Inflacja za lipiec, dane z przemysłu i decyzje banków centralnych. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze

Źródło:
PAP
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama Glapińskiego
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama GlapińskiegoTVN24 BiS
wideo 2/4
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama GlapińskiegoTVN24 BiS

W tym tygodniu poznamy między innymi szacunek dla lipcowej inflacji i odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu. W strefie euro opublikowany zostanie wstępny odczyt PKP za II kwartał i inflacji konsumenckiej. Z kolei na rynkach zagranicznych zapadnie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. Poznamy również raport z amerykańskiego rynku w sprawie pracy.

Wraz z częściowym odmrożeniem cen nośników energii w lipcu spodziewamy jest ponowny wzrost wskaźnika inflacji w Polsce w ujęciu rok do roku powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP.

Inflacja w Polsce w lipcu 2024. Wstępny szacunek

Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI za lipiec w środę. Pełne dane urząd przedstawi 14 sierpnia.

"Spodziewamy się, że z powodu wzrostu rachunków za energię elektryczną i gaz inflacja CPI najpewniej nie tylko mocno odbiła, ale także po pięciu miesiącach w celu inflacyjnym ponownie wykroczyła poza jego górną granicę – w naszej ocenie lekko powyżej 4,0 proc. rdr. Do wzrostu ogólnej stopy inflacji mogła też wnieść swój wkład odbijająca inflacja cen produktów spożywczych, której wzrost jest związany m.in. z trwającą w Polsce suszą i globalnymi wzrostami cen" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Inflacja CPI w lipcu prawdopodobnie wzrosła o ok. 2 pkt. proc. z 2,6 proc. rdr w czerwcu, głównie z powodu częściowego odmrożenia cen energii" - szacują ekonomiści PKO BP.

Odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu za lipiec

W czwartek rynek pozna najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, który pokaże jakie nastroje panowały wśród managerów firm w lipcu.

"Warto będzie sprawdzić, czy wskaże on na stabilizację lub lekką poprawę sytuacji podobnie jak ostatnie odczyty wskaźników GUS, czy podąży za PMI Niemiec i strefy euro, sugerując, że koniunktura w sektorze ulega dalszemu osłabieniu. My zakładamy spadek indeksu" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Wzrost gospodarczy w strefie euro

Z danych makroekonomiczny w Europie uwagę zwróci wstępny odczyt PKB za drugi kwartał ze strefy euro, który zarysuje jak kształtowała się koniunktura w tym okresie. Wszelkie sygnały z europejskiej gospodarki są istotne dla inwestorów pod kątem dalszych działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

W ubiegłym tygodniu na konferencji po posiedzeniu EBC prezeska banku, Christine Lagarde, wskazała, że wrześniowa decyzja ws. stóp proc. pozostaje otwartą kwestią.

"Pozostajemy zależni od danych, podejmowania decyzji od spotkania do spotkania i braku ustalonej ścieżki dla stóp proc. To co zrobimy we wrześniu pozostaje otwarte i będzie zależne od wszystkich napływających danych" - wskazała wówczas Lagarde. Najbliższe spotkanie EBC zaplanowane jest na 12 września.

 Decyzjach banków centralnych w sprawie stóp prcentowych

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na decyzjach banków centralnych - amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego.

Rynek zakłada, że w środę na posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25-5,50 proc. i zaczeka do września, aby rozpocząć serię obniżek o 25 pb, po tym jak najnowsze dane pokazały, że w II kw. amerykańska gospodarka wzrosła mocniej od oczekiwań.

W ubiegłym tygodniu Departament Handlu USA podał w pierwszym wyliczeniu, że amerykańska gospodarka rosła w tempie 2,8 proc. w drugim kwartale - szybciej niż oczekiwano (+2,0 proc.) i dwukrotnie szybciej niż w pierwszym kwartale 2024 r. (+1,4 proc.). "Ponowne przyspieszenie gospodarki powinno pomóc złagodzić obawy o trwałość wzrostu i wyciszyć oczekiwania, że Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe w lipcu" - ocenił w nocie ekonomista Oxford Economics, Ryan Sweet.

Bank Japonii (BoJ) prawdopodobnie będzie debatował nad tym, czy podnieść stopy procentowe i przedstawić plan zmniejszenia zakupów obligacji o około połowę w nadchodzących latach, sygnalizując swoją determinację do stopniowego wycofywania mocnych bodźców monetarnych - wskazuje agencja Reutera powołując się na źródła.

Niepewność na rynku dotyczy także decyzji Banku Anglii (BoE). Ewentualna, pierwsza obniżka stóp procentowych przez BoE od 2020 r. jest niepewna, ponieważ kluczowi decydenci nie wypowiadali się publicznie przez ponad dwa miesiące ze względu na zasady obowiązujące przed wyborami w Wielkiej Brytanii 4 lipca. Inwestorzy zastanawiają się, czy ostatnie, wyższe niż oczekiwano ceny usług wystarczą, aby powstrzymać bank centralny przed obniżką stóp procentowych z 16-letniego maksimum na poziomie 5,25 proc.

W przypadku Czeskiego Banku Narodowego (CNB) na rynku powszechnie oczekuje się spowolnienia tempa obniżek stóp procentowych, w obliczu ryzyka inflacyjnego i słabszej niż oczekiwano korony - wynika z ankiety Reutera. CNB obniżył stopy procentowe o 225 punktów bazowych od grudnia ubiegłego roku, w tym cztery razy z rzędu o 50 punktów bazowych, doprowadzając główną, dwutygodniową stopę repo do poziomu 4,75 proc.

Amerykański rynek pracy w lipcu

Po decyzji Fed uwaga rynków w USA przesunie się w kierunku raportu payrolls z amerykańskiego rynku pracy, który zostanie opublikowany w piątek. Inwestorzy będą szukać wszelkich sygnałów które potwierdzą, czy ostatnie oznaki ochłodzenia na rynku pracy utrzymały się w lipcu.

Ekonomiści spodziewają się, że amerykańska gospodarka stworzyła w lipcu 177 tys. miejsc pracy, co oznaczałoby spadek z 206 tys. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekuje, stopa bezrobocia - która w ostatnich miesiącach rosła - w lipcu utrzyma się na poziomie 4,1 proc.

W kontekście amerykańskiego rynku pracy istotne dla rynku będą też wtorkowe dane dotyczące wolnych miejsc pracy wg JOLTS.

Inne ważne wydarzenia

Ponadto w poniedziałek resort finansów przeprowadzi drugi w tym miesiącu przetarg sprzedaży obligacji skarbowych, na którym zaoferuje papiery o łącznej wartości 5-8 mld zł.

W środę Ministerstwo Finansów powinno przedstawić plan podaży papierów skarbowych na sierpień. W całym III kw. na rynku krajowym resort planuje przeprowadzić pięć przetargów sprzedaży obligacji z podażą 25-45 mld zł.

Z kolei na Giełdzie Papierów Wartościowych trwa sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki. W najbliższych dniach swoje dane finansowe planują przedstawić m. in. mBank, Alior, Asseco BS i Budimex. Jak wskazuje analityk DM BOŚ Adam Stańczak, najbliższe sesje na warszawskim parkiecie mogą być zdominowane przez nastroje na rynkach bazowych.

Na Wall Street dane przedstawi Microsoft, w środę - spółka-matka Facebooka Meta oraz Apple, a w czwartek - Amazon. Mocny wzrost akcji spółek technologicznych w ostatnim czasie stawia wysoko poprzeczkę dla wyników.

Złoty powinien w kolejnych dniach kontynuować stabilizację w dotychczasowym, szerokim przedziale. "Zakładamy w najbliższym czasie stabilizację kursu EUR/PLN w szerokim przedziale 4,25-4,38 a najbliższym tygodniu 4,26-4,30" - prognozują  ekonomiści Santander BP.

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny