Wysoka gorączka i zapalenie spojówek są częstymi objawami zakażenia XBB.1.16, nowego podwariantu omikrona, nazywanego również arcturusem - informują amerykańskie media powołując się na lekarzy. Zapalenie spojówek może być nie tylko objawem samego zakażenia, ale również PIMS-TS, zespołu objawów po przejściu COVID-19, na który najczęściej chorują dzieci w wieku szkolnym.
Nieznany wcześniej objaw zakażenia COVID-19, jakim jest zapalenie spojówek, zaobserwowano m.in. w Indiach, gdzie w kwietniu odnotowano największy wzrost zakażeń spowodowany XBB.1.16, podwariantem omikrona nazywanym również arcturusem. O coraz częstszych przypadkach zapalenia spojówek, jako objawu zakażenia, informują również specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.
- Najbardziej wyrazistym symptomem (XBB.1.16) jest to, że ma on tendencję do wywoływania stanu zapalnego zewnętrznej części oka i powieki - powiedział portalowi Today profesor chorób zakaźnych na Vanderbilt University Medical Center dr William Schaffner. W wyniku zapalenia spojówek białka oczu stają się przekrwione, może ono powodować również łzawienie i opuchliznę oczu. Infekcja zwykle ustępuje po kilku dniach.
Ekspert o "nietypowych" objawach zakażenia
William Schaffner podkreślił w rozmowie z portalem, że jak dotąd nie wiadomo o żadnych długotrwałych konsekwencjach zapalenia spowodowanego nowym podwariantem omikrona. Jednocześnie zwrócił uwagę na kolejny "wyrazisty" objaw XBB.1.16: wysoką gorączkę. - To interesujące, ponieważ (obecnie) wiele infekcji COVID-19 objawia się niewielką gorączką lub jej brakiem - ocenił. Jak zaznaczył ekspert, powołując się na opinie lekarzy, na te "nietypowe" objawy - czyli zapalenie spojówek i wysoką gorączkę -narażone są zwłaszcza dzieci.
Dr Neha Narula ze Stanford University Medical Center w rozmowie z CBS News podkreśliła, że obecnie trwa trudny dla alergików okres pylenia roślin, sprzyjający rozprzestrzenianiu się wirusów, które mogą powodować zapalenie spojówek: - Jeśli masz do czynienia z łzawieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem oczu lub innymi objawami przeziębienia, nie przypisuj ich alergii, wykonaj test na koronawirusa i porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby mógł udzielić ci dalszych wskazówek dotyczących leczenia - wskazała.
Pozostałe objawy XBB.1.16 są zbieżne z objawami innych podwariantów omikrona, wśród których wymienia się: kaszel, katar, zmęczenie, ból gardła, ból głowy, ból mięśni, nudności czy kichanie.
Zapalenie spojówek - jeden z objawów PIMS-TS
Jak wskazuje serwis www.pacjent.gov.pl, zapalenie spojówek może być objawem nie tylko zakażenia COVID-19, ale również zespołu pocovidowego u dzieci. Chociaż najmłodsi zarażają się rzadziej niż dorośli, a jeśli już zachorują choroba często przebiega bezobjawowo lub łagodnie, może pojawiać się u nich PIMS-TS, zespół objawów po przejściu COVID-19, który czasami prowadzi do ciężkich powikłań. Najczęściej chorują dzieci w wieku szkolnym, mediana wieku to około 9 lat. Choroba objawia się wysoką gorączką oraz następującymi objawami: bólem brzucha (czasem bardzo silnym), biegunką, wymiotami, wysypką (może pojawić się w różnych okolicach ciała i może różnie wyglądać, zazwyczaj są to różowe plamy, czasem przypominają pierścienie), zapaleniem spojówek, czerwonymi, spierzchniętymi ustami, zmianami na języku, obrzękiem dłoni i stóp, znacznym osłabieniem, powiększonymi węzłami chłonnymi, bólem głowy, bólem karku, bólem gardła.
- Jeżeli obserwujemy tego typu dolegliwości bólowe brzuszne, gorączkę powyżej 38 stopni i jakieś objawy wysypkowe, nie zwlekajmy i udajmy się akurat w tym momencie do lekarza, dlatego że w przypadku PIMS decydują nawet nie tyle dni, co godziny - radził dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwerstytetu Medycznego w TVN24.
Źródło: Today, www.pacjent.gov.pl, CBS News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock