Najbardziej zatłoczone turystyczne kierunki. Kiedy planować urlop, by uniknąć tłumów 

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Amsterdam na zdjęciach archiwalnych
Amsterdam na zdjęciach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/5
Amsterdam na zdjęciach archiwalnychArchiwum Reuters

Każdego roku odwiedzają je miliony gości, a miejscowe władze wdrażają środki, których celem jest zmniejszenie ruchu turystycznego. Portal CNN opracował zestawienie najpopularniejszych i najbardziej zatłoczonych celów turystów wraz ze wskazówkami, kiedy tam jechać, by uniknąć tłumów. Na liście znalazł się między innymi Paryż, Ateny, Amsterdam i Barcelona.

Z danych Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) jasno wynika, że branża turystyczna wraca do formy po zadyszce spowodowanej pandemią. Jak szacuje WTTC, turystyka przyniosła 9,5 biliona dolarów zysków w 2023 roku, czyli 95 proc. poziomu sprzed pandemii. Powrót turystów jest widoczny zwłaszcza w miejscach najpopularniejszych wśród turystów. Niektóre z nich odnotowały w zeszłym roku rekordową liczbę odwiedzających. Portal stacji CNN przygotował zestawienie popularnych kierunków wraz ze wskazówkami, jak jadąc tam uniknąć tłumów.

Amsterdam

Amsterdam, zamieszkany przez blisko 883 tysiące osób, każdego roku odwiedzany jest przez miliony turystów. Władze holenderskiej metropolii w ubiegłym roku wdrożyły kampanię "Stay Away" ("Trzymaj się z dala"), która miała na celu zniechęcenie młodych Brytyjczyków do przyjazdu do Amsterdamu. Ponadto we wrześniu władze ogłosiły podniesienie opłaty za jednodniowy rejs statkiem wycieczkowym z 8 do 11 euro (ok. 48 zł - red.) oraz opłaty za nocleg wliczonej w cenę pokoju hotelowego o 12,5 proc.

Amsterdam Konstantin Tronin/Shutterstock

Jak uniknąć tłumów? CNN wskazuje, że stolica Holandii jest najrzadziej odwiedzana przez turystów w styczniu, lutym i marcu. I zaznacza, że osoby, które chcą poznać holenderską kulturę bez stania w długich kolejkach, mogą też wybrać się do takich miast jak Haga, Utrecht, Rotterdam, czy Delft, określany niekiedy jako "mały Amsterdam".

ZOBACZ TEŻ: Chcieli odstraszać turystów kampanią "Trzymaj się z dala". Teraz zmieniają strategię

Bali

Skutki pandemii mocno odczuła branża turystyczna na Bali. Indonezyjską wyspę jeszcze w 2019 roku odwiedziło ponad 6 milionów zagranicznych turystów, w roku 2020 było ich nieco ponad milion, w 2021 roku na Bali od stycznia do października przybyło jedynie 45 zagranicznych gości. Turyści ostatecznie zaczęli wracać na wyspę, a część z nich mocno dała się miejscowym we znaki. Już wiosną 2023 roku gubernator prowincji, Wayan Koster, zażądał dołączania listy nakazów i zakazów do paszportów turystycznych. Wśród proponowanych zasad znalazł się zakaz przeklinania, dotykania świętych drzew i wspinania się po wybrane konstrukcje.

BaliShutterstock

Mniej turystów przybywa na Bali zazwyczaj w okresie od października do kwietnia, czyli w porze deszczowej. Wyjątek stanowi przełom grudnia i stycznia - wówczas "imprezy na plażach w kurortach na całej wyspie przyciągają tysiące biesiadników" - odnotowuje CNN.

ZOBACZ TEŻ: Za kolację zapłacił więcej niż za całe wakacje. Przez sposób zapisu cen w menu

Ateny

W minionym roku turystów nie brakowało też w Atenach. Akropol cieszył się tak dużą popularnością wśród odwiedzających, że we wrześniu władze zdecydowały o wprowadzeniu limitu 20 tys. wejść dziennie. Chętni na zwiedzanie słynnego wzgórza mogą wybrać godzinę wejścia na specjalnej stronie internetowej. Od kwietnia 2024 roku nowy system rezerwacji będzie obowiązywał także w przypadku ponad 25 innych atrakcji turystycznych w Grecji.

Partenon - świątynia na Akropolu w AtenachNicolas Economou/NurPhoto via Getty Images

Kiedy w Atenach można spotkać mniej turystów? CNN wskazuje na kwiecień i maj, a także wrzesień i październik, gdy temperatury są niższe. Sam Akropol najbardziej oblegany jest rano - dlatego warto rozważyć zwiedzanie wzgórza po południu lub wczesnym wieczorem.

ZOBACZ TEŻ: Zasłabnięcia na Akropolu. Interweniowało ministerstwo

Miami

Wśród miast, które próbują sobie poradzić z tłumami turystów, CNN wymienia Miami. Tylko w 2022 roku teren hrabstwa Miami-Dade na Florydzie miało odwiedzić przeszło 26,5 miliona turystów. "The Miami Herald" już w 2021 roku ostrzegał miejscowe władze przed negatywnymi skutkami turystyki opierającej się na odwiedzinach osób, które "podróżują w dane miejsce, by imprezować i się upić". Amerykański nadawca podkreśla, że najwięcej turystów przybywa do Miami od listopada do kwietnia. W pozostałych miesiącach odwiedzających jest mniej, jednak wówczas musimy się liczyć z "duszącym upałem i wysoką wilgotnością powietrza".

MiamiShutterstock

Wenecja

Według danych opublikowanych w 2023 roku, hotele, pensjonaty i kwatery w historycznej części Wenecji mogą pomieścić 49 693 osób, podczas gdy mieszkańców w tej samej okolicy jest 49 304. Dane te przedstawiły dwie organizacje pozarządowe - Venessia, która od lat działa na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Wenecji i monitoruje wskaźniki populacji w mieście, oraz Ocio, grupa mieszkańców zajmująca się problemem mieszkalnictwa. Alarmują one, że miasto stopniowo przekształca się w "kurort turystyczny".

WenecjaShutterstock

W tym samym roku burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zapowiedział, że miasto planuje wprowadzić eksperyment z limitem liczby turystów. - Dokonać rezerwacji na stronie internetowej i zapłacić 5 euro będzie musiał ten, kto zechce przyjechać tylko na jeden dzień na wycieczkę w okresie szczytowym, jak Wielkanoc czy na wiosnę - wyjaśnił Brugnaro w październiku.

ZOBACZ TEŻ: W Wenecji turyści wychylali się z gondoli, żeby zrobić atrakcyjne zdjęcia. Skończyli w wodzie

Sposób na uniknięcie tłumów w Wenecji? CNN proponuje rozważenie odwiedzin w miesiącach zimowych i zwiedzanie miasta wieczorem i wczesnym rankiem, zaznaczając, że nawet zimą spotkamy wielu turystów - zwłaszcza podczas karnawału w lutym. Amerykański portal radzi rozważenie odwiedzin innych miejsc przypominających słynne włoskie miasto, takich jak Annecy nazywane "francuską Wenecją", czy Spreewald - "niemiecką Wenecję".

Barcelona

"Turyści jedźcie do domu" - transparenty z takim hasłem można było zauważyć w Barcelonie już kilka lat temu. W stolicy Katalonii dochodziło w przeszłości do buntów mieszkańców przeciwko masowemu napływowi zagranicznych gości oraz przypadkom ich skandalicznego zachowania. W lecie do Barcelony przybywają miliony turystów. Władze miasta szukają sposobów na zmniejszenie ruchu turystycznego. Jednym z nich ma być wzrost cen: od kwietnia 2024 roku turyści zapłacą wyższą "dopłatę miejską" w wysokości 3,25 euro (ok. 14 zł - red.). W ubiegłym roku wynosiła ona 2,75 euro (ok. 12 zł).

BarcelonaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Obiad tylko w towarzystwie. Restauracje w Barcelonie nie chcą obsługiwać pojedynczych osób

Paryż

Stolica Francji w 2023 roku uplasowała się na pierwszym miejscu zestawienia najatrakcyjniejszych miast dla turystów, opracowanego przez Euromonitor International we współpracy z ośrodkiem statystycznym Lighthouse. Największe atrakcje Paryża codziennie przyciągają dziesiątki tysięcy zwiedzających. Luwr w połowie 2022 roku ogłosił plan wprowadzenia dziennego limitu wejść do 30 tys. Czy nad Sekwaną jest szansa na uniknięcie tłumów? CNN zauważa, że metropolia będzie szczególnie zatłoczona na przełomie lipca i sierpnia: 26 lipca rozpoczynają się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie. Mniej turystów pojawia się w Paryżu w okresie od listopada do marca.

ParyżShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Więcej łóżek hotelowych niż mieszkańców. Takie proporcje budzą kontrowersje

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images

Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

- Ataki hybrydowe przeprowadzane między innymi na Bałtyku nie powinny pozostawać bez odpowiedzi - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Podkreślił, że nie może być tak, że statki rosyjskiej floty cieni "niszczą prywatną własność europejskich krajów i że to pozostaje bez konsekwencji".

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Źródło:
PAP

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Odwołanie Artura Olecha ze stanowiska prezesa PZU jest zgodne z punktem widzenia ministra aktywów państwowych - przekazał departament komunikacji MAP. Dodał, że minister oczekuje od pełniącego obowiązki prezesa Andrzeja Klesyka dokładnej analizy pracy członków zarządu PZU.

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Źródło:
PAP

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

DeepSeek przekazał, że tymczasowo ograniczy rejestracje z powodu cyberataku na swoją aplikację - podała Agencja Reutera. Program chińskiej firmy oparty na sztucznej inteligencji (AI) w ostatnich dniach zyskał niezwykłą popularność i zaskoczył rynek.

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Źródło:
Reuters

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP