Dziewięć objawów omikrona, które mogą wystąpić u osób zaszczepionych. Czy można odróżnić go od przeziębienia?

Źródło:
The Independent
Minister zdrowia Adam Niedzielski o szczepieniach czwartą dawką
Minister zdrowia Adam Niedzielski o szczepieniach czwartą dawką
wideo 2/5
Minister zdrowia Adam Niedzielski o szczepieniach czwartą dawką

Naukowcy wyodrębnili objawy, które pojawiały się szczególnie często u osób zaszczepionych, a następnie zakażonych wariantem omikron koronawirusa. Tymczasem według cytowanego przez "The Independent" prof. Tima Spectora, ok. 50 procent "nowych przeziębień" to w rzeczywistości COVID-19.

Brytyjski dziennik powołuje się na badania norweskich naukowców, którzy przeprowadzili wywiady ze 111 spośród 117 gości przyjęcia w restauracji 26 listopada ubiegłego roku. Doszło po nim do gwałtownego wzrostu przypadków wariantu omikron w Norwegii. W grupie osób, z którymi przeprowadzono wywiad, 66 miało "definitywne" symptomy COVID-19, a 15 "możliwe objawy" wirusa SARS-CoV-2.

"Kluczowe" objawy omikrona u zaszczepionych

89 proc. uczestników przyjęcia, których przebadano, otrzymało wcześniej dwie dawki szczepionki mRNA, żaden nie otrzymał wówczas dawki przypominającej. Opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Eurosurveillance" wyniki wskazują, że w grupie osób w pełni zaszczepionych wystąpiło osiem "kluczowych" objawów: uporczywy kaszel, katar, zmęczenie, ból gardła, ból głowy, ból mięśni i kichanie. Eksperci dodali też do tej listy nudności.

Kaszel, katar i zmęczenie były jednymi z najczęściej występujących objawów u zaszczepionych osób, kichanie i gorączka występowały najrzadziej.

Dwa wyraźne objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu

Odróżnienie wirusa COVID-19 od zwykłego przeziębienia bez przeprowadzenia testów może stanowić wyzwanie. "Independent" cytuje prof. Tima Spectora, według którego ok. 50 procent "nowych przeziębień" to w rzeczywistości COVID-19. Specjaliści sugerują jednak, że istnieją dwa wyraźne objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu wirusem: zmęczenie i zawroty głowy lub omdlenia.

Poczucie silnego zmęczenia może przełożyć się na ból ciała, osłabienie mięśni, bóle głowy, a nawet problemy ze wzrokiem i utratę apetytu. Według przewodniczącej Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Medycznego, dr Angelique Coetzee, zmęczenie było "jednym z głównych objawów" wariantu omikron, w momencie, kiedy pojawił się on w Afryce Południowej - oceniła w programie "Good Morning Britain".

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus na świecie. Szef WHO: koniec pandemii jest w zasięgu wzroku

Omdlenia a zakażenie wariantem omikron

Kolejnym znakiem, że mamy do czynienia z omikronem, może być występowanie zwrotów głowy lub omdleń. Sugestie, że omdlenia mogą mieć związek z omikronem pojawiły się w Niemczech, po tym, jak lekarze w Berlinie odkryli, że COVID-19 wywołał nawracające zawroty głowy u 35-letniego pacjenta szpitala. Gazeta "Arztezeitung" przekazała, że lekarze widzą "wyraźny związek" łączący infekcję z omdleniami.

Specjaliści przestrzegają, że chociaż szczepionka przeciwko COVID-19 chroni przed poważniejszymi zagrożeniami ze strony wirusa, zarazić może się nawet osoba w pełni zaszczepiona.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń. Ile szczepień wykonano

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock