Wszystkie e-papierosy, także te bez nikotyny, mają być dozwolone od 18. roku życia - wynika z założeń projektu ustawy, które zostały opisane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
W wykazie prac legislacyjnych opisano założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Rząd zamierza przyjąć projekt i skierować go do Sejmu w III kwartale 2024 r.
Nowy projekt dotyczący e-papierosów
Jak wskazano w informacji opublikowanej na stronach rządowych, nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U z 2023 r. poz. 700, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą tytoniową", jest konieczna ze względu na pilną potrzebę ograniczenia zjawiska używania papierosów elektronicznych przez ludzi młodych.
"Wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących, co powoduje konieczność wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny" - napisał resort zdrowia, projektodawca.
Wskazał także, że zaproponowane regulacje mają za zadanie objąć ograniczeniami ustawowymi tzw. płyny beznikotynowe i spowodują: wprowadzenie zakazu ich sprzedaży osobom do 18. roku życia; ograniczenie miejsc, gdzie możliwe będzie ich używanie, analogicznie jak w przypadku elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę; wprowadzenie zakazu sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez internet); wprowadzenie zakazu reklamy i promocji; konieczność ich zgłoszenia do Biura do Spraw Substancji Chemicznych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock