Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl
Wyścig kelnerów
Wyścig kelnerów
wideo 2/5
Wyścig kelnerów

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Turystyczna miejscowość Stegna na Żuławach Wiślanych. W maju media obiegła oferta z tamtejszego ośrodka kolonijnego: praca dla kucharki w trakcie sezonu za 10 tys. zł na rękę miesięcznie. A chętnych brak.

Właścicielka tłumaczyła, że z powodu choroby jednej z pracownic jest zmuszona szukać nowej osoby w trakcie sezonu. Niestety, kucharze z doświadczeniem nie potrzebują pracy na kilka miesięcy, szukają raczej czegoś stałego.

Z brakiem pracowników sezonowych mierzą się też inni pracodawcy.

Pracownicy wyjechali

- Są duże problemy - przyznaje Jakub Lubomski, właściciel sieci hoteli Diuna. - Szczególnie z pracownikami sezonowymi i to pomimo znaczącego udziału pracowników z Ukrainy. Zatrudniamy ponad 130 osób, siedemdziesiąt procent to Ukraińcy. Powodów problemów jest wiele, wśród nich wymieniłbym dużą konkurencję na rynku pracy spowodowaną rekordowymi stawkami za godzinę. Do tego dochodzi mała dostępność pracowników. Sporo obywateli Ukrainy wyemigrowało dalej na Zachód.

Podobne obserwacje ma Cezary Maciołek, prezes agencji pracy tymczasowej i stałej Grupa Progres.

- Wielu pracowników sezonowych wyjeżdża za granicę do innych krajów Unii Europejskiej, gdzie mogą liczyć na lepsze warunki pracy i wyższe wynagrodzenia. Oferują je państwa takie jak Niemcy, Holandia, czy kraje skandynawskie, gdzie nawet przy uwzględnieniu kosztów życia, różnica w wynagrodzeniu jest często na tyle duża, że pracownicy decydują się na emigrację - stwierdza.

- Problemy z brakiem pracowników sezonowych narastały stopniowo, ale pandemia COVID-19 i wojna za naszą wschodnią granicą znacząco przyspieszyła ten trend. Nie bez znaczenia były też zmiany w preferencjach zawodowych, rosnące wymagania pracowników dotyczące warunków pracy oraz globalne zmiany w migracji zarobkowej czy czynniki demograficzne - dodaje.

Morze Bałtyckie, upałShutterstock

Maciołek tłumaczy, że praca sezonowa nie cieszy się zbyt dobrym opinią. Zamiast decydować się na tymczasowe zatrudnienie, pracownicy wolą szukać pracy na stałe, która gwarantuje większą stabilizację finansową i zawodową. - To szczególnie ważne w czasie ciągłych wzrostów cen i wydatków związanych z utrzymaniem rodziny. Stałe zatrudnienie zapewnia też pracownikom dostęp do pełnego pakietu ubezpieczeń społecznych, co daje im większe poczucie bezpieczeństwa. To coś, czego potrzebują dziś osoby aktywne zawodowo - komentuje prezes Grupy Progres.

W czasie pracy nie pij wody

Trudno się dziwić nie najlepszej opinii pracy sezonowej. Na forach jej poświęconych nie brakuje historii osób, które się sparzyły. Niektórzy przedsiębiorcy pracowników "na chwilę" próbują w trakcie sezonu wykorzystać do cna.

Kobieta zatrudniona w czerwcu budce z lodami w Ustroniu Morskim pisze, że właściciel nie szanuje pracowników, a jego teściowa zarzuca pracownikom, że w pracy wypijają za dużo wody.

Młoda kobieta z Ukrainy zatrudniła się jako kelnerka i pomoc kuchenna. Miało być 10 godzin dziennie, ale w pracy spędzała nawet 13 godzin, znosząc docinki i żarty. "Zrezygnowałam, uważam że mój stan zdrowia i psychiki jest o wiele ważniejszy od pieniędzy".

Czytaj także: Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto >>>

Młoda para zatrudniła się do pracy w hotelu. Zagwarantowano im zakwaterowanie, ale zamiast obiecanego pokoju dwuosobowego dostali wieloosobowy, w dodatku bez ciepłej wody. Pilnie szukali innej pracy, pomogli internauci - para z miejsca dostała trzy inne propozycje.

Wszystkie te historie łączy jedno - trudne warunki pracy. One także zniechęcają do podjęcia takiej pracy.

- Zdarzają się długie i nieregularne zmiany, często trzeba pracować przez wiele godzin, w tym weekendy i święta, czasem w nocy - wymienia Cezary Maciołek. - To może być problematyczne zwłaszcza, jeśli miejsce zatrudnienia jest oddalone od miejsca zamieszkania pracowników i wymaga dojazdów. Lokalizacja ma zresztą bardzo duże znaczenie, bo relokacja do pracy i to nie tylko na czas sezonu bywa problematyczna, szczególnie dla osób z rodzinami lub mających inne zobowiązania - dodaje.

Trzeba zadbać o pracownika

Jednocześnie wciąż jeszcze zdarzają się oferty, które budzą duże zainteresowanie. Portal ogłoszeniowy Olx poinformował, że na ofertę pracy przy sprzedaży pamiątek we Władysławowie - możliwa pensja 10 tys. zł na rękę - odpowiedziało prawie 1,8 tys. osób. To jednak raczej wyjątek od reguły.

Eksperci zwracają uwagę, że problem ze znalezieniem tymczasowych pracowników może się pogłębiać. Sprzyjają temu m.in. zmiany demograficzne, czyli starzenie się społeczeństwa. Jak można ten problem rozwiązać? Np. automatyzacją części procesów. - Przede wszystkim jednak powinniśmy rekrutować kandydatów z innych krajów - uważa Maciołek. - Potrzebujemy jednak publicznej debaty na temat znaczenia i roli imigrantów dla społeczeństwa oraz uwzględnienia głosów różnych środowisk m.in. biznesowych w programie polityki migracyjnej. On praktycznie w naszym kraju nie istnieje - mówi.

Co mogą zrobić pracodawcy? Zadbać o tych pracowników, których już mają. - Dajemy sobie radę dzięki skali działalności, kontaktom, stałym, choć sezonowym pracownikom. Ludzie chwalą dobre, choć intensywne warunki pracy i raczej dobre warunki zakwaterowania - wymienia Lubomski z Diuny. I jeszcze jedna, kluczowa rzecz. - Nie chwaląc się, ważna jest też dobra opinia wśród pracowników - zaznacza.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Przelew na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy wpłatę poprzez eSkarbonkę można odliczyć od podstawy opodatkowania - wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski z KPMG. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych kwestiach.

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP

Niemiecka gospodarka ma problemy z powodu wieloletnich zaniedbań oraz błędów popełnionych przy transformacji energetycznej - stwierdził ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Konrad Popławski. Jego zdaniem kryzys może osłabić rolę Niemiec w Unii Europejskiej (UE).

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Źródło:
PAP

Po pierwszym kwartale dolar będzie się osłabiał - stwierdził ekonomista PKO Banku Polskiego Mirosław Budzicki. Wyjaśnił też, jaki wpływ na amerykańską walutę ma i będzie mieć ponowne dojście do władzy przez Donalda Trumpa.

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Źródło:
PAP

Donald Trump chce amerykańskiej dominacji w badaniach nad sztuczną inteligencją (AI) - podkreśliła analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Aleksandra Wójtowicz. Wyjaśniła też, jakie decyzje w tej kwestii już podjął i jaki wpływ na politykę Waszyngtonu mogą mieć giganci technologiczni.

"Teraz te ramy zostały zniesione"

"Teraz te ramy zostały zniesione"

Źródło:
PAP

Palermo na Sycylii to włoska stolica "cyfrowych wędrowców", czyli pracowników zdalnych z całego świata oraz twórców startupów - wskazał dziennik "Corriere della Sera". Dodał, że w ostatnim czasie zamieszkało tam około tysiąca osób z USA, Niemiec i Polski.

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ogromna zmienność, spadek popytu i niepewność gospodarcza to czynniki kształtujące obraz branży motoryzacyjnej w ubiegłym roku. Były cięcia etatów, redukcja kosztów i próby ograniczenia ekspansji chińskich marek. W Polsce był to także czas kluczowych decyzji. Prysły marzenia o Izerze, pierwszym polskim elektryku. Jakie zmiany zaszły na rynku samochodowym i co nas czeka w przyszłości?

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Źródło:
tvn24.pl, Financial Times, Reuters, Rho Motion

Unia Metropolii Polskich oczekuje szczegółowego raportu od Poczty Polskiej na temat usterek i wad e-Doręczeń oraz sposobu ich rozwiązania - poinformował w piątek Sylwester Szczepaniak z UMP. Poczta Polska zapewniła, że co miesiąc przekazuje informacje do resortu cyfryzacji, a co tydzień - do Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 24 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W Chorwacji odbył się w piątek ogólnokrajowy bojkot sklepów, supermarketów i stacji benzynowych. To odpowiedź obywateli na stały wzrost cen. Chorwacja jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej z najwyższą obecnie inflacją.

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business.

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

Źródło:
PAP

Niemcy mierzą się z rekordowym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Już 86 procent niemieckich firm zgłasza problemy ze znalezieniem rąk do pracy, wynika z raportu ManpowerGroup. Wskazano również, w których sektorach jest szczególnie źle.

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Źródło:
Tagesspiegel, Deutsche Welle

Zmiana sytuacji na rynkach ropy i walutowym sprzyjają obniżkom cen paliw w hurcie, rosną też szanse na spadek cen paliw na stacjach w ostatnich dniach stycznia - prognozuje Reflex. Z kolei zdaniem analityków e-petrol, na stacjach nie będzie na razie obniżek cen, ale tankujący benzynę mogą liczyć na zahamowanie podwyżek.

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

Źródło:
PAP

Pierwszym krokiem do jawności płac mają być informacje o widełkach wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. To główne założenie projektu, którym zajęli się w piątek posłowie. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć - żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć - powiedziała w piątek w Sejmie ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty.

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy twierdzą, że zdobyli dostęp do systemów, kodów gier i danych osobowych pracowników Big Chees Studio, polskiego producenta gier. Przestępcy mieli zagrozić, że jeżeli spółka nie zapłaci im 100 tysięcy złotych, to upublicznią wykradzione informacje. Spółka potwierdziła informacje o ataku, ale wskazała, że kody gier są zabezpieczone.

Polska spółka zaatakowana przez hakerów

Polska spółka zaatakowana przez hakerów

Źródło:
PAP

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Fundacja TVN była gospodarzem panelu dyskusyjnego na temat filantropii, zorganizowanego w ramach międzynarodowej konferencji World Woman Davos Agenda, poświęconej przywództwu kobiet. - Chcemy rozszerzyć patrzenie na temat udziału kobiet w budowaniu lepszego świata - powiedziała prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska. 

"Najważniejsza jest zmiana systemowa". Prezeska Fundacji TVN o przywództwie kobiet

"Najważniejsza jest zmiana systemowa". Prezeska Fundacji TVN o przywództwie kobiet

Źródło:
tvn24.pl

Marc Benioff, dyrektor generalny Salesforce, przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu przetwarzania danych w chmurze, stwierdził podczas spotkania w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, że dzisiejsi szefowie są ostatnim pokoleniem, które zarządza personelem składającym się wyłącznie z ludzi. To dlatego, że firmy coraz częściej wdrażają u siebie sztuczną inteligencję.

Ostatnie takie pokolenie. Rewolucja na rynku pracy

Ostatnie takie pokolenie. Rewolucja na rynku pracy

Źródło:
CNN

Syndyk Rafako w upadłości przyjął regulamin zwolnień grupowych, w którym określono, że liczba osób nim objętych wynosić będzie maksymalnie 699 osób - poinformowała spółka w komunikacie. W grudniu ubiegłego roku sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako.

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Zbliża się pierwsza w tym roku niedziela handlowa. 26 stycznia będziemy mogli zrobić zakupy także w większych sklepach. Na podstawie uchwalonych w ubiegłym miesiącu przepisów w 2025 roku liczba niedziel handlowych będzie większa o jedną.

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Źródło:
tvn24.pl, PAP