Najbardziej zatłoczone turystyczne kierunki. Kiedy planować urlop, by uniknąć tłumów 

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Amsterdam na zdjęciach archiwalnych
Amsterdam na zdjęciach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/5
Amsterdam na zdjęciach archiwalnychArchiwum Reuters

Każdego roku odwiedzają je miliony gości, a miejscowe władze wdrażają środki, których celem jest zmniejszenie ruchu turystycznego. Portal CNN opracował zestawienie najpopularniejszych i najbardziej zatłoczonych celów turystów wraz ze wskazówkami, kiedy tam jechać, by uniknąć tłumów. Na liście znalazł się między innymi Paryż, Ateny, Amsterdam i Barcelona.

Z danych Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) jasno wynika, że branża turystyczna wraca do formy po zadyszce spowodowanej pandemią. Jak szacuje WTTC, turystyka przyniosła 9,5 biliona dolarów zysków w 2023 roku, czyli 95 proc. poziomu sprzed pandemii. Powrót turystów jest widoczny zwłaszcza w miejscach najpopularniejszych wśród turystów. Niektóre z nich odnotowały w zeszłym roku rekordową liczbę odwiedzających. Portal stacji CNN przygotował zestawienie popularnych kierunków wraz ze wskazówkami, jak jadąc tam uniknąć tłumów.

Amsterdam

Amsterdam, zamieszkany przez blisko 883 tysiące osób, każdego roku odwiedzany jest przez miliony turystów. Władze holenderskiej metropolii w ubiegłym roku wdrożyły kampanię "Stay Away" ("Trzymaj się z dala"), która miała na celu zniechęcenie młodych Brytyjczyków do przyjazdu do Amsterdamu. Ponadto we wrześniu władze ogłosiły podniesienie opłaty za jednodniowy rejs statkiem wycieczkowym z 8 do 11 euro (ok. 48 zł - red.) oraz opłaty za nocleg wliczonej w cenę pokoju hotelowego o 12,5 proc.

Amsterdam Konstantin Tronin/Shutterstock

Jak uniknąć tłumów? CNN wskazuje, że stolica Holandii jest najrzadziej odwiedzana przez turystów w styczniu, lutym i marcu. I zaznacza, że osoby, które chcą poznać holenderską kulturę bez stania w długich kolejkach, mogą też wybrać się do takich miast jak Haga, Utrecht, Rotterdam, czy Delft, określany niekiedy jako "mały Amsterdam".

ZOBACZ TEŻ: Chcieli odstraszać turystów kampanią "Trzymaj się z dala". Teraz zmieniają strategię

Bali

Skutki pandemii mocno odczuła branża turystyczna na Bali. Indonezyjską wyspę jeszcze w 2019 roku odwiedziło ponad 6 milionów zagranicznych turystów, w roku 2020 było ich nieco ponad milion, w 2021 roku na Bali od stycznia do października przybyło jedynie 45 zagranicznych gości. Turyści ostatecznie zaczęli wracać na wyspę, a część z nich mocno dała się miejscowym we znaki. Już wiosną 2023 roku gubernator prowincji, Wayan Koster, zażądał dołączania listy nakazów i zakazów do paszportów turystycznych. Wśród proponowanych zasad znalazł się zakaz przeklinania, dotykania świętych drzew i wspinania się po wybrane konstrukcje.

BaliShutterstock

Mniej turystów przybywa na Bali zazwyczaj w okresie od października do kwietnia, czyli w porze deszczowej. Wyjątek stanowi przełom grudnia i stycznia - wówczas "imprezy na plażach w kurortach na całej wyspie przyciągają tysiące biesiadników" - odnotowuje CNN.

ZOBACZ TEŻ: Za kolację zapłacił więcej niż za całe wakacje. Przez sposób zapisu cen w menu

Ateny

W minionym roku turystów nie brakowało też w Atenach. Akropol cieszył się tak dużą popularnością wśród odwiedzających, że we wrześniu władze zdecydowały o wprowadzeniu limitu 20 tys. wejść dziennie. Chętni na zwiedzanie słynnego wzgórza mogą wybrać godzinę wejścia na specjalnej stronie internetowej. Od kwietnia 2024 roku nowy system rezerwacji będzie obowiązywał także w przypadku ponad 25 innych atrakcji turystycznych w Grecji.

Partenon - świątynia na Akropolu w AtenachNicolas Economou/NurPhoto via Getty Images

Kiedy w Atenach można spotkać mniej turystów? CNN wskazuje na kwiecień i maj, a także wrzesień i październik, gdy temperatury są niższe. Sam Akropol najbardziej oblegany jest rano - dlatego warto rozważyć zwiedzanie wzgórza po południu lub wczesnym wieczorem.

ZOBACZ TEŻ: Zasłabnięcia na Akropolu. Interweniowało ministerstwo

Miami

Wśród miast, które próbują sobie poradzić z tłumami turystów, CNN wymienia Miami. Tylko w 2022 roku teren hrabstwa Miami-Dade na Florydzie miało odwiedzić przeszło 26,5 miliona turystów. "The Miami Herald" już w 2021 roku ostrzegał miejscowe władze przed negatywnymi skutkami turystyki opierającej się na odwiedzinach osób, które "podróżują w dane miejsce, by imprezować i się upić". Amerykański nadawca podkreśla, że najwięcej turystów przybywa do Miami od listopada do kwietnia. W pozostałych miesiącach odwiedzających jest mniej, jednak wówczas musimy się liczyć z "duszącym upałem i wysoką wilgotnością powietrza".

MiamiShutterstock

Wenecja

Według danych opublikowanych w 2023 roku, hotele, pensjonaty i kwatery w historycznej części Wenecji mogą pomieścić 49 693 osób, podczas gdy mieszkańców w tej samej okolicy jest 49 304. Dane te przedstawiły dwie organizacje pozarządowe - Venessia, która od lat działa na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Wenecji i monitoruje wskaźniki populacji w mieście, oraz Ocio, grupa mieszkańców zajmująca się problemem mieszkalnictwa. Alarmują one, że miasto stopniowo przekształca się w "kurort turystyczny".

WenecjaShutterstock

W tym samym roku burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zapowiedział, że miasto planuje wprowadzić eksperyment z limitem liczby turystów. - Dokonać rezerwacji na stronie internetowej i zapłacić 5 euro będzie musiał ten, kto zechce przyjechać tylko na jeden dzień na wycieczkę w okresie szczytowym, jak Wielkanoc czy na wiosnę - wyjaśnił Brugnaro w październiku.

ZOBACZ TEŻ: W Wenecji turyści wychylali się z gondoli, żeby zrobić atrakcyjne zdjęcia. Skończyli w wodzie

Sposób na uniknięcie tłumów w Wenecji? CNN proponuje rozważenie odwiedzin w miesiącach zimowych i zwiedzanie miasta wieczorem i wczesnym rankiem, zaznaczając, że nawet zimą spotkamy wielu turystów - zwłaszcza podczas karnawału w lutym. Amerykański portal radzi rozważenie odwiedzin innych miejsc przypominających słynne włoskie miasto, takich jak Annecy nazywane "francuską Wenecją", czy Spreewald - "niemiecką Wenecję".

Barcelona

"Turyści jedźcie do domu" - transparenty z takim hasłem można było zauważyć w Barcelonie już kilka lat temu. W stolicy Katalonii dochodziło w przeszłości do buntów mieszkańców przeciwko masowemu napływowi zagranicznych gości oraz przypadkom ich skandalicznego zachowania. W lecie do Barcelony przybywają miliony turystów. Władze miasta szukają sposobów na zmniejszenie ruchu turystycznego. Jednym z nich ma być wzrost cen: od kwietnia 2024 roku turyści zapłacą wyższą "dopłatę miejską" w wysokości 3,25 euro (ok. 14 zł - red.). W ubiegłym roku wynosiła ona 2,75 euro (ok. 12 zł).

BarcelonaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Obiad tylko w towarzystwie. Restauracje w Barcelonie nie chcą obsługiwać pojedynczych osób

Paryż

Stolica Francji w 2023 roku uplasowała się na pierwszym miejscu zestawienia najatrakcyjniejszych miast dla turystów, opracowanego przez Euromonitor International we współpracy z ośrodkiem statystycznym Lighthouse. Największe atrakcje Paryża codziennie przyciągają dziesiątki tysięcy zwiedzających. Luwr w połowie 2022 roku ogłosił plan wprowadzenia dziennego limitu wejść do 30 tys. Czy nad Sekwaną jest szansa na uniknięcie tłumów? CNN zauważa, że metropolia będzie szczególnie zatłoczona na przełomie lipca i sierpnia: 26 lipca rozpoczynają się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie. Mniej turystów pojawia się w Paryżu w okresie od listopada do marca.

ParyżShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Więcej łóżek hotelowych niż mieszkańców. Takie proporcje budzą kontrowersje

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images

Pozostałe wiadomości

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP