Syria

Syria

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował we wtorek, że nie ma jeszcze pełnego porozumienia między Francją, Niemcami i Rosją, co do zaproponowanego na 5 marca czterostronnego szczytu w sprawie sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib. Dodał, że "w najgorszym razie" tego dnia dojdzie w Turcji do jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w nocy z niedzieli na poniedziałek ataki na cele dżihadystów w Syrii i w Strefie Gazy - poinformował jeden z rzeczników Sił Obronnych Izraela Awiszaj Adraee. Jak podkreślił, w Strefie Gazy uderzono w ponad tuzin lokalizacji. W wyniku ataku zginęło dwóch palestyńskich dżihadystów.

W rozmowie telefonicznej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, by Rosja powstrzymała działania syryjskiego reżimu w prowincji Idlib. Głos w sprawie zabrał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który ostrzegł, że walki w tym regionie mogą "zakończyć się krwawą rzezią".

W północno-zachodniej Syrii trwa ofensywa sił prezydenta Baszara al-Asada. Armia syryjska oświadczyła w poniedziałek, że przejęła kontrolę nad dziesiątkami miejscowości prowincji Aleppo. W wyniku walk setki tysięcy ludzi opuściły domy. Ci, którzy zostali, pośród strzałów i bomb starają się odnaleźć normalność.

Prezydent USA Donald Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania "okrucieństw" reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada - poinformował w niedzielę Biały Dom. Siły rządowe, wspierane przez Rosję, od kilku tygodni prowadzą ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib, ostatniego bastionu antyrządowych rebeliantów i dżihadystów.

W północno-wschodniej Syrii doszło w środę do wymiany ognia między amerykańskimi żołnierzami i lokalną ludnością lub też członkami jednej z formacji militarnych wspierających reżim Baszara el-Asada. Lokalne media pokazały nagranie, na którym widać moment ostrzału konwoju USA, na który Amerykanie mieli odpowiedzieć ogniem. Nagranie nie pokazuje jednak strzelających żołnierzy koalicji walczącej z dżihadystami.

Tureckie wojsko zaatakuje z powietrza bądź z lądu syryjskie siły rządowe w jakimkolwiek rejonie Syrii, jeśli cokolwiek stanie się kolejnym tureckim żołnierzom - zagroził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W środę Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, której tematem było zaostrzenie sytuacji w prowincji Idlib.

Śmigłowiec wojskowy należący do syryjskiej armii został zestrzelony nad północno-zachodnią prowincją Idlib. Zginęły dwie osoby - przekazała agencja Reutera, powołując się na dowódców oddziałów rebeliantów wspieranych przez Turcję. Od grudnia 2019 roku syryjskie oddziały rządowe prowadzą nieprzerwaną ofensywę w tym rejonie.