Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. To ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.
Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w środę po południu. To najważniejsze wydarzenie na krajowym rynku finansowym w tym tygodniu.
We wrześniu br. Rada zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. W październiku RPP ścięła stopy o kolejne 25 punktów bazowych. Z kolei w listopadzie Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Była to zaskakująca decyzja dla ekonomistów największych banków w Polsce, którzy spodziewali się kolejnej obniżki - o 25 punktów bazowych (tak jak to stało się w październiku).
Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 proc.
Grudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
"W tym tygodniu nominalnie najważniejszym krajowym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP, ale efektywnie nic ono raczej nie wniesie. Rada rzadko zmienia stopy w ostatnim miesiącu roku, a ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazują na zerowe prawdopodobieństwo takiego ruchu w tym roku, podobnie jak na posiedzeniach w styczniu i lutym" - napisali ekonomiści PKO Banku Polskiego.
Przedstawiciele tego banku zakładają, że stopa referencyjna NBP zostanie utrzymana na poziomie 5,75 proc. Również ekonomiści ING Banku Śląskiego oczekują, że Rada pozostawi stopy procentowe bez zmian.
Emocje studzą również ekonomiści Banku Pekao. Jak napisali we wtorkowym biuletynie, "inwestorzy raczej nie czekają na wynik posiedzenia RPP, bo jest jasne, że w polskiej polityce pieniężnej nic się nie wydarzy przez kilka miesięcy".
"Tempo dezinflacji spowolniło, popyt konsumpcyjny przybiera na sile, a skłonność większości RPP do obniżek stóp zdecydowanie osłabła. Dodatkowo, utrzymuje się wysoka niepewność regulacyjna, na którą wskazywała Rada po posiedzeniu w listopadzie. Naszym zdaniem czeka nas kilka spokojnych miesięcy w polityce pieniężnej, a dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu, kiedy znane będą, przynajmniej krótkookresowe, perspektywy polityki fiskalnej oraz nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji" - ocenili ekonomiści PKO BP.
Na decyzję RPP czekają posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział po listopadowym posiedzeniu Rady, że po wcześniejszym dostosowaniu poziomu stóp łącznie o 100 punktów bazowych przestrzeń do ewentualnych obniżek w krótkim okresie wyraźnie się zmniejszyła. Szef banku centralnego dodawał, że kluczowa dla dalszych przewidywań będzie marcowa projekcja NBP.
Pierwsze posiedzenie decyzyjne RPP w 2024 roku zaplanowano w dniach 8-9 stycznia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock