Nalot na konsulat Iranu w Syrii, zginął jeden z dowódców brygady Al-Kuds

Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałek doszło do nalotów na konsulat Iranu w Damaszku w Syrii. Syryjski rząd twierdzi, że za atakami stoi Izrael, ale rzecznik tamtejszej armii tego nie potwierdził. Wstępne doniesienia mówią o rannych i co najmniej sześciu ofiarach śmiertelnych. W nalocie zginął jeden z dowódców brygady Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Mohammad Reza Zahedi.

Zaatakowany został zarówno konsulat, jak i sąsiadująca z nim rezydencja ambasadora Iranu - przekazał Reuters, powołując się na media syryjskie. Wstępne doniesienia mówią o rannych i co najmniej sześciu ofiarach śmiertelnych.

Ambasador Iranu nie został ranny - przekazała irańska agencja Nournews.

Władze Syrii i Iranu: za nalotami stoi Izrael

Informację, że za nalotami na konsulat Iranu w Syrii stoi Izrael, podał dziennik "Haarec", powołując się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH). Tak też twierdzi syryjski rząd.

"Izraelski wróg przeprowadził naloty z okupowanych wzgórz Golan, celując w budynek irańskiego konsulatu w Damaszku" - podało syryjskie ministerstwo obrony, dodając, że budynek został "całkowicie zniszczony" i nie przeżył nikt znajdujący się pod jego dachem.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz rzecznik izraelskiej armii oświadczył, że wojsko "nie komentuje doniesień zagranicznych mediów".

Głos zabrał także przedstawiciel władz Iranu. Szef tamtejszej dyplomacji Hossein Amir-Abdollahian obarczył Izrael odpowiedzialnością za te ataki i stwierdził, że atak na konsulat w Damaszku to "złamanie wszystkich konwencji międzynarodowych".

Zginął jeden z dowódców brygady Al-Kuds

Reuters, powołując się na źródło w libańskich służbach bezpieczeństwa, przekazał, że w nalocie zginął jeden z dowódców irańskiej brygady Al-Kuds Mohammad Reza Zahedi.

Brygady Al-Kuds należą do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, prowadzącą operacje wojskowe poza granicami Iranu i odpowiadająca m.in. za szkolenie, zaopatrywanie i finansowanie zbrojnych ugrupowań i organizacji terrorystycznych współpracujących z rządem w Teheranie.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24