Pierwsze dziecko miała urodzić ponad sto lat temu, sama przyjść na świat jeszcze w XIX wieku. Z dowodu osobistego Rawshe Qassim, która wzięła udział w niedawnym spisie powszechnym w Iraku wynika, że obecnie ma 137 lat. Władze postanowiły to zweryfikować.
Z przeprowadzonego 20 listopada spisu wynika, że Irak zamieszkuje 45,4 mln osób - poinformował w poniedziałek premier kraju Muhammad Szija as-Sudani. Ostatni spis powszechny był pierwszym w Iraku od 27 lat - przy czym ten przeprowadzony w 1997 roku nie obejmował Regionu Kurdystanu na północy kraju, jak przypomniała agencja Reutera.
Jedną z Kurdyjek, które wzięły udział w tegorocznym spisie powszechnym jest Rawshe Qassim z dystryktu Sindżar w prowincji Niniwa. Media zainteresowały się kobietą z powodu jej wieku - z jej dowodu osobistego wynika bowiem, że urodziła się w 1887 roku, co oznacza, że może mieć obecnie 137 lat.
Według dokumentu ma 137 lat
Władze postanowiły zweryfikować dane z dokumentu Rawshe Qassim. "Oczekuje się, że wyniki tej procedury zostaną ogłoszone w najbliższych dniach" - przekazała agencja ENEX.
Kobieta "cieszy się względnie dobrym zdrowiem", choć straciła m.in. wzrok - podał portal stacji Rudaw, której dziennikarze rozmawiali z Kurdyjką. Rzekomo 137-letnia kobieta przed kamerą zwróciła się do władz o wypłatę pieniędzy, które pozwoliłyby jej się utrzymać. - Błagam ich, żeby zapłacili mi pensję z ubezpieczenia społecznego, bo zmagam się z chorobą. Dopóki żyję, będę płaciła za jedzenie i inne potrzeby - stwierdziła w rozmowie w ubiegłym tygodniu.
Kobieta, która pierwsze dziecko miała urodzić w 1917 roku, mieszka razem z synem, a w codziennych czynnościach pomaga jej wnuk, Tahsin Rasho. - Oni (władze Iraku - red.) nic dla niej nie zrobili. Dostawała pensję z ubezpieczenia społecznego, ale ją obcięli - powiedział mężczyzna w wywiadzie dla Rudaw. Dodał, że jego babcia "według przeprowadzonego spisu (powszechnego - red.) jest podobno najstarszą kobietą mieszkającą w Iraku".
Najstarsza żyjąca osoba na świecie
Za najdłużej żyjącego człowieka na świecie uznawano dotąd zmarłą w 1997 roku Jeanne Calment, Francuzkę, która przeżyła 122 lata i 164 dni. Jeśli Rawshe Qassim rzeczywiście urodziła się w 1887 roku, oznacza to, że przyszła na świat w tym samym roku, co np. malarz Marc Chagall, pianista Artur Rubinstein, czy ojciec Pio; a na łamach "Kuriera Codziennego" opublikowano pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa.
Najstarszą żyjącą osobą na świecie, której wiek został zweryfikowany, jest obecnie 116-letnia Tomiko Itooka z Japonii - wynika z Księgi rekordów Guinnessa. Itooka urodziła się 23 maja 1908 roku w Osace.
Źródło: ENEX, Reuters, tvn24.pl