Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl
Hennig-Kloska: Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0
Hennig-Kloska: Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0TVN24
wideo 2/3
Hennig-Kloska: Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0TVN24

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w programie #BezKitu w TVN24 została zapytana o ostatni wpis w mediach społecznościowych dotyczący kosztów energii. "Nie będzie żadnego wzrostu cen energii na poziomie 50 proc. czy nawet 40 proc.. Nie straszmy ludzi. Zmiany rachunków będą rzędu 30 złotych" - mogliśmy przeczytać we wpisie szefowej MKiŚ.

Dopytywana, co się stało ze znikającym wpisem, wskazała, że wpis "został poprawiony, natomiast on jest". W nowej wersji wpisu nie ma mowy o tym, że "zmiany rachunków będą rzędu 30 złotych".

Szefowa MKiŚ zapewniła jednak, że podtrzymuje, że zmiana rachunków będzie rzędu 30 zł. - Ja o tym mówiłam, celujemy w ten próg - powiedziała Hennig-Kloska, zwracając jednocześnie uwagę, że to "oczywiście wielkość rachunku rzutuje na skalę podwyżki".

Ceny energii w drugiej połowie 2024 roku

Ministra zapowiedziała przy tym "walkę z kłamstwem" w sprawie cen energii. - To nie jest tak, że myśmy mieli niskie ceny prądu - 33 miliardy złotych rokrocznie dopłacaliśmy przez ostatnie lata z budżetu państwa do rachunków. To też nasze pieniądze, które były przeznaczane na rachunki, tylko trochę w inny sposób - w postaci podatków wpłacamy je do budżetu, a część płaciliśmy w rachunkach - tłumaczyła.

Teraz - jak podkreślała ministra, jej resort chce ten problem rozwiązać systemowo, "obniżając ceny energii, a nie przerzucając obywatelom z kieszeni do kieszeni". Wyraziła przekonanie, że "będzie stabilnie i na pewno akceptowalnie".

- Będziemy robić trzy rzeczy, jeszcze kalkulujemy, liczymy, żeby to wszystko było dobrze zrobione i żeby nikt nie został w tym procesie skrzywdzony. Chcemy dać podstawy do niższych cen taryf. Jest ogromna przestrzeń na rynku do tego, by obniżyć cenę energii w taryfach i będziemy to robić. Będzie dużo niższa cena maksymalna energii i będzie bon energetyczny dla 3,5 miliona gospodarstw domowych o najniższych dochodach - zapowiedziała Hennig-Kloska.

Z zapowiedzi ministry wynika, że projekt ustawy w sprawie cen energii jeszcze w kwietniu powinien znaleźć się w Sejmie. Dodała, że obecne prognozy rachunków za energię na drugą połowę roku przychodzą na starych zasadach i nie ma się co do nich przywiązywać.

Fundusz Leśny to "Fundusz Sprawiedliwości 2.0"

Ministra Paulina Hennig-Kloska w programie #BezKitu w TVN24 mówiła też o trwającym audycie w Lasach Państwowych.

- Audyt nie został jeszcze całkowicie zakończony. Zresztą w Lasach Państwowych pracują też kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli, by dobrze ten obszar sprawdzić. Generalnie, metody, które w ostatnich latach były stosowane w Funduszu Leśnym, zarządzanym przez Lasy Państwowe, przypominają iście metody, które były stosowane w Funduszu Sprawiedliwości - oceniła szefowa MKiŚ.

Czytaj także: "Oryginalny wierzchołek góry absurdów za rządów PiS". Ministra komentuje

Jak mówiła z Funduszu Leśnego, który powinien służyć ochronie przyrody, dochodziło do "finansowania wizerunku polityków, a przede wszystkim Zbigniewa Ziobry z Suwerennej Polski". - Przeznaczono 1,1 miliona złotych od czerwca do października na imprezy plenerowe w okręgu wyborczym pana ministra Wosia. W podobny sposób próbował się promować, jak domniemywam, były dyrektor Lasów Państwowych, który też ubiegał się o mandat posła, wydając w ten sposób 2,8 miliona złotych - podała Hennig-Kloska.

Jak przekazała, informacje w tej sprawie trafiły do zespołu powołanego w prokuraturze, który zajmuje się Funduszem Sprawiedliwości. Zdaniem ministry "nic nie stoi na przeszkodzie, by również rozszerzył zakres swojej działalności o Fundusz Leśny".

Czytaj także: Zabezpieczona "bardzo obszerna dokumentacja", "zajęte rachunki bankowe"

- Myśmy przekazali teraz te materiały do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, z prośbą o włączenie kwestii Funduszu Leśnego do ich pracy, ponieważ stoją za tymi sprawami ci sami ludzie, ci sami ministrowie, często ci sami posłowie, ta sama grupa polityków, a metody są bardzo podobne - wskazała.

W ocenie Hennig-Kloski Fundusz Leśny to "Fundusz Sprawiedliwości 2.0".

Autorka/Autor:mb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP