Dwanaście amerykańskich stanów wspólnie pozywa właściciela Instagrama, koncern Meta - podaje BBC. Firma jest oskarżana o wprowadzanie w błąd opinii publicznej na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych. Według urzędników platforma przyczyniła się do znacznego pogorszenia się zdrowia psychicznego wśród młodzieży.
W pozwie zarzuca się, że koncern specjalnie używał określonych funkcji, aby uzależnić i "usidlić" użytkowników, Jednocześnie miał ukrywać "istotne zagrożenia" związane z korzystaniem ze swoich serwisów.
Zarzuty dla Mety
Zdaniem powodów działania Mety naruszyły przepisy dotyczące ochrony konsumentów. Zarzucają także firmie gromadzenie danych dzieci w wieku poniżej 13 lat. Tym samym koncern miałby złamać kolejne przepisy, zapisane w ustawie o ochronie prywatności dzieci w internecie.
"Media społecznościowe przyczyniły się do kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Teraz ich właściciele muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - czytamy w oświadczeniu prokurator generalnej Nowego Jorku Letiti James.
Meta nie zgadza się z zarzutami stanowych urzędników. Rzecznik prasowy koncernu podkreśla, że jest on także zaangażowany w "zapewnienie młodzieży bezpieczeństwa w internecie". Firma miała też "wprowadzić już ponad 30 narzędzi dla nastolatków i ich rodzin", które miały wspierać ten cel.
- Jesteśmy rozczarowani, że zamiast współpracy z firmami i opracowania z nimi odpowiednich standardów dla branży, prokuratorzy generalni wybrali taką ścieżkę - zaznacza rzecznik.
Kolejne postępowanie
BBC zauważa, że już teraz wobec Mety toczą się setki postępowań wytoczonych przez rodziny, młodych ludzi i szkoły. Jedna z nich jest prowadzona przez kilku prokuratorów stanowych w związku z oskarżeniami sygnalistki Frances Haugen. Zarzuciła ona, że zarząd Mety był świadomy tego, że produkty koncernu są szkodliwe dla dzieci.
Haugen jest byłą menedżerką Facebooka, która przekazała mediom dziesiątki tysięcy stron wewnętrznych dokumentów korporacji, początkując w ten sposób serię artykułów na łamach "Wall Street Journal" i innych mediów. Mówiły one o wpływie Facebooka na polityczną polaryzację, promocję dezinformacji oraz nienawiści w wielu krajach na całym świecie oraz szkodliwym wpływie Instagrama na dzieci.
Haugen wystąpiła też przed komisjami amerykańskiego i brytyjskiego parlamentu, gdzie zachęcała do ściślejszej regulacji Facebooka i ujawnienia jego wewnętrznych mechanizmów i algorytmów mających wpływ na to, jakie treści są promowane w serwisie.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Matryoha/Shutterstock