Aż 9 milionów pracowników w Europie, czyli 20 procent osób objętych rządowymi programami pomocowymi w czołowych gospodarkach, może stracić pracę w 2021 roku – wynika z najnowszego badania Allianz, na które powołuje się portal CNBC.
"W perspektywie krótkoterminowej europejskie rządowe programy pomocowe zapobiegły lawinowemu wzrostowi bezrobocia w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie wyniosło ono w maju 13,3 proc., a od marca przybyło kilkadziesiąt milionów osób bez pracy " - piszą eksperci Allianz, cytowani przez CNBC.
Jak podaje firma, obecnie w pięciu największych gospodarkach Starego Kontynentu (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Hiszpania) blisko jedna trzecia zatrudnionych, czyli 45 milionów osób, jest objęta rządowymi programami pomocowymi.
Skok bezrobocia
Allianz przypomina, że wiele programów pomocowych zakłada możliwość skrócenia czasu pracy przez firmy i pokrycie części utraconego dochodu lub przekazania dopłat do pensji pracowników przez państwo.
"Pomimo nadzwyczajnych środków wsparcia spodziewamy się, że w 2020 roku przybędzie 4,3 miliona dodatkowych bezrobotnych"– przewidują eksperci firmy. Jeszcze większy skok bezrobocia może nastąpić w kolejnych 12 miesiącach.
Zdaniem ekspertów Allianz w analizowanych pięciu krajach europejskich aż 9 milionów pracowników, czyli 20 proc. osób objętych rządowymi programami pomocowymi, może stracić pracę w 2021 roku.
"Zombie jobs"
"Nazywamy te miejsca pracy 'zombie jobs'. Wymagają one doraźnej pomocy, aby uniknąć masowych zwolnień" – pisze Allianz.
"Takich miejsc pracy jest dużo w Wielkiej Brytanii, a także Włoszech czy Hiszpanii – państw z znacznym udziałem takich sektorów jak budownictwo, sprzedaż detaliczna, zakwaterowanie czy usługi gastronomiczne" - wymieniają eksperci.
W rozmowie CNBC główny ekonomista Allianz Ludovic Surban powiedział, że dobrze ocenia rządowe programy pomocowe. Podkreślił jednak, że należy uzupełnić je o inne inicjatywy, szczególnie dla najbardziej dotkniętych sektorów, takich jak budownictwo, transport i hotelarstwo.
W kwietniu bezrobocie w strefie euro wyniosło 7,3 proc. w porównaniu do 7,1 proc. w marcu. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia osiągnęła w tym czasie poziom 6,6 proc. W poprzednim miesiącu było to 6,4 proc.
Komisja Europejska zaproponowała przekazanie państwom członkowskim 750 miliardów euro (niecałe 3,4 biliona złotych) w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu na ożywienie gospodarcze. Na ostatnim szczycie przywódcy państw Unii Europejskiej nie doszli jednak do porozumienia w sprawie funduszu.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock