Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wakacje 2025. Ulubione kierunki turystyczne Polaków
Wakacje 2025. Ulubione kierunki turystyczne PolakówTVN24
wideo 2/4
Wakacje 2025. Ulubione kierunki turystyczne PolakówTVN24

Po latach napięć i spadku ruchu pasażerskiego lotnisko w Modlinie ma otrzymać nowy impuls rozwojowy. Ryanair zapowiada nowe kierunki i zwiększenie floty, terminal ma zostać rozbudowany, a do portu zaczynają wchodzić nowi przewoźnicy. Nad ambitnymi planami wciąż wisi jednak polityczne ryzyko.

Lotnisko w Modlinie dogadało się z Ryanairem. Irlandzki przewoźnik planuje potroić ruch do ponad 5 milionów pasażerów rocznie i uruchomić 25 tras w ciągu pięciu lat.

Ryanair na lotnisku w Modlinie

Wygląda na to, że napięte relacje między Modlinem a Ryanairem przechodzą do historii. Ich konflikt rozpoczął się po wygaśnięciu wcześniejszej umowy.

Irlandzkie linie lotnicze to jedyny przewoźnik oferujący loty z portu lotniczego w Modlinie, jego pozycja pozwoliła mu więc wynegocjować bardzo korzystne opłaty za każdego przewiezionego pasażera. Układ wygodny dla przewoźnika nie zawsze działał na korzyść lotniska, na co zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli.

"Zasadniczy brak (zysków - red.), zdaniem NIK, leżał zaś w podpisanej przed dekadą niekorzystnej umowie z przewoźnikiem lotniczym w połączeniu z brakiem możliwości rozwoju infrastruktury portu i wygenerowania tym samym dodatkowych przychodów" - alarmował NIK w kontroli z 2023 roku.

W ramach negocjacji kolejnego porozumienia spółka zarządzająca lotniskiem w Modlinie zdecydowała się na podniesienie opłat. Odpowiedź przewoźnika była szybka - zaczął sukcesywnie wycofywać samoloty (obecnie w Modlinie stacjonują tylko cztery) i kasować kolejne połączenia.

Ryanair chce rozwijać się na Modlinie

Efekt to znaczący spadek ruchu pasażerskiego - niemal o połowę. Jeszcze w 2023 roku lotnisko obsłużyło 3,3 miliona pasażerów. Już w kolejnym roku w podwarszawskim porcie ubyło 600 tysięcy pasażerów. Prognozy na 2025 rok są jeszcze gorsze - w tym roku lotnisko Modlin ma obsłużyć już tylko 1,5 miliona osób.

Nadzieje tkwią w podpisaniu nowej umowy. W 2026 roku prognozowana liczba pasażerów ma wynieść już 2,5 miliona osób, a w 2027 roku Modlin ma powrócić do liczby 3,3 miliona obsłużonych pasażerów rocznie. Do 2030 roku liczba pasażerów ma wzrosnąć do 5,2 miliona pasażerów.

- Zamierzamy zainwestować 400 milionów dolarów i w ciągu dwóch najbliższych sezonów letnich wprowadzimy cztery nowe samoloty do bazy w Modlinie (zwiększenie liczby z 4 do 8 - red.). Trzy nowe maszyny pojawią się latem 2026 roku, a czwarta dołączy latem 2027. To zwiększy flotę Ryanaira w Modlinie do ośmiu samolotów - mówi w rozmowie z tvn24.pl prezes Ryanair Michael O'Leary.

Dodaje, że w ciągu najbliższych pięciu lat przewoźnik utworzy 25 nowych tras z Modlina. - Pierwsze pięć z nich - na lato 2026 - to Ateny oraz połączenia na wyspy, takie jak Sycylia (Ryanair lata obecnie do Katanii, ale zawiesił połączenia do Trapani - red.) i Sardynia - wymienia O'Leary.

Co więcej, jak ogłoszono na wtorkowej konferencji prasowej latem 2026 roku w Modlinie ma powstać 200 nowych miejsc pracy dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów.

Porozumienie zakłada również rozbudowę infrastruktury lotniska. Do września 2027 roku terminal zostanie powiększony do ośmiu stanowisk odprawy pasażerskiej i 12 miejsc postojowych dla samolotów. W ramach inwestycji port planuje też stworzenie 400 nowych miejsc pracy - m.in. w obsłudze pasażerów, usługach i handlu.

Do końca 2027 roku ma też powstać bezpośrednie połączenie kolejowe z terminalem. Obecnie pociągi dojeżdżają tylko do stacji Modlin, odległej o kilka kilometrów od pasów startowych. Dalej pasażerów zabierają autobusy.

Podczas konferencji nie podano szczegółów dotyczących warunków nowej umowy z przewoźnikiem. - Na każdym lotnisku są dwie części - przychody lotnicze i pozalotnicze. Lotnisko musi mieć ruch, pasażerów, żeby móc generować przychody, zarówno z jednej, jak i drugiej części. Żadna umowa, żadne stawki taryfowe, nie zagwarantują środków do pokrycia stu procent kosztów, ale aby zarabiać z tej drugiej części, musi być ta pierwsza - mówił na konferencji prasowej p.o. prezesa zarządu lotniska Warszawa Modlin Jacek Kowalski.

Nowi przewoźnicy wkraczają do Modlina

Ryanair nie może już czuć się w Modlinie tak pewnie jak dotąd. Do latania z podwarszawskiego lotniska szykuje się Air Arabia, która planuje uruchomić bezpośrednie loty do Szardży. Coraz głośniej mówi się też o możliwym powrocie Wizz Aira - największego konkurenta Ryanaira - do modlińskiego portu.

- Oferta jest już w sprzedaży. Lotnisko w Szardży znajduje się 20 kilometrów od lotniska dubajskiego, więc do Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie można polecieć już od 20 grudnia - mówi w rozmowie z tvn24.pl Jacek Kowalski, p.o. prezesa zarządu lotniska Warszawa Modlin.

- Tutaj pewna ciekawostka, bo low-costy generalnie nie łączą lotów, natomiast w Air Arabia można kupić lot łączony, dzięki temu zwiedzić całą Azję Południowo-Wschodnią czy Centralną Afrykę z przesiadką w Szardży. Ciekawa propozycja na przykład na romantyczny lot na Malediwy - zwraca uwagę.

Air Arabia może zaproponować też kolejne połączenia - Mówimy też o kilku innych destynacjach, sami zresztą wspominali (przedstawiciele Air Arabia - red.) o Hurgadzie i o Marrakeszu, więc cała północna Afryka czy Bliski Wschód jest w zasięgu tych samolotów. To nie będzie linia bazująca u nas, tylko dolatująca, ale to też ma plusy, bo nie musimy na noc zapewnić powierzchni postojowej - komentuje.

Jacek Kowalski potwierdza także, że prowadzone są rozmowy z linią lotniczą Wizz Air. - Rzeczywiście od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy. Są one prowadzone z wieloma przewoźnikami (nie tylko z Wizz Airem - red.). (...) Zapraszamy wszystkich graczy - zaznacza.

W rozmowie z tvn24.pl zdradza, że trwają także negocjacje z PLL LOT. - Są rozmowy prowadzone, nawet z naszym narodowym przewoźnikiem. Na każdym polskim lotnisku LOT operuje, więc dlaczego nie miałby operować u nas - komentuje.

- Dzisiaj jesteśmy otwarci na każdą rozmowę, oczywiście wysyłamy zaproszenia do głównie low-costowych linii, bo oni są naszym naturalnym partnerem - podkreśla.

- Rozmawiamy też z operatorami na temat lotów czarterowych, bo to jest doskonałe wypełnienie dla siatki low-costowej. Czartery uwielbiają noc, w naszym przypadku nie ma tu ograniczeń, można i w środku nocy wylądować - zwraca uwagę.

Konkurencji - przynajmniej w deklaracjach - nie obawia się Ryanair, który dotychczas był jedynym przewoźnikiem stale operującym z lotniska. - Nie chcemy, by Modlin był postrzegany jako "lotnisko Ryanaira". Im więcej przewoźników się tu pojawi, tym lepiej - mówi w rozmowie z tvn24.pl prezes Ryanair Michael O'Leary.

Co, gdy zmieni się władza?

Pytanie, czy ambitne plany dotyczące rozwoju Modlina nie zostaną ukrócone przez kolejną władze. W sondażach prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, niechętne rozbudowie portu w Modlinie, a potężnie spadki notuje rządząca Koalicja Obywatelska.

Co prawda termin zakończenia rozbudowy terminala przypada jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, ale potencjalne opóźnienia czy przesunięcia czasowe mogą okazać się problematyczne.

O właścicielskim sporze wokół Portu Lotniczego Warszawa-Modlin media informowały wielokrotnie. Za rządów PiS między udziałowcami portu Warszawa-Modlin brakowało porozumienia w sprawie rozbudowy lotniska - kluczowej, by port mógł przyjmować więcej pasażerów i otworzyć się na nowych przewoźników.

Właścicielami podwarszawskiego lotniska są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Agencja Mienia Wojskowego, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (obecnie działające jako Polskie Porty Lotnicze) i Miasto Nowy Dwór Mazowiecki. Wszelkie decyzje w sprawie lotniska muszą zapadać jednogłośnie, a ze względu na powiązania udziałowców z odrębnymi stronami sceny politycznej, od za rządów PiS trwał impas dotyczący rozwoju lotniska w Modlinie.

"Powodem (braku rozbudowy był - red.) brak porozumienia między wspólnikami co do kierunku rozwoju i pozyskania przez spółkę zewnętrznych środków, mimo że banki złożyły jej oferty takiego finansowania (objęcia obligacji po ich emisji czy udzielenia kredytu), jak również prowadzenie przez organy spółki wielomiesięcznych dyskusji dotyczących podniesienia kapitału zakładowego czy udzielenia pożyczki przez wspólników" - zwracała uwagę w swoim raporcie NIK.

Koalicja PO-PSL rządząca Mazowszem zarzucała PiS-owi i Portom Lotniczym celowe utrudnianie rozwoju Modlina. Port miał uchodzić w oczach władzy za niepotrzebną konkurencję dla portu lotniczego w Radomiu.

Czy teraz ambitne plany mogą być zarządu Modlina mogą być zniweczone przez polityczną zmianę? - Myślę, że różne władze się zmieniały i lotnisko sobie radziło. Oczywiście, jeśli mówimy o ostatnich kilku latach, to rzeczywiście był pewien problem blokady rozwoju ze strony PPL-u, jeśli chodzi o infrastrukturę. (...) Dziś mamy sytuację, w której wszyscy wspólnicy mówią jednym głosem - Modlin musi się rozwijać. To jest niezbędne dla warszawskiego rynku lotniczego. Potrzebna jest ta druga noga dla lotniska Chopina, a potwierdzają to zarówno środowisko biznesowe, jak i branża lotnicza - mówi w rozmowie z tvn24.pl Jacek Kowalski.

- Prawo i Sprawiedliwość rządziło przez ostatnie 10 lat, ale my od zera staliśmy się największą linią lotniczą w Polsce, więc nie mamy problemów z współpracą z PiS. Nie zgadzamy się ze wszystkimi ich pomysłami, niektóre uważam wręcz za szalone, na przykład Centralny Port Komunikacyjny - pomysł z kosmosu. Zawsze powtarzaliśmy, że Warszawę powinny obsługiwać zarówno rozwijające się Lotnisko Chopina, jak i Modlin. Będziemy jednak współpracować z każdym rządem, który w Polsce będzie u władzy - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Michael O’Leary.

Modlin i przewoźnicy

Ryanair działa w 37 krajach i korzysta z 230 lotnisk, a 90 z nich to jego stałe bazy. Linia planuje w tym roku przewiezienie ponad 200 mln pasażerów w Europie. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa-Modlin. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2024 r. Modlin był jednym z dwóch lotnisk w Polsce, które odnotowały spadek liczby pasażerów. Podwarszawski port w 2024 r. obsłużył 2 mln 697 tys. 575 pasażerów, co oznacza spadek z 3 mln 399 tys. 650 osób w 2023 r. - o 20,7 proc. Zdaniem ULC miało to związek ze zmniejszeniem liczby miejsc oferowanych przez Ryanaira.

W 2024 roku porty lotnicze w Polsce obsłużyły 59,2 mln pasażerów, o 7 mln (13,3 proc.) więcej niż w 2023 roku - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Dodał, że wśród przewoźników najwięcej pasażerów w międzynarodowym ruchu regularnym w 2024 roku obsłużył Ryanair (17 mln, +1,9 mln pasażerów do 2023 r.), Wizz Air (11,5 mln, +935,2 tys.) oraz PLL LOT (7,7 mln, +468,6 tys.).

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rotterdam, największy port w Europie, rozpoczął przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją - podał "Financial Times". Rezerwuje miejsca dla okrętów z wyposażeniem wojskowym oraz planuje, dokąd przekierować transport cywilny w przypadku wojny.

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Źródło:
PAP

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła plan wsparcia branży chemicznej, która zmaga się ze spadkiem produkcji i zamykaniem zakładów. Sektor ten zapewnia 1,2 miliona miejsc pracy i dostarcza produkty dla ponad 90 procent przemysłu w Unii Europejskiej.

Ciemne chmury nad branżą. "Ostatni dzwonek"

Ciemne chmury nad branżą. "Ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący tak zwanych emerytur czerwcowych z lat 2009-2019 - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Nowe przepisy umożliwią ponowne przeliczenie świadczeń dla ponad 100 tysięcy osób.

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło odliczanie do przyjęcia euro przez Bułgarię. Państwa Unii Europejskiej zagłosowały we wtorek za przystąpieniem tego kraju do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria zostanie 21. krajem Wspólnoty będącym członkiem eurolandu.

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka przekazał, że możliwe są zmiany w proponowanych przepisach przeciwpożarowych dotyczących domowych magazynów energii. Wcześniej przeciw wymogom proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprotestowała branża OZE.

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z najnowszego raportu porównywarki Rankomat wynika, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowca musi zapłacić dziś o 14 procent więcej niż przed rokiem. Średnia składka to prawie 700 zł. Gdzie najdrożej? Myli się ten, kto pomyśli, że w Warszawie. Stolica nie trafiła nawet do pierwszej trójki. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi.

Obowiązkowe OC coraz droższe

Obowiązkowe OC coraz droższe

Źródło:
Rankomat.pltvn24.pl

W maju rynek mieszkaniowy się ożywił po obniżce stóp procentowych, jednak jak pokazują najnowsze dane było to chwilowe ożywienie. Jak wynika z raportu Otodom w czerwcu w siedmiu największych miastach sprzedano niespełna 3,1 tysiąca mieszkań.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Źródło:
PAP

- Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie zarzutów z wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo także, kiedy komisja zakończy prace w tej sprawie.

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

Źródło:
PAP

Strajk spowodował utrudnienia i opóźnienia na kolei we Włoszech. To kolejny protest w szczytowym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Źródło:
PAP

Nowe podejście Stanów Zjednoczonych do energetyki - powrót do klasycznych surowców - mogło "wydawać się dziwactwem", biorąc pod uwagę trendy w uprzemysłowionych państwach. Jednak w ślad za USA podążają inne zachodnie kraje - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Chiny ostrzegły administrację Donalda Trumpa przed ponownym otwieraniem konfliktu handlowego poprzez wznowienie ceł na ich towary w przyszłym miesiącu. Zagroziły także, że podejmą kroki przeciwko tym państwom, które dobiją targu z USA, by odciąć Chiny od łańcucha dostaw.

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Źródło:
Reuters

Służą do omijania sankcji, zakupu broni, ale też ratują prywatne majątki czy pomagają w prowadzeniu działań humanitarnych. - W Rosji, Ukrainie, Izraelu, Iranie, a także w innych powiązanych krajach widzieliśmy, jak kryptowaluty były sposobem na ucieczkę kapitału do bezpiecznych miejsc - tłumaczy w rozmowie z TVN24+ Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB. Czy podczas konfliktu wojennego pieniądze zawsze będą na celowniku? - Zawsze tak jest - odpowiada Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego.

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Źródło:
TVN24+

Prezydent USA Donald Trump pokazał w poniedziałek kopie listów adresowanych do 14 krajów, w których zapowiada wprowadzenie wobec nich nowych stawek celnych. Najwyższe taryfy dotyczą Laosu i Mjanmy (po 40 proc.). Prezydent USA zaznaczył w nich, że w razie nałożenia przez kraje ceł na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

W kwietniu Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 500 milionów euro na Apple za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych. W poniedziałek, ostatniego możliwego dnia, koncern złożył odwołanie, twierdząc, że Komisja w swojej decyzji "wykracza daleko poza prawne wymogi".

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Źródło:
Reuters

Laureaci Nagrody Nobla chcą opodatkowania fortun najbogatszych. Siedmioro ekonomistów w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" zaapelowali, by Francja wprowadziła podatek od fortun najbogatszych obywateli. Według ich wyliczeń wprowadzenie 2-procentowego obciążenia miałoby przynieść dochód rzędu 250 mld dolarów.

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Źródło:
PAP

Według danych Dun & Bradstreet Poland, firmy zajmującej się przetwarzaniem i analizą danych o przedsiębiorstwach, każdego dnia z krajobrazu Polski znika przynajmniej 10 sklepów. W ciągu roku zostało zamkniętych około 2 tysięcy sklepów, choć nadal działa ich w Polsce ponad 365 tys.

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP