Konieczna jest naprawa mediów publicznych, ta sprawa musi być niezwłocznie rozwiązana. KRRiT przygotuje projekt uchwały, a po jego podjęciu zaprezentuje rozwiązania prezydentowi i rządowi - przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT).
W piątek w Pałacu Prezydenckim na prośbę przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta, podczas spotkania członkowie KRRiT przedstawili opinię na temat sytuacji w mediach publicznych. "Konkluzje ze spotkania są następujące: konieczna jest naprawa mediów publicznych, a sprawa ta musi być niezwłocznie rozwiązana. Ponadto ustalono, że KRRiT jako organ konstytucyjny i do tego powołany przygotuje projekt uchwały, a po jego podjęciu zaprezentuje rozwiązania panu prezydentowi oraz Radzie Ministrów" - napisała Ignaczak-Bandych na portalu X.
Czytaj też: Potężne zarobki pracowników mediów rządowych. "Oddajcie kasę, którą braliście za propagandę"
Przywrócenie roli KRRiT
Według Tadeusza Kowalskiego, członka KRRiT powołanego przez Senat, prezydent na spotkaniu podkreślił, że działania podjęte w celu osiągnięcia zmian były niewłaściwe, ale "krytycznie" ocenił także działania mediów publicznych w ostatnich latach. - (Prezydent) dostrzega niewątpliwie potrzebę zmian w mediach publicznych, jakkolwiek uważa, że środki, które zostały zastosowane, są niewłaściwe z punktu widzenia prawa i konstytucji. Ustaliliśmy, że być może pewna opcją na przyszłość mógłby być powrót do roku 2015. Trzeba rozważyć wszystkie konsekwencje prawne takiego stanu rzeczy, a później dopiero rozpocząć prace nad jakąś dużą ustawą. Jednak ta sprawa jest otwarta, ta propozycja pojawiła się w czasie tego spotkania ze strony pana prezydenta. Padła taka wstępna deklaracja, że jest poważnie skłonny zaakceptować takie rozwiązania prawne – powiedział Kowalski.
Tadeusz Kowalski zauważył, że "powrót do roku 2015 oznacza przywrócenie roli KRRiT w zakresie obsady stanowisk kierowniczych w mediach publicznych".
- W szczególności powoływania rady nadzorczej w otwartych, pluralistycznych konkursach oraz akceptowania wyborów dokonanych przez rady nadzorcze w zakresie zarządu. KRRiT albo wyrazi zgodę, albo nie wyrazi zgody na proponowanych kandydatów. Takie rozwiązania obowiązywały w ustawie do 2015 roku – dodał.
Spór o TVP
W ubiegły wtorek wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającej Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. Decyzja szef MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS; także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji.
W sobotę prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne". Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych zadecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, PR i PAP. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP