Klitki z balkonami pod ziemią. "Deweloper przeszedł samego siebie"

Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Radziwinowicz: Jest to krok milowy do patrzenia na takie zjawisko, jakim jest patodeweloperka
Andrzej Radziwinowicz: Jest to krok milowy do patrzenia na takie zjawisko, jakim jest patodeweloperkaTVN24
wideo 2/5
Andrzej Radziwinowicz: Jest to krok milowy do patrzenia na takie zjawisko, jakim jest patodeweloperkaTVN24

"Patodeweloperka w naszym mieście kwitnie" - stwierdza radny Krakowa Łukasz Gibała. Wskazuje inwestycję, gdzie dom jednorodzinny podzielono na kilka mikromieszkań z "balkonami pod ziemią". - Wygląda to na działalność flippera, który kupił stary dom i przerobił go - mówi dla tvn24.pl Marek Wielgo, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Gibała we wpisie w mediach społecznościowych zwrócił uwagę na przejaw tak zwanej patodeweloperki w postaci "balkonu pod ziemią". W jego ocenie "w tym przypadku deweloper przeszedł samego siebie".

Dodał, że jednym "z najbardziej jaskrawych przykładów" patodeweloperki w dawnej stolicy Polski są tak zwane mikrokawalerki.

"Na ul. Horaka 17 znajduje się duży budynek jednorodzinny, który deweloper podzielił na kilkanaście mieszkań, każde po kilkanaście metrów kwadratowych. Oczywiście to nielegalne, ale niestety takie praktyki w Krakowie stają się coraz częstsze" - stwierdził radny we wpisie.

"Pomyślmy o prądzie, kanalizacji czy miejscach parkingowych. Cała infrastruktura została przecież zaprojektowana dla jednej rodziny, a mieszkać ma ich tutaj kilkanaście. Pytanie zasadnicze jest takie, gdzie mieszkańcy będą parkować i czy sieć elektryczna i kanalizacyjna to wytrzyma?" - zwrócił uwagę Gibała.

Interpelacje w sprawie inwestycji

Na koniec wpisu krakowski radny zaznaczył, że złożył już kilka interpelacji i pism do nadzoru budowlanego w sprawie takich inwestycji mieszkaniowych. Ostatnie dotyczyły tej omawianej w poście na Facebooku oraz przy Zina 3 i Kokosowej 30.

"Zdarzają się przypadki, gdy udaje się wstrzymać budowę, chociaż najczęściej jest to nierówna walka mieszkańców z deweloperami. Jeśli znacie podobne przypadki, to zgłaszajcie je do mnie. Walczymy dalej!" - zaapelował do mieszkańców.

Jak wyjaśnił wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur w rozmowie z lokalnym portalem krakow.naszemiasto.pl, dla tych inwestycji nie wpłynęły wnioski o zmianę sposobu użytkowania, które pozwoliłyby na dzielenie lokali na mniejsze. Po interpelacjach jedna z inwestycji, przy ul. Kokosowej, została wstrzymana, chociaż inwestor złożył zażalenie na tę decyzję. W przypadku inwestycji z "balkonami pod ziemią" działania administracyjne są w toku. Zaś w przypadku inwestycji przy ul. Zina mają zostać podjęte "stosowne działania".

Czytaj także: Sąd cofnął zgodę na budowę kontrowersyjnego bloku, radni chcą kontroli w urzędzie

Flipper, a nie deweloper?

Marek Wielgo, ekspert portalu rynekpierwotny.pl, powiedział, że w przypadku nagłośnionym przez radnego z Krakowa trudno mu sobie wyobrazić, "aby jakakolwiek szanująca się firma deweloperska wybudowała tego typu obiekt".

- Bardziej wygląda to na działalność flippera, który kupił na rynku wtórnym stary dom jednorodzinny i przerobił go w taki sposób, żeby ulokować w nim jak największą liczbę najemców. Wcześniej docierały do mnie sygnały, że niektórzy flipperzy kupują duże mieszkania i dzielą je na małe klitki. Nazywają je jednostkami inwestycyjnymi. Nie słyszałem natomiast, żeby ktoś próbował walczyć z tym procederem, który jest bardzo niebezpieczny z uwagi na przepisy dotyczące nasłonecznienia, ochrony przeciwpożarowej czy wentylacyjne - komentuje dla redakcji biznesowej tvn24.pl Wielgo.

Przepisy ograniczające patodeweloperkę

W ostatnim czasie rząd podejmował działania, których celem jest ograniczenie tzw. patodeweloperki. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nowe rozporządzenia w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Od 1 sierpnia tego roku zwiększono do 5 metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji od granicy działki. Dotąd odległość ta wynosiła minimum 3 metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami - 4 metry. Do tego lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2. Możliwe będzie wykonanie lokalu o mniejszej powierzchni, pod warunkiem że lokal znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Na te przepisy zwrócił uwagę także Marek Wielgo. Wskazał, że nowy obowiązek minimalnego metrażu ma "uniemożliwić deweloperom obchodzenie normy metrażowej dla mieszkań".

- Niektórzy budowali kilkunastometrowe kawalerki, sugerując ich mieszkalny charakter. Formalnie są to jednak lokale użytkowe. Chętnie kupują je inwestorzy z myślą o wynajmie. Warto pamiętać, że wykorzystywanie lokali użytkowych na cele mieszkaniowe jest śliskim tematem. I to także wtedy, gdy są one wynajmowane w ramach działalności gospodarczej. Jeśli nadzór budowlany dowie się, na przykład z donosu, że lokal użytkowy lub choćby jego część został zamieniony w mieszkanie, powinien uznać to za samowolę budowlaną. Nie ma znaczenia, czy w lokalu zostały dokonane jakieś przeróbki budowlane. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać właściciela grzywną - zaznaczył ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Kłopot dla kupującego

Nawet jeśli świadomie zdecydujemy się na taki zakup, to możemy liczyć się z kłopotami. Pozostaje więc pytanie, czy taki lokal można zalegalizować? Zdaniem Wieglo procedura jest czasochłonna i kosztowna, a co gorsza - nie zawsze jest możliwe.

- Teoretycznie taką zmianę można zgłosić w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach przed wprowadzeniem się do lokalu. Brak reakcji urzędników przez 30 dni oznaczałby ich milczącą zgodę - wskazał Wielgo.

Dodał, że jednak "równie dobrze mogą się oni nie zgodzić się na zmianę sposobu użytkowania lokalu użytkowego na mieszkalny".

- Tak się może stać, gdyby to było sprzeczne z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy, na podstawie której deweloper uzyskał pozwolenie na budowę. Rzecz jasna przekształcenie lokalu użytkowego w mieszkalny nie jest możliwe także wtedy, gdy jego powierzchnia jest mniejsza niż 25 metrów kwadratowych - zaznaczył.

Wielgo dodał, że ograniczenie dotyczące metrażu mieszkań jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, którego nie było nawet za czasów poprzedniego ustroju. - Tak więc nie tylko w starych przedwojennych kamienicach, ale także w budowanych po wojnie blokach można znaleźć kilkunastometrowe mieszkania. Fakt ten wykorzystują wspomniani flipperzy, którzy dokonują przeróbek starych domów i mieszkań - podkreślił.

Autorka/Autor:Jakub Wołosowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook

Pozostałe wiadomości

Większościowy udziałowiec grupy Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, czyli rodzina Soares dos Santos, straciła w 2024 r. na giełdzie w Lizbonie prawie 1,6 miliarda euro. Jednak wciąż pozostaje najbogatszą rodziną w Portugalii.

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Źródło:
PAP

Od stycznia można składać wnioski o rentę wdowią. I od początku świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów. W urzędach są kolejki, a w obiegu informacja, że wniosek warto złożyć jak najszybciej. - Czy złożymy ten wniosek w styczniu, lutym, czy w maju, i tak i tak będziemy mieli przyznane prawo do renty wdowiej dopiero od lipca - przypomniała na antenie TVN24 Monika Kiełczyńska, rzeczniczka regionalna ZUS.

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

41 procent pracodawców zamierza zmniejszyć zatrudnienie, ponieważ sztuczna inteligencja automatyzuje niektóre zadania. Tak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, o którym pisze portal stacji CNN.

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Źródło:
CNN

Ryanair złożył pozew przeciwko pasażerowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto - przekazała w środę linia lotnicza. Opóźniło to podróż o całą noc. Linia domaga się od niego 15 tysięcy euro odszkodowania. Ponadto przekazała też, że planuje podobne pozwy również w innych krajach.

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Źródło:
PAP

Rolls-Royce, brytyjski producent luksusowych samochodów, planuje zainwestować 300 milionów funtów (376 milionów dolarów) w rozbudowę swojej fabryki w Goodwood - donosi w środę Reuters. Chce rozwinąć w niej produkcję samochodów na zamówienie. W ofercie od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej.

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Źródło:
Reuters

Polska znalazła się na piątym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najem krótkoterminowy za pośrednictwem platform online typu Airbnb czy Booking - wynika z danych opublikowanych w środę przez Eurostat. Kraków był najchętniej odwiedzanym polskim miastem w 2023 roku.

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Źródło:
PAP

"Szacowana kwota zablokowanych środków nie pokrywa całości zgłoszonych dotychczas przez pokrzywdzonych roszczeń" - poinformowała w środę prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl. Nie podała jednak kwot. Ponadto, jak podaje prokuratura, na obecnym etapie "nie ma podstaw prawnych do pozytywnego rozstrzygania wniosków poszkodowanych o wypłatę pieniędzy".

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioskodawcom przyznano dotychczas 1,4 miliona ulg w ramach wakacji składkowych. Łącznie ponad 1,6 miliona przedsiębiorców złożyło wnioski w tej sprawie. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 miliarda złotych - poinformował w środę ZUS.

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

Źródło:
PAP

Blisko 40 tysięcy 18-letnich Europejczyków otrzyma bezpłatne bilety na podróżne po Starym Kontynencie - przekazała w środę Komisja Europejska. Do tej pory z darmowych wyjazdów skorzystało jak prawie 3 tysiące młodych Polaków.

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Źródło:
PAP

Obecnie planowane jest oddanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) do eksploatacji na koniec 2032 r. - poinformował w trakcie obrad sejmowej komisji członek zarządu CPK Dariusz Kuś.

Najnowszy termin startu CPK

Najnowszy termin startu CPK

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Komisja Europejska ma zapłacić 400 euro odszkodowania obywatelowi Niemiec za to, że w 2022 roku na swojej stronie udostępniła opcję "Zaloguj się przez Facebook" - orzekł w środę Sąd Unii Europejskiej. W ten sposób dane osobowe trafiły do przedsiębiorstwa z USA, które nie gwarantowały wtedy ich należytej ochrony.

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 2024 roku w Polsce 3,0 procent wobec 3,1 procent w październiku - poinformował Eurostat. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej (UE).

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w lipcu 2024 roku wyniosła 6641 złotych i była niższa o 19 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

W 2025 roku to Singapur jest liderem w rankingu najsilniejszych paszportów świata. Posiadacze singapurskiego dokumentu mogą wjeżdżać bez wizy do aż 195 państw świata. Paszport polski spadł o jedno miejsce w zestawieniu, ale nadal jest w czołówce.

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Polska waluta lekko osłabła w środę rano względem euro oraz dolara. Niektórzy analitycy widzą ryzyko dalszej przeceny po inauguracji Donalda Trumpa. 

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Źródło:
PAP

Rząd Litwy zdecydował się na wzmocnienie ochrony obiektów polsko-litewskiego mostu energetycznego LitPol Link w Olicie. Premier Gintautas Paluckas oświadczył, że są próby zakłócania procesu odłączania się od rosyjskiej sieci energetycznej i połączenia z kontynentalną siecią europejską.

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię produktu leczniczego o nazwie Liść senesu. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej. W badanej próbce tych ziół do zaparzania znaleziono fragmenty tworzyw sztucznych.

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć sklepów Auchan poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży ananasa kandyzowanego oraz miodu lipowego. Obydwa produkty nie spełniają norm, chociaż z zupełnie innych powodów.

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Źródło:
tvn24.pl

Wrocław, Poznań, Łódź - to najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Z raportu firmy TomTom wynika, że przejechanie 10 kilometrów w godzinach szczytu w stolicy Dolnego Śląska trwa prawie pół godziny, a mieszkańcy tracą stojąc w korkach 107 godzin rocznie.

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Źródło:
tvn24.pl

Liczba dostępnych nowych mieszkań znacznie się zwiększyła w 2024 roku - podał Otodom. W raporcie wskazano także, że na koniec ubiegłego roku w największych miastach sprzedaż zmniejszyła się o 26 procent rok do roku.

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Źródło:
PAP

Orlen obierze nowy kurs: racjonalnej transformacji i przyspieszenia biznesowego - zapowiedział na łamach "Rzeczpospolitej" prezes koncernu Ireneusz Fąfara. Dodał, że 2025 rok firma rozpoczyna wypływając na ocean nowych wyzwań.

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Źródło:
PAP

- Osoby łamiące sądowy zakaz (jazdy - red.) będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Podkreślił, że tragiczny wypadek sprzed kilku dni, spowodowany przez kierowcę mającego zakaz prowadzenia pojazdów, to kolejny dowód, że zmiany przepisów o ruchu drogowym są niezbędne.

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku zwiększa się liczba usług dentystycznych dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Chodzi między innymi o pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie czy też procedury w przypadku zwichniętych zębów.

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"