Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 98 tysięcy pasażerów od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia 2023 roku. "To już pięć razy więcej niż łącznie w ciągu dwóch lat funkcjonowania poprzedniego radomskiego portu" - poinformowała w komunikacie spółka Polskie Porty Lotnicze. W 2024 roku port na południu Mazowsza ma podwoić swój wynik, ale lotnisko jeszcze długo poczeka na zyski.
Lotnisko Warszawa-Radom zostało uroczyście otwarte 27 kwietnia br. Spółka PPL, która zarządza lotniskiem w Radomiu poinformowała we wtorek, że port od momentu otwarcia, odprawił ponad 98,2 tys. pasażerów.
"To już pięć razy więcej niż łącznie w ciągu dwóch lat funkcjonowania poprzedniego radomskiego portu, który według danych Urząd Lotnictwa Cywilnego w latach 2015-2017 obsłużył 19,5 tys. podróżnych" - przekazała spółka we wtorkowym komunikacie prasowym. Jak podano, w październiku Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło 7580 podróżnych, a w listopadzie 5839 osób.
Z prognoz PPL wynika, że na koniec tego roku Lotnisko Warszawa-Radom przebiję symboliczną granicę 100 tys. obsłużonych pasażerów. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2022 roku granicy 100 tys. obsłużonych pasażerów nie przekroczyło jedynie lotnisko Zielona Góra-Babimost (41 543 pasażerów). Z kolei wynik nieco powyżej 100 tys. uzyskał port Olsztyn-Mazury (111 305 pasażerów). Port na południu Mazowsza uplasuje się zatem w ogonie największych lotnisk w Polsce.
Wynik na poziomie 100 tys. pasażerów przewidywał Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ekspert pod koniec maja br. w rozmowie z TVN24 Biznes prognozował, że w tym roku liczba pasażerów obsłużonych w Radomiu wyniesie "około 100 tysięcy". Jednocześnie Furgalski zwracał uwagę, że zysk jest przewidywany dopiero przy 1,5 mln pasażerów rocznie, czyli 125 tys. miesięcznie.
Spółka PPL poinformowała wcześniej TVN24 Biznes, że w 2024 roku, czyli w pierwszym pełnym roku funkcjonowania, lotnisko ma obsłużyć około 214 tys. pasażerów, czyli ponad dwa razy więcej niż w niepełnym 2023 roku.
Połączenia lotnicze z Radomia
Obecnie z radomskiego portu raz w tygodniu linie lotnicze Skyline Express obsługują czarterowe loty do Szarm el-Szejk w Egipcie. W przyszłą środę (13 grudnia) węgierska linia lotnicza Wizz Air uruchomi połączenia do Larnaki na Cyprze, które realizowane będą dwa razy w tygodniu. Polskie Linie Lotnicze LOT z Radomia oferują rejsy do Rzymu i Paryża.
PLL LOT ogłosiły siatkę połączeń z Lotniska Warszawa-Radom na sezon letni 2024. W ofercie znalazły się rejsy do: Rzymu, Ochrydy, Podgoricy, Prewezy oraz Tirany. Sprzedaż wycieczek do tych miast uruchomiły też biura podróży. Touroperatorzy proponują turystom również wakacje na Krecie, w tureckiej Antalyi, w Marsa Alam w Egipcie, w Burgas i Warnie w Bułgarii oraz w Barcelonie.
PPL, które należy do Grupy Kapitałowej Centralnego Portu Komunikacyjnego, zarządza portem od 2018 roku. Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 roku. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 roku upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiło PPL.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes