Inflacja za lipiec, dane z przemysłu i decyzje banków centralnych. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze

Źródło:
PAP
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama Glapińskiego
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama GlapińskiegoTVN24 BiS
wideo 2/4
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama GlapińskiegoTVN24 BiS

W tym tygodniu poznamy między innymi szacunek dla lipcowej inflacji i odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu. W strefie euro opublikowany zostanie wstępny odczyt PKP za II kwartał i inflacji konsumenckiej. Z kolei na rynkach zagranicznych zapadnie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. Poznamy również raport z amerykańskiego rynku w sprawie pracy.

Wraz z częściowym odmrożeniem cen nośników energii w lipcu spodziewamy jest ponowny wzrost wskaźnika inflacji w Polsce w ujęciu rok do roku powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP.

Inflacja w Polsce w lipcu 2024. Wstępny szacunek

Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI za lipiec w środę. Pełne dane urząd przedstawi 14 sierpnia.

"Spodziewamy się, że z powodu wzrostu rachunków za energię elektryczną i gaz inflacja CPI najpewniej nie tylko mocno odbiła, ale także po pięciu miesiącach w celu inflacyjnym ponownie wykroczyła poza jego górną granicę – w naszej ocenie lekko powyżej 4,0 proc. rdr. Do wzrostu ogólnej stopy inflacji mogła też wnieść swój wkład odbijająca inflacja cen produktów spożywczych, której wzrost jest związany m.in. z trwającą w Polsce suszą i globalnymi wzrostami cen" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Inflacja CPI w lipcu prawdopodobnie wzrosła o ok. 2 pkt. proc. z 2,6 proc. rdr w czerwcu, głównie z powodu częściowego odmrożenia cen energii" - szacują ekonomiści PKO BP.

Odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu za lipiec

W czwartek rynek pozna najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, który pokaże jakie nastroje panowały wśród managerów firm w lipcu.

"Warto będzie sprawdzić, czy wskaże on na stabilizację lub lekką poprawę sytuacji podobnie jak ostatnie odczyty wskaźników GUS, czy podąży za PMI Niemiec i strefy euro, sugerując, że koniunktura w sektorze ulega dalszemu osłabieniu. My zakładamy spadek indeksu" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Wzrost gospodarczy w strefie euro

Z danych makroekonomiczny w Europie uwagę zwróci wstępny odczyt PKB za drugi kwartał ze strefy euro, który zarysuje jak kształtowała się koniunktura w tym okresie. Wszelkie sygnały z europejskiej gospodarki są istotne dla inwestorów pod kątem dalszych działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

W ubiegłym tygodniu na konferencji po posiedzeniu EBC prezeska banku, Christine Lagarde, wskazała, że wrześniowa decyzja ws. stóp proc. pozostaje otwartą kwestią.

"Pozostajemy zależni od danych, podejmowania decyzji od spotkania do spotkania i braku ustalonej ścieżki dla stóp proc. To co zrobimy we wrześniu pozostaje otwarte i będzie zależne od wszystkich napływających danych" - wskazała wówczas Lagarde. Najbliższe spotkanie EBC zaplanowane jest na 12 września.

 Decyzjach banków centralnych w sprawie stóp prcentowych

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na decyzjach banków centralnych - amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego.

Rynek zakłada, że w środę na posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25-5,50 proc. i zaczeka do września, aby rozpocząć serię obniżek o 25 pb, po tym jak najnowsze dane pokazały, że w II kw. amerykańska gospodarka wzrosła mocniej od oczekiwań.

W ubiegłym tygodniu Departament Handlu USA podał w pierwszym wyliczeniu, że amerykańska gospodarka rosła w tempie 2,8 proc. w drugim kwartale - szybciej niż oczekiwano (+2,0 proc.) i dwukrotnie szybciej niż w pierwszym kwartale 2024 r. (+1,4 proc.). "Ponowne przyspieszenie gospodarki powinno pomóc złagodzić obawy o trwałość wzrostu i wyciszyć oczekiwania, że Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe w lipcu" - ocenił w nocie ekonomista Oxford Economics, Ryan Sweet.

Bank Japonii (BoJ) prawdopodobnie będzie debatował nad tym, czy podnieść stopy procentowe i przedstawić plan zmniejszenia zakupów obligacji o około połowę w nadchodzących latach, sygnalizując swoją determinację do stopniowego wycofywania mocnych bodźców monetarnych - wskazuje agencja Reutera powołując się na źródła.

Niepewność na rynku dotyczy także decyzji Banku Anglii (BoE). Ewentualna, pierwsza obniżka stóp procentowych przez BoE od 2020 r. jest niepewna, ponieważ kluczowi decydenci nie wypowiadali się publicznie przez ponad dwa miesiące ze względu na zasady obowiązujące przed wyborami w Wielkiej Brytanii 4 lipca. Inwestorzy zastanawiają się, czy ostatnie, wyższe niż oczekiwano ceny usług wystarczą, aby powstrzymać bank centralny przed obniżką stóp procentowych z 16-letniego maksimum na poziomie 5,25 proc.

W przypadku Czeskiego Banku Narodowego (CNB) na rynku powszechnie oczekuje się spowolnienia tempa obniżek stóp procentowych, w obliczu ryzyka inflacyjnego i słabszej niż oczekiwano korony - wynika z ankiety Reutera. CNB obniżył stopy procentowe o 225 punktów bazowych od grudnia ubiegłego roku, w tym cztery razy z rzędu o 50 punktów bazowych, doprowadzając główną, dwutygodniową stopę repo do poziomu 4,75 proc.

Amerykański rynek pracy w lipcu

Po decyzji Fed uwaga rynków w USA przesunie się w kierunku raportu payrolls z amerykańskiego rynku pracy, który zostanie opublikowany w piątek. Inwestorzy będą szukać wszelkich sygnałów które potwierdzą, czy ostatnie oznaki ochłodzenia na rynku pracy utrzymały się w lipcu.

Ekonomiści spodziewają się, że amerykańska gospodarka stworzyła w lipcu 177 tys. miejsc pracy, co oznaczałoby spadek z 206 tys. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekuje, stopa bezrobocia - która w ostatnich miesiącach rosła - w lipcu utrzyma się na poziomie 4,1 proc.

W kontekście amerykańskiego rynku pracy istotne dla rynku będą też wtorkowe dane dotyczące wolnych miejsc pracy wg JOLTS.

Inne ważne wydarzenia

Ponadto w poniedziałek resort finansów przeprowadzi drugi w tym miesiącu przetarg sprzedaży obligacji skarbowych, na którym zaoferuje papiery o łącznej wartości 5-8 mld zł.

W środę Ministerstwo Finansów powinno przedstawić plan podaży papierów skarbowych na sierpień. W całym III kw. na rynku krajowym resort planuje przeprowadzić pięć przetargów sprzedaży obligacji z podażą 25-45 mld zł.

Z kolei na Giełdzie Papierów Wartościowych trwa sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki. W najbliższych dniach swoje dane finansowe planują przedstawić m. in. mBank, Alior, Asseco BS i Budimex. Jak wskazuje analityk DM BOŚ Adam Stańczak, najbliższe sesje na warszawskim parkiecie mogą być zdominowane przez nastroje na rynkach bazowych.

Na Wall Street dane przedstawi Microsoft, w środę - spółka-matka Facebooka Meta oraz Apple, a w czwartek - Amazon. Mocny wzrost akcji spółek technologicznych w ostatnim czasie stawia wysoko poprzeczkę dla wyników.

Złoty powinien w kolejnych dniach kontynuować stabilizację w dotychczasowym, szerokim przedziale. "Zakładamy w najbliższym czasie stabilizację kursu EUR/PLN w szerokim przedziale 4,25-4,38 a najbliższym tygodniu 4,26-4,30" - prognozują  ekonomiści Santander BP.

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów byłym członkom zarządu spółki ORLEN Trading Switzerland GmbH Samerowi A. i Marcinowi O. - przekazała w środę prokuratura.

Kontrakty na ropę i ogromna strata. Decyzja w sprawie zarzutów

Kontrakty na ropę i ogromna strata. Decyzja w sprawie zarzutów

Źródło:
PAP

Utworzenie rejestru psów i kotów oraz wprowadzenie obowiązku identyfikacji i rejestracji tych zwierząt - zakłada projekt ustawy przygotowany w resorcie rolnictwa. Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", baza może stać się dla samorządów źródłem dodatkowych dochodów, ponieważ pozwoli zweryfikować, kto posiada psa i powinien za to uiścić opłatę. Jednocześnie za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją właścicielowi będzie groziła kara grzywny.

Rejestr psów i kotów. Mogą posypać się kary

Rejestr psów i kotów. Mogą posypać się kary

Źródło:
PAP, "DGP"

"Podjęliśmy bolesną decyzję o postawieniu firmy w stan likwidacji" - napisali w poście na Facebooku właściciele browaru Wrężel, ogłaszając zakończenie działalności po dziesięciu latach.

Browar ogłasza "bolesną decyzję"

Browar ogłasza "bolesną decyzję"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Polski 2050 Ryszard Petru zapowiedział kolejny projekt ustawy zakładający obniżenie składki zdrowotnej. Adrian Zandberg z Lewicy stwierdził, że to nieodpowiedzialna propozycja i prezent dla najbogatszych kosztem publicznego systemu ochrony zdrowia.

Gorący spór w Sejmie. "To jest po prostu nieodpowiedzialne"

Gorący spór w Sejmie. "To jest po prostu nieodpowiedzialne"

Źródło:
PAP

Na stacjach benzynowych w wielu regionach Florydy skończyła się benzyna. Mieszkańcy przygotowują się na huragan Milton - przekazał portal stacji CNN.

Długie kolejki i braki na stacjach. "Paliwa kończą się szybciej niż w innych przypadkach"

Długie kolejki i braki na stacjach. "Paliwa kończą się szybciej niż w innych przypadkach"

Źródło:
CNN, PAP

1000 euro za rok pracy - to najnowszy pomysł niemieckiego rządu, który ma zachęcić bezrobotnych nie tylko do podejmowania, ale także utrzymania zatrudnienia. Plan wzbudza już kontrowersje, nie tylko wśród opozycji, ale także wewnątrz obozu władzy.

Dodatkowe 1000 euro za rok pracy

Dodatkowe 1000 euro za rok pracy

Źródło:
DW

Fikcyjne zatrudnianie dotyczy przede wszystkim naszej spółki zależnej, czyli PKO BP Finat. Ona była źródłem wielu nieprawidłowości - wskazał prezes PKO Banku Polskiego Szymon Midera.

"Nie ma śladów ich logowania". Prezes giganta o fikcyjnym zatrudnieniu

"Nie ma śladów ich logowania". Prezes giganta o fikcyjnym zatrudnieniu

Źródło:
tvn24.pl

Sejm zajmie się w środę projektem ustawy budżetowej na 2025 rok. O komentarz w tej sprawie został poproszony przez dziennikarzy prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: to jak powiedzieć, że jestem wysokim blondynem

Kaczyński: to jak powiedzieć, że jestem wysokim blondynem

Źródło:
PAP

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, o tym, co się wydarzyło na Ukrainie i jakie to ma konsekwencje również dla firm - mówił na antenie TVN24 szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o spotkanie z Jackiem Olczakiem, szefem Philip Morris International. Doszło do niego w trakcie rządowych prac nad ustawą antytytoniową.

Spotkanie wicepremiera z szefem tytoniowego giganta. "Normalne"

Spotkanie wicepremiera z szefem tytoniowego giganta. "Normalne"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska przyjęła propozycję przepisów w sprawie cyfryzacji paszportów i dowodów osobistych. - Proces przedstawiania dokumentu tożsamości na granicy Schengen będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy, ponieważ straż graniczna będzie mogła identyfikować dokumenty o wiele szybciej - tłumaczyła komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Źródło:
PAP

W przyjętym przez rząd planie na lata 2025-2028 resort finansów założył zejście deficytu poniżej 3 procent PKB w 2028 roku i stopniową redukcję długu docelowo poniżej 60 procent PKB w 2030 roku - przekazał szef MF Andrzej Domański.

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że GreenX Metals otrzyma odszkodowanie od Polski. Chodzi o sprawę kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl, że decyzje co do dalszego trybu postępowania zostaną podjęte po przeprowadzeniu analizy orzeczenia. Zwróciła jednocześnie uwagę, że "trybunał uznał za niezasadne roszczenia na kwotę około 4,9 miliarda złotych".

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zmiany w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu. We wtorek akcjonariusze odwołali z jej składu syna Zygmunta Solorza - Tobiasa Solorza oraz prawnika Jarosława Grzesiaka.

Syn Zygmunta Solorza odwołany z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Syn Zygmunta Solorza odwołany z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poziom oszczędności Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku był bardzo niski w porównaniu z wieloma krajami Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nad Wisłą wskaźnik ten wynosił 4,9 procent, podczas gdy w strefie euro - 15,4 procent. W Niemczech, kraju na czele unijnego zestawienia, stopa oszczędności sięgnęła 21,2 procent.

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

Źródło:
PAP

Od 1 października rodzice złożyli blisko 270 tysięcy wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najpopularniejszym świadczeniem jest Aktywnie w żłobku, o które zawnioskowało niemal 137 tysięcy osób.

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Źródło:
PAP

Po ostatniej aferze z alkotubkami, a także alarmujących danych dotyczących spożycia alkoholu, rząd zapowiedział szereg zmian w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi. Koniec promocji cenowych, nowe opakowania i ograniczona sprzedaż to tylko niektóre nowości. Jaki jest plan rządu na walkę z alkoholizmem w Polsce?

Będą zmiany w sprzedaży alkoholu. Co szykuje rząd?

Będą zmiany w sprzedaży alkoholu. Co szykuje rząd?

Źródło:
tvn24.pl, PAP, MZ, gov.pl

W Orlenie i jego spółkach trwają kontrole i audyty obejmujące okres od stycznia 2016 r. do lutego tego roku. Jak podaje spółka "spośród 28 kluczowych śledztw 12 dotyczy Orlenu, a 16 pozostałych spółek z grupy kapitałowej". Do tej pory skierowano 8 zawiadomień do prokuratury, a kolejne są w przygotowaniu. W dwóch z nich zaniechania poprzedniego zarządu spowodowały straty na ponad 5 mld zł - poinformowała spółka.

Wielkie sprzątanie w Orlenie. 28 śledztw, 8 zawiadomień do prokuratury i utracone miliardy

Wielkie sprzątanie w Orlenie. 28 śledztw, 8 zawiadomień do prokuratury i utracone miliardy

Źródło:
PAP

Lidl Polska opublikował komunikat o wycofaniu artykułu spożywczego, który dostępny był w sklepach sieci. Badania mąki żytniej chlebowej, wyprodukowanej przez firmę Gdańskie Młyny, wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A - substancji toksycznej mającej pochodzenie grzybiczne.

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Źródło:
tvn24.pl

Chiny biorą odwet za nałożenie dodatkowych ceł na ich samochody elektryczne. Państwo Środka ogłosiło wprowadzenie czasowych "środków antydumpingowych" na brandy importowane z Unii Europejskiej. Dotknie to takie marki jak Hennessy czy Remy Martin. Chińskie ministerstwo handlu stwierdziło, że przeprowadzone dochodzenie wstępnie wykazało, że towary z EU zagrażają tamtejszemu sektorowi brandy.

Alkoholowy odwet. Chińczycy odpowiadają na cła na elektryki

Alkoholowy odwet. Chińczycy odpowiadają na cła na elektryki

Źródło:
Reuters

Sundog, spółka założona między innymi przez Olgę Tokarczuk, otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości blisko 17 milionów złotych na technologię do tworzenia gier. W projekcie pomoże rzesza specjalistów oraz firma, której akcjonariuszem są Movie Games i Robert Lewandowski - podał "Puls Biznesu" w poniedziałek. W ramach programu Ścieżka SMART dofinansowanie otrzyma ponad 200 firm na łączną kwotę 1,4 mld złotych.

Spółka noblistki z wielomilionowym dofinansowaniem

Spółka noblistki z wielomilionowym dofinansowaniem

Źródło:
PAP

Na zakup 55-metrowego mieszkania w Warszawie trzeba przeznaczyć już 92 średnie pensje brutto. Oznacza to, że osobom o takich zarobkach uzbieranie na nowy lokal w teorii zajęłoby dziewięć lat - informuje "Rzeczpospolita".

92 pensje na zakup mieszkania. Dziewięć lat odkładania na 55 metrów

92 pensje na zakup mieszkania. Dziewięć lat odkładania na 55 metrów

Źródło:
PAP