. Jak wyjaśnili naukowcy, opracowana przez nich pigułka inaktywowała enzym zwany rozpuszczalną cyklazą adenylową (sAC), sprawiając, że samce myszy produkowały plemniki niezdolne do przemieszczania się.
W ramach badania jego autorzy przeprowadzili serię eksperymentów na tych gryzoniach. Wykazały one, że w ciągu dwóch godzin od podania środka antykoncepcyjnego jego skuteczność wynosiła 100 proc., w ciągu trzech godzin - 91 proc. Po 24 godzinach od aplikacji pigułki płodność wracała do normy. W trakcie sześciotygodniowego okresu ciągłego podawania myszom testowanego środka nie odnotowano negatywnego wpływu na ich zdrowie.
Naukowcy zastrzegają, że podczas większości eksperymentów pigułkę podawano myszom w formie zastrzyku, jednak gdy otrzymywały ją doustnie, efekty też były zauważalne.
Męska antykoncepcja. Badacze mówią o przełomie
- Nasza pigułka zaczyna działać w ciągu od 30 minut do godziny. Każdy inny hormonalny i niehormonalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn potrzebuje tygodni, by obniżyć liczbę plemników lub uniemożliwić im zapłodnienie komórek jajowych - podkreśliła cytowana przez Sky News dr Melanie Balbach, jedna z badaczek zaangażowanych w testy.
Z kolei stojący na czele badania dr Jochen Buck i dr Lonny Levin z uczelni Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku przekonują na łamach "Nature Communications", że opracowany przez nich środek może "zmienić reguły gry" w dziedzinie antykoncepcji. Levin zaznaczył, że potrzebne są dalsze badania nad lekiem, jednak wyraził nadzieję, iż pewnego dnia wejdzie do apteki i usłyszy prośbę o "męską pigułkę antykoncepcyjną".
Obecnie jedynymi środkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn są prezerwatywy oraz zabieg wazektomii. Naukowcy od wielu lat starają się opracować alternatywę w postaci np. tabletek, jednak testowane dotychczas leki okazywały się nieskuteczne lub wywoływały niepożądane skutki uboczne.
Źródło: Nature Communications
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock