Pieniądze

Wszystko, co musisz wiedzieć o obligacjach skarbowych

Pieniądze

[object Object]
Obligacje lepsze od lokat. Ekspert tłumaczyTVN24 BiS
wideo 2/3

Obligacje skarbowe to pożyczka, której udzielamy Skarbowi Państwa. O tym, kto sprzedaje i gdzie sprzedaje obligacje, a także jakie jest ich oprocentowanie, dowiesz się poniżej.

Obligacje skarbowe - co to jest?

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które sprzedaje Minister Finansów, który reprezentuje Skarb Państwa. W ten sposób minister pożycza pieniądze i zobowiązuje się je zwrócić w określonym okresie z należnymi odsetkami.

Czas, po którym obligacje zostaną wykupione, może wynosić od trzech miesięcy do nawet 12 lat w przypadku obligacji rodzinnych. Oprocentowanie też jest zależne od tego, na jak długo pożyczamy pieniądze - im dłuższy czas, tym wyższe jest oprocentowanie.

Obligacje skarbowe - gdzie są sprzedawane?

Tak zwane obligacje hurtowe - przeznaczone dla dużych inwestorów (np. banków) - sprzedawane są na przetargach. Inwestorzy indywidualni również mogą je nabyć - poprzez biura maklerskie na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Obligacje oszczędnościowe może natomiast kupić każdy nabywca indywidualny. Sprzedawane są co miesiąc przez "agenta emisji", którym jest Bank PKO BP. Cena zakupu zawsze jest taka sama i wynosi 100 zł.

Typy obligacji skarbowych

W standardowej ofercie dostępne są obligacje oszczędnościowe 3-miesięczne, 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Ci, którzy pobierają świadczenie 500 plus mogą jeszcze kupić dwa rodzaje obligacji rodzinnych - 6- i 12-letnich.

Gdzie można kupić obligacje skarbowe?

Obligacje można nabyć:

- w oddziałach PKO Banku Polskiego w całym kraju, - w punktach obsługi klienta Domu Maklerskiego PKO BP, - na stronie internetowej www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, - za pośrednictwem konta Inteligo, - przez telefon.

Kiedy można kupić obligacje?

Wszystkie informacje dotyczące danej obligacji oraz to, kiedy można kupić te papiery wartościowe, można znaleźć w listach emisyjnych Ministra Finansów. Są one dostępne w placówkach PKO BP oraz na stronach www.obligacjeskarbowe.pl i www.finanse.mf.gov.pl.

Oprocentowanie obligacji skarbowych

3-miesięczne obligacje OTS oprocentowane są 1,5 proc. w skali roku - daje to odsetki w wysokości 37 groszy.

2-letnie obligacje DOS oprocentowane są na 2,1 proc. w skali roku, przy czym odsetki kapitalizowane są co roku. Daje to w sumie 4,24 zł odsetek po dwóch latach.

3-letnie obligacje TOZ przez pierwsze sześć miesięcy oprocentowane są na 2,2 proc., w kolejnych półrocznych okresach oprocentowanie wynosi 1 x WIBOR 6M. Odsetki wypłacane są co pół roku i po pierwszym 6-miesięcznym okresie wynoszą 1,1 zł.

4-letnie obligacje COI w pierwszym roku oprocentowane są na 2,4 proc., a w kolejnych latach: marża 1,25 proc. plus inflacja. Odsetki wypłacane są co roku, a po pierwszym wynoszą 2,4 zł.

10-letnie obligacje EDO oprocentowane są na 2,7 proc. w pierwszym roku. Kapitalizacja odsetek jest co roku,- po pierwszym odsetki wynoszą 2,7 zł. Oprocentowanie w kolejnych latach to marża 1,5 proc. plus inflacja.

6-letnie obligacje rodzinne ROS w pierwszym roku oprocentowane są na 2,8 proc. (odsetki 2,8 zł). Kapitalizacja jest co roku, a oprocentowanie po pierwszym roku wynosi: marża 1,75 proc. plus inflacja.

12-letnie obligacje rodzinne ROD przez pierwszy rok oprocentowane są na 3,2 proc. (3,2 zł). Kapitalizacja jest co roku, a oprocentowanie po pierwszym okresie odsetkowym to: marża 2 proc. plus inflacja.

Sprzedaż obligacji skarbowych w 2018 roku

Na początku 2019 roku ministerstwo finansów poinformowało, że w 2018 roku nabywcy indywidualni przeznaczyli rekordową sumę 12,7 miliarda złotych na obligacje skarbowe.

MF zwraca uwagę, że zeszły rok był rekordowy pod względem obligacji oszczędnościowych, które są dedykowane zwykłemu Kowalskiemu i mogą być alternatywą dla bankowych lokat.

W porównaniu z 2017 rokiem sprzedaż obligacji wzrosła o 85 procent, z poziomu 6,86 mld złotych. Średnio w ciągu miesiąca chętni przeznaczali na zakup obligacji ponad 1 mld złotych.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości