Inflacja za lipiec, dane z przemysłu i decyzje banków centralnych. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze

Źródło:
PAP
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama Glapińskiego
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama GlapińskiegoTVN24 BiS
wideo 2/4
Prognozy inflacyjne prezesa NBP Adama GlapińskiegoTVN24 BiS

W tym tygodniu poznamy między innymi szacunek dla lipcowej inflacji i odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu. W strefie euro opublikowany zostanie wstępny odczyt PKP za II kwartał i inflacji konsumenckiej. Z kolei na rynkach zagranicznych zapadnie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. Poznamy również raport z amerykańskiego rynku w sprawie pracy.

Wraz z częściowym odmrożeniem cen nośników energii w lipcu spodziewamy jest ponowny wzrost wskaźnika inflacji w Polsce w ujęciu rok do roku powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP.

Inflacja w Polsce w lipcu 2024. Wstępny szacunek

Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI za lipiec w środę. Pełne dane urząd przedstawi 14 sierpnia.

"Spodziewamy się, że z powodu wzrostu rachunków za energię elektryczną i gaz inflacja CPI najpewniej nie tylko mocno odbiła, ale także po pięciu miesiącach w celu inflacyjnym ponownie wykroczyła poza jego górną granicę – w naszej ocenie lekko powyżej 4,0 proc. rdr. Do wzrostu ogólnej stopy inflacji mogła też wnieść swój wkład odbijająca inflacja cen produktów spożywczych, której wzrost jest związany m.in. z trwającą w Polsce suszą i globalnymi wzrostami cen" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Inflacja CPI w lipcu prawdopodobnie wzrosła o ok. 2 pkt. proc. z 2,6 proc. rdr w czerwcu, głównie z powodu częściowego odmrożenia cen energii" - szacują ekonomiści PKO BP.

Odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu za lipiec

W czwartek rynek pozna najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, który pokaże jakie nastroje panowały wśród managerów firm w lipcu.

"Warto będzie sprawdzić, czy wskaże on na stabilizację lub lekką poprawę sytuacji podobnie jak ostatnie odczyty wskaźników GUS, czy podąży za PMI Niemiec i strefy euro, sugerując, że koniunktura w sektorze ulega dalszemu osłabieniu. My zakładamy spadek indeksu" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Wzrost gospodarczy w strefie euro

Z danych makroekonomiczny w Europie uwagę zwróci wstępny odczyt PKB za drugi kwartał ze strefy euro, który zarysuje jak kształtowała się koniunktura w tym okresie. Wszelkie sygnały z europejskiej gospodarki są istotne dla inwestorów pod kątem dalszych działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

W ubiegłym tygodniu na konferencji po posiedzeniu EBC prezeska banku, Christine Lagarde, wskazała, że wrześniowa decyzja ws. stóp proc. pozostaje otwartą kwestią.

"Pozostajemy zależni od danych, podejmowania decyzji od spotkania do spotkania i braku ustalonej ścieżki dla stóp proc. To co zrobimy we wrześniu pozostaje otwarte i będzie zależne od wszystkich napływających danych" - wskazała wówczas Lagarde. Najbliższe spotkanie EBC zaplanowane jest na 12 września.

 Decyzjach banków centralnych w sprawie stóp prcentowych

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na decyzjach banków centralnych - amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego.

Rynek zakłada, że w środę na posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25-5,50 proc. i zaczeka do września, aby rozpocząć serię obniżek o 25 pb, po tym jak najnowsze dane pokazały, że w II kw. amerykańska gospodarka wzrosła mocniej od oczekiwań.

W ubiegłym tygodniu Departament Handlu USA podał w pierwszym wyliczeniu, że amerykańska gospodarka rosła w tempie 2,8 proc. w drugim kwartale - szybciej niż oczekiwano (+2,0 proc.) i dwukrotnie szybciej niż w pierwszym kwartale 2024 r. (+1,4 proc.). "Ponowne przyspieszenie gospodarki powinno pomóc złagodzić obawy o trwałość wzrostu i wyciszyć oczekiwania, że Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe w lipcu" - ocenił w nocie ekonomista Oxford Economics, Ryan Sweet.

Bank Japonii (BoJ) prawdopodobnie będzie debatował nad tym, czy podnieść stopy procentowe i przedstawić plan zmniejszenia zakupów obligacji o około połowę w nadchodzących latach, sygnalizując swoją determinację do stopniowego wycofywania mocnych bodźców monetarnych - wskazuje agencja Reutera powołując się na źródła.

Niepewność na rynku dotyczy także decyzji Banku Anglii (BoE). Ewentualna, pierwsza obniżka stóp procentowych przez BoE od 2020 r. jest niepewna, ponieważ kluczowi decydenci nie wypowiadali się publicznie przez ponad dwa miesiące ze względu na zasady obowiązujące przed wyborami w Wielkiej Brytanii 4 lipca. Inwestorzy zastanawiają się, czy ostatnie, wyższe niż oczekiwano ceny usług wystarczą, aby powstrzymać bank centralny przed obniżką stóp procentowych z 16-letniego maksimum na poziomie 5,25 proc.

W przypadku Czeskiego Banku Narodowego (CNB) na rynku powszechnie oczekuje się spowolnienia tempa obniżek stóp procentowych, w obliczu ryzyka inflacyjnego i słabszej niż oczekiwano korony - wynika z ankiety Reutera. CNB obniżył stopy procentowe o 225 punktów bazowych od grudnia ubiegłego roku, w tym cztery razy z rzędu o 50 punktów bazowych, doprowadzając główną, dwutygodniową stopę repo do poziomu 4,75 proc.

Amerykański rynek pracy w lipcu

Po decyzji Fed uwaga rynków w USA przesunie się w kierunku raportu payrolls z amerykańskiego rynku pracy, który zostanie opublikowany w piątek. Inwestorzy będą szukać wszelkich sygnałów które potwierdzą, czy ostatnie oznaki ochłodzenia na rynku pracy utrzymały się w lipcu.

Ekonomiści spodziewają się, że amerykańska gospodarka stworzyła w lipcu 177 tys. miejsc pracy, co oznaczałoby spadek z 206 tys. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekuje, stopa bezrobocia - która w ostatnich miesiącach rosła - w lipcu utrzyma się na poziomie 4,1 proc.

W kontekście amerykańskiego rynku pracy istotne dla rynku będą też wtorkowe dane dotyczące wolnych miejsc pracy wg JOLTS.

Inne ważne wydarzenia

Ponadto w poniedziałek resort finansów przeprowadzi drugi w tym miesiącu przetarg sprzedaży obligacji skarbowych, na którym zaoferuje papiery o łącznej wartości 5-8 mld zł.

W środę Ministerstwo Finansów powinno przedstawić plan podaży papierów skarbowych na sierpień. W całym III kw. na rynku krajowym resort planuje przeprowadzić pięć przetargów sprzedaży obligacji z podażą 25-45 mld zł.

Z kolei na Giełdzie Papierów Wartościowych trwa sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki. W najbliższych dniach swoje dane finansowe planują przedstawić m. in. mBank, Alior, Asseco BS i Budimex. Jak wskazuje analityk DM BOŚ Adam Stańczak, najbliższe sesje na warszawskim parkiecie mogą być zdominowane przez nastroje na rynkach bazowych.

Na Wall Street dane przedstawi Microsoft, w środę - spółka-matka Facebooka Meta oraz Apple, a w czwartek - Amazon. Mocny wzrost akcji spółek technologicznych w ostatnim czasie stawia wysoko poprzeczkę dla wyników.

Złoty powinien w kolejnych dniach kontynuować stabilizację w dotychczasowym, szerokim przedziale. "Zakładamy w najbliższym czasie stabilizację kursu EUR/PLN w szerokim przedziale 4,25-4,38 a najbliższym tygodniu 4,26-4,30" - prognozują  ekonomiści Santander BP.

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Liczba sklepów sprzedających produkty szybkozbywalne, czyli na przykład artykuły spożywcze i środki czystości, w 2023 roku spadła o 2 procent. Oznacza to, że w ciągu roku z mapy handlowej zniknęło 2300 placówek - podaje Consumer Panel Services GfK.

Ubywa w Polsce sklepów. Wielkie sieci wypychają z rynku mniejszych graczy

Ubywa w Polsce sklepów. Wielkie sieci wypychają z rynku mniejszych graczy

Źródło:
PAP

Państwo Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Zasiłki dla cudzoziemców w Unii. Jest wyrok TSUE

Zasiłki dla cudzoziemców w Unii. Jest wyrok TSUE

Źródło:
PAP

Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2024 roku z 2,8 do 2,3 procent rok do roku - wynika z raportu. Bank obniżył też prognozę wzrostu PKB Polski w 2025 roku z 4,6 do 3,5 procent rok do roku.

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do premiera z prośbą o przekazanie danych dotyczących zawiadomień skierowanych do prokuratury po przeprowadzonych audytach instytucji publicznych - pisze serwis Money.pl. "Chodzi jej o naruszenia Kodeksu wyborczego, które mogą skutkować odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego" - czytamy. Serwis dotarł do odpowiedzi Kancelarii Prezesa Ministrów w tej sprawie.

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

Źródło:
Money.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

13,3 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym roku - dowiadujemy się z badania GI Group. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek spadł o 3,6 punktu procentowego. Głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, liderem pozostają Niemcy.

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Źródło:
PAP

Chcemy uratować PKP Cargo. Ratujemy spółkę przed skutkami nieudolnej władzy poprzedników - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka. Odnosząc się do dużych zwolnień grupowych, stwierdził, że w spółce był "masakryczny przerost zatrudnienia".

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Źródło:
TVN24

Volkswagen i amerykański producent samochodów elektrycznych Rivian Automotive mogą utworzyć spółkę joint venture - podał Reuters, powołując się na niemieckiego regulatora.

VW inwestuje w rywala Tesli. Jest zgoda regulatora

VW inwestuje w rywala Tesli. Jest zgoda regulatora

Źródło:
Reuters

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump szuka poparcia w branży kryptowalut. Kandydat na prezydenta USA w sobotę na konferencji Bitcoin 2024 w Nashville w stanie Tennessee skrytykował wiceprezydent Kamalę Harris za podejście obecnej administracji do regulacji kryptowalut i obiecał zwolennikom tej branży daleko idące wsparcie. Wcześniej były prezydent sam krytykował ten sektor.

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Źródło:
PAP

Niech turyści bez obaw przyjeżdżają na Sycylię – zaapelował w sobotę gubernator tego regionu Renato Schifani w związku z informacjami o suszy na wyspie i problemach z wodą w niektórych rejonach. Dodał, że nieprawdziwe są doniesienia o rzekomej ucieczce turystów.

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zainteresowanie ogłoszeniami o mieszkaniach na wynajem wzrosło w czerwcu o 12 procent miesiąc do miesiąca i 20 procent rok do roku - poinformowano w raporcie serwisu Otodom. Najczęściej poszukiwane okazały się lokale 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 metrów kwadratowych, a jednym z ważniejszych dla najemców udogodnień była klimatyzacja.

Rośnie popyt na wynajmowane mieszkania. Te są najpopularniejsze

Rośnie popyt na wynajmowane mieszkania. Te są najpopularniejsze

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". NASK radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl