Po decyzji duńskiej królowej Małgorzaty II o abdykacji Duńczycy mówią o "szoku". Z sondaży wynika, że monarchia w Danii wciąż cieszy się dużym poparciem społecznym. A jak wygląda sytuacja w innych europejskich monarchiach?
Królowa Danii Małgorzata II ogłosiła w niedzielę w swoim przemówieniu noworocznym abdykację z dniem 14 stycznia 2024 roku. Duński tron obejmie jej syn, książę Fryderyk. Wielu Duńczyków zareagowało bardzo emocjonalnie na decyzję monarchini. "Jest matką naszego kraju (...). Była tu, odkąd byłam mała. Dzisiaj cała Dania płacze" - oceniła jedna z rozmówczyń dziennika "Guardian". "To był prawdziwy szok" - stwierdził inny rozmówca brytyjskiej gazety.
Małgorzata II cieszy się dużą popularnością
Reakcje na decyzję duńskiej królowej nie zaskakują tych, którzy znają wyniki duńskich badań opinii. Stacja telewizyjna TV2 w grudniu 2023 roku opublikowała sondaż, z którego wynikało, że Małgorzata II jest najpopularniejszym członkiem duńskiej rodziny królewskiej. Sama rodzina w 2022 roku była zaś pozytywnie oceniana przez 85,4 proc. Duńczyków. Co ciekawe, gdy Małgorzata II została głową państwa pół wieku wcześniej, tylko 42 proc. obywateli Danii opowiadało się za utrzymaniem monarchii - co przypomniano na oficjalnej stronie internetowej kraju z okazji jubileuszu 50-lecia Małgorzaty II na tronie.
Jakim poparciem cieszą się inne europejskie monarchie? W Wielkiej Brytanii za utrzymaniem monarchii opowiada się 62 proc. ankietowanych, pochodzącą z wyborów głowę państwa wolałoby mieć 26 proc., zaś 11 proc. nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu YouGov z 2023 roku. 59 proc. respondentów wskazało wówczas, że król Karol III dobrze wypełnia swoje obowiązki, przeciwnego zdania było 17 proc., a 25 proc. nie było pewne.
Portal gazety "The Brussels Times" krótko po koronacji Karola III przypomniał, że w Norwegii, gdzie panuje król Harald V, monarchię popiera 81 proc. obywateli. W sąsiedniej Szwecji, według ankiety zleconej przez Szwedzkie Stowarzyszenie Republikanów, za monarchią opowiada się 58 proc. respondentów.
Poparcie dla monarchii w Europie
W ostatnich latach na mniejsze poparcie może liczyć również holenderska rodzina królewska. Z badań pracowni Ipsos przeprowadzonych w 2022 roku wynika, że królowi Wilhelmowi Aleksandrowi ufa mniej niż połowa Holendrów. W 2020 roku monarchię popierało dwie trzecie mieszkańców Niderlandów, dwa lata później - 58 proc. Podobne badania, przeprowadzone w 2017 roku w Belgii pokazały, że blisko 60 proc. Belgów deklaruje, iż chce utrzymania monarchii.
W Hiszpanii, gdzie głową państwa jest król Filip VI, republikę popiera więcej osób niż monarchię. Ośrodek badawczy 40db opublikował w 2020 roku sondaż, z którego wynikało, że 40,9 proc. obywateli Hiszpanii opowiada się za ustanowieniem w tym kraju republiki, z kolei za monarchią, przywróconą jako ustrój państwowy w 1975 roku, jest blisko 34,9 proc. Hiszpanów. Aż 24,2 procent ankietowanych nie chciało odpowiedzieć lub nie miało zdania w sprawie preferowanego przez siebie ustroju politycznego.
ZOBACZ TEŻ: 30 lat temu Małgorzata II odwiedziła Polskę. Wtedy powstało wyjątkowe zdjęcie z Lechem Wałęsą
Źródło: denmark.dk, The Brussels Times, tvn24.pl