Byli prezesi KGHM uniewinnieni

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Członkowie RN KGHM oczyszczeni z zarzutów

Były prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marian K. i b. członek zarządu firmy Marek S. nie są winni niegospodarności w spółce - zdecydował Sądem Rejonowym w Lubinie (Dolnośląskie). Wyrok jest nieprawomocny.

Marian K. w latach 1999-2001 był prezesem KGHM, w tym samym czasie członkiem zarządu był Marek S. Akt oskarżenia wobec nich skierowany został do sądu w grudniu 2003 r., natomiast zarzuty dotyczyły lat 2000-2001. Obaj nie przyznali się do winy.

Zgodnie z wtorkowym wyrokiem, mężczyźni zostali uniewinnieni od wszystkich zarzutów. Jak powiedział rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Legnicy sędzia Paweł Pratkowiecki, sąd nie podzielił prokuratorskiej oceny dowodów.

Tymczasem - zdaniem prokuratury - Marian K. i Marek S. mieli działać na szkodę firmy. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prokurator Liliana Łukasiewicz, Marian K., będąc prezesem KGHM, miał zawrzeć 6 umów promocyjnych, reklamowych i konsultingowych, niekorzystnych dla spółki, czym narazić miał ją na stratę ponad 1,6 mln zł. Jako prezes miał też m.in. zaniechać nadzoru nad wykonaniem umów i bezzasadnie rezygnować z egzekwowania świadczeń z nich wynikających.

Natomiast Marek S. oskarżony był o zawarcie dwóch niekorzystnych dla KGHM umów na usługi konsultingowe, czym spowodować miał stratę blisko 370 tys. zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24