Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl
Zaostrzone przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu (materiał magazynu "Polska i Świat" z 2 lipca)
Zaostrzone przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu (materiał magazynu "Polska i Świat" z 2 lipca)TVN24
wideo 2/5
Zaostrzone przepisy dotyczące konfiskaty pojazduTVN24

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

W wielu europejskich krajach za zbyt dużą prędkość, jazdę po alkoholu, a nawet nadmierną emisję hałasu grozi nie tylko mandat, ale także konfiskata pojazdu. Wśród polskich kierowców wiedza na ten temat nadal jest niska, ze względu na to, że podobne przepisy, umożliwiające stwierdzenie przepadku pojazdu, obowiązują od niedawna.

- Myślę, że wśród polskich kierowców świadomość, co do tego typu przepisów, nadal jest niewielka. Na chwilę obecną nie znam żadnych przypadków medialnych, potwierdzających, że te konfiskaty faktycznie u nas działają - stwierdziła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Katarzyna Turcza z Kancelarii Radców Prawnych Turcza.

Jak dodała, niedawno resort sprawiedliwości przyznał, że przepisy w obecnej formie będą martwe ze względu na to, że nie ma gotowych aktów wykonawczych. - Natomiast w Unii Europejskiej te przepisy faktycznie działają, funkcjonują już od dawna i powiedziałabym nawet, że jest większe prawdopodobieństwo tej konfiskaty za granicą niż w Polsce - stwierdziła.

Ostatnio Ministerstwo Sprawiedliwości w komentarzu przesłanym redakcji tvn24.pl potwierdziło, że trwają obecnie prace nad dopracowaniem przepisów w sprawie konfiskaty pojazdów. Termin wdrożenia zmian nie jest jednak jeszcze znany.

Konfiskata pojazdu - gdzie są najsurowsze regulacje?

Radca prawny Katarzyna Turcza podkreśliła, że przepisy dotyczące przepadku i konfiskaty pojazdów obowiązują w wielu krajach, ale przesłanki do tego mogą się znacząco różnić. - Chociażby biorąc pod uwagę taki kraj jak Niemcy, mamy tutaj do czynienia z obligatoryjnym przepadkiem pojazdów w sytuacji, kiedy zostaje przekroczona prędkość o konkretną liczbę kilometrów na godzinę - wyjaśniła.

- Natomiast jeśli chodzi o te najbardziej restrykcyjne przepisy, to moim zdaniem one dotyczą Szwajcarii, chociaż jak wiadomo, nie jest to kraj, który należy do Unii Europejskiej. Natomiast jest to państwo, do którego myślę, Polacy też się udają dość często, chociażby na wyjazdy wakacyjne czy nawet na wakacje zimowe. I tutaj taką ciekawostką, o której pewnie mało kto wie, jest fakt, że taka konfiskata może mieć miejsce nawet w sytuacji, kiedy będzie dany kierowca emitował nadmierny hałas, szczególnie w porze nocnej - oceniła prawniczka.

Przeczytaj również: Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Ostrzejsze kary dla kierowców w UE

Zdaniem naszej rozmówczyni w ostatnim czasie wśród krajów UE widać pewien trend zaostrzania kar, szczególnie za jadę po pijanemu. Spowodowane to jest między innymi rosnącą liczbą wypadków, w tym również tych śmiertelnych.

- Przez wzgląd na specjalizację, którą posiadam, a mianowicie branżę automotive, śledzę te przepisy i faktycznie widzę tendencję taką zaostrzającą. Zdecydowanie tutaj krajów europejskich, ale nie tylko, idą w kierunku nakładania coraz wyższych kar i stosowania jednak coraz częściej tego typu sankcji wobec kierowców - stwierdziła.

- A wynika to, moim zdaniem, ze statystyk, które niestety nie są pozytywne. Tych wypadków jest coraz więcej, w tym wypadków śmiertelnych, więc jazda po pijanemu, przekraczanie prędkości, tutaj zdecydowanie są to czynniki, które wpływają na te tendencje zwyżkowe, jeśli chodzi o ilość tego typu kar nakładanych na kierowcę - dodała.

Spytana o zmiany w przepisach, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli od momentu opublikowania przez Kancelarię Radców Turcza zestawienia krajów, w których grozi konfiskata pojazdów, zaznaczyła, że zmiany wprowadzono między innymi w Niemczech oraz we Francji.

- Co do zasady te przepisy dotyczące konfiskat pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu zostały utrzymane. W niektórych krajach, takich jak Francja czy Niemcy te zmiany dotyczyły natomiast przekraczanej prędkości - wskazała prawniczka.

Jazda pod wpływem alkoholu za granicą

Katarzyna Turcza przypomniała, że jeśli chodzi o zawartość alkoholu we krwi, to limity umożliwiające konfiskatę pojazdu, są różne . W Polsce jest ona obligatoryjna przy 1,5 promila, ale we Francji wystarczy już 0,8 promila, by stracić auto.

- Każdy z tych krajów posiada swoje przepisy i jeżeli dany obywatel obcego kraju popełnił przestępstwo na terenie, chociażby Niemiec, czy Francji, czy Szwajcarii, mają zastosowanie przepisy tego konkretnego kraju, więc bez względu na to jakie regulacje istnieją w Polsce - mówiła.

Jak podkreśliła, różnią się nie tylko kary, ale także procedura umożliwiająca ich nakładanie. - Jeśli chodzi o postępowanie takie stricte egzekucyjne, w Polsce mamy do czynienia z egzekucją w administracji i takiego zatrzymania może dokonać policja, może też takie postanowienie o zatrzymaniu wydać prokurator. Natomiast w innych krajach to jest uzależnione chociażby od decyzji sądu - przekazała prawniczka.

Dlatego ja bym rekomendowała, by po każdym popełnieniu takiego wykroczenia zasięgnąć porady prawnika, najlepiej ze specjalizacją danego kraju, ponieważ te przepisy różnią się zdecydowanie i w gąszczu tych regulacji łatwo można się pogubić - doradziła nasza rozmówczyni.

Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu w państwach UETVN24

Konfiskata auta za granicą - co z autami w leasingu?

Prawniczka zaznaczyła również, że pomimo iż w Polsce ustawodawca przyjął rozwiązanie zapłaty równowartości pojazdu w przypadku, gdy wykroczenie popełniono autem pożyczonym czy w lesaingu, to nie w każdym kraju obowiązują takie same regulacje.

- Niestety, chociażby w Niemczech, sytuacja nie wygląda tak samo. Tego typu weryfikacji przez organy postępowania po prostu nie ma i trzeba liczyć się z tym, że nawet pojazd, który jest w leasingu, będzie objęty konfiskatą. No i tutaj rolą pełnomocnika takiego sprawcy jest to, by na etapie postępowania wykazywać takie okoliczności i prowadzić postępowanie pod kątem zwolnienia tego pojazdu z konfiskaty - wyjaśniła.

Katarzyna Turcza odniosła się także do przepisów obowiązujących w Polsce, przyznając, że budzą one pewne zastrzeżenia pod kątem równości obywateli wobec prawa. - Pojazdy służbowe wykorzystywane przez kierowców zawodowych nie są objęte konfiskatą. W takim przypadku orzekana jest nawiązka w wysokości co najmniej 5 tysięcy zł. W tym przypadku rzuca się zatem pewna doza nierówności wobec prawa i ja bym się przychylała nawet do głosów, które mówią, że budzi to wątpliwości konstytucyjne - podsumowała.

Autorka/Autor:Bartłomiej Ciepielewski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tytus Żmijewski/PAP

Pozostałe wiadomości

Pierwszym krokiem do jawności płac mają być informacje o widełkach wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. To główne założenie projektu, którym zajęli się w piątek posłowie. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć - żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć - powiedziała w piątek w Sejmie ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty.

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Metropolii Polskich oczekuje szczegółowego raportu od Poczty Polskiej na temat usterek i wad e-Doręczeń oraz sposobu ich rozwiązania - poinformował w piątek Sylwester Szczepaniak z UMP. Poczta Polska zapewniła, że co miesiąc przekazuje informacje do resortu cyfryzacji, a co tydzień - do Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Źródło:
PAP

Przelew na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy wpłatę poprzez eSkarbonkę można odliczyć od podstawy opodatkowania - wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski z KPMG. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych kwestiach.

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Źródło:
tvn24.pl

Marc Benioff, dyrektor generalny Salesforce, przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu przetwarzania danych w chmurze, stwierdził podczas spotkania w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, że dzisiejsi szefowie są ostatnim pokoleniem, które zarządza personelem składającym się wyłącznie z ludzi. To dlatego, że firmy coraz częściej wdrażają u siebie sztuczną inteligencję.

Ostatnie takie pokolenie. Rewolucja na rynku pracy

Ostatnie takie pokolenie. Rewolucja na rynku pracy

Źródło:
CNN

PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank, Bank BPH, Nest Bank, Toyota Bank Polska - te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Maja i Nikodem to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2024 roku - podało Ministerstwo Cyfryzacji. Wśród najrzadziej nadawanych imion znalazły się między innymi Wiesława i Wacław.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane w 2024 roku. Lista

Najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane w 2024 roku. Lista

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrowersyjne przepisy ograniczające eksport amerykańskich półprzewodników mogą nie tylko zniweczyć polskie ambicje, ale też pchnąć kraje objęte embargiem w stronę firm z Chin – czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Eksperci zwracają uwagę, że obecny prezydent USA traktuje technologie związane ze sztuczną inteligencją "niemal jak broń nuklearną".

"Niemal jak broń nuklearna". Polska w drugiej lidze

"Niemal jak broń nuklearna". Polska w drugiej lidze

Źródło:
PAP

Brytyjskie Ministerstwo Obrony i firma Rolls-Royce zawarły umowę na wyprodukowanie reaktorów do atomowych okrętów podwodnych o wartości 9 miliardów funtów (ok. 45 mld złotych) - podaje BBC. To największy kontrakt w historii między tymi dwoma podmiotami.

Rolls-Royce z gigantycznym kontraktem z brytyjską armią

Rolls-Royce z gigantycznym kontraktem z brytyjską armią

Źródło:
BBC

Konsument powinien mieć możliwość samodzielnie sprawdzić, czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania jego kredytu, tak zwana RRSO, została prawidłowo obliczona - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w Luksemburgu w wydanym w czwartek wyroku.

Konsument ma prawo sprawdzić, jak wyliczany jest kredyt. Jest ważny wyrok

Konsument ma prawo sprawdzić, jak wyliczany jest kredyt. Jest ważny wyrok

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegła pod znakiem wzrostów i nowego rekordu wszech czasów indeksu S&500. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na słowa prezydenta Donalda Trumpa, który podczas forum w Davos zapowiedział, że zażąda od Fed obniżki stóp procentowych.

Rekord wszech czasów po słowach Trumpa

Rekord wszech czasów po słowach Trumpa

Źródło:
PAP

Sąd w Suwałkach stanął po stronie kredytobiorców, a nie banku, i unieważnił kredyt hipoteczny bazujący na wskaźniku WIBOR - poinformowała piątkowa "Gazeta Wyborcza". To pierwszy taki wyrok, choć na razie nieprawomocny - dodaje dziennik.

Kredyt nieważny przez WIBOR. To pierwszy taki wyrok

Kredyt nieważny przez WIBOR. To pierwszy taki wyrok

Źródło:
PAP, "Gazeta Wyborcza"

Wielu samozatrudnionym państwo będzie musiało dopłacać do świadczeń - wynika z nieopublikowanego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W szczególnie złej sytuacji mają być kobiety. Obecny system ma grozić "emerytalnym ubóstwem dla milionów".

"Tykająca bomba dla samozatrudnionych". Emerytalne pułapki systemu w raporcie ZUS

"Tykająca bomba dla samozatrudnionych". Emerytalne pułapki systemu w raporcie ZUS

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenia wykonawcze o "dominacji USA w sztucznej inteligencji" i wyeliminowaniu barier dla rozwoju AI i krytpowalut. Tuż przed objęciem prezydentury, Trump wyemitował własną kryptowalutę, $TRUMP.

Trump chce "światowej dominacji". Będą ułatwienia dla dwóch branż

Trump chce "światowej dominacji". Będą ułatwienia dla dwóch branż

Źródło:
PAP

Syndyk Rafako w upadłości przyjął regulamin zwolnień grupowych, w którym określono, że liczba osób nim objętych wynosić będzie maksymalnie 699 osób - poinformowała spółka w komunikacie. W grudniu ubiegłego roku sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako.

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w czwartek projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Jak poinformował wiceminister funduszy Jan Szyszko, w przyszłym tygodniu trafi on pod obrady rządu.

Rewizja KPO. Jest decyzja

Rewizja KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Dodał, że sam jest "na tak".

800 plus z ograniczeniami. Jest jasne stanowisko premiera

800 plus z ograniczeniami. Jest jasne stanowisko premiera

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Nie ma żadnego konkretnego projektu ustawy - powiedziała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do propozycji, by świadczenie 800 wypłacać tylko tym migrantom, którzy mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Zaznaczyła, że 800 plus powinno służyć dzieciom.

Zmiany w 800 plus. Ministra zabrała głos

Zmiany w 800 plus. Ministra zabrała głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 22 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 23 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Czwartek to kolejny dzień umocnienia złotego. Kurs euro spadł poniżej poziomu 4,21 zł. Zdaniem stratega rynków finansowych w PKO BP Mirosława Budzickiego niewykluczony jest dalszy spadek ceny euro.

Rajd złotego. Pokonał kolejny poziom

Rajd złotego. Pokonał kolejny poziom

Źródło:
PAP

Producent mebli, spółka Black Red White przewiduje, że w pierwszym półroczu tego roku zwolnieniami grupowymi obejmie około 350 osób - wynika z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju (Lubelskie). NSZZ "Solidarność" przekazał, że zaczęły się zwolnienia w Biłgoraju i Mielcu.

Ruszyły zwolnienia w znanej polskiej firmie

Ruszyły zwolnienia w znanej polskiej firmie

Źródło:
PAP

W gronie najwyżej ocenianych banków w Polsce znalazły się VeloBank, ING Bank Śląski oraz na trzecim miejscu ex aequo PKO BP, Millennium i Credit Agricole. Tak wynika z najnowszych badań ARC Rynek i Opinia.

Banki z najwyższą satysfakcją klientów. Nowy lider

Banki z najwyższą satysfakcją klientów. Nowy lider

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku obserwowany będzie spadek popytu na mieszkania oraz stabilizacja cen - wynika z prognoz PKO Banku Polskiego. Rosnąć mają natomiast ceny najmu długoterminowego.

Rynek mieszkaniowy w stagnacji. Czego spodziewać się w tym roku?

Rynek mieszkaniowy w stagnacji. Czego spodziewać się w tym roku?

Źródło:
PAP

Elektroniczny formularz składania oświadczeń majątkowych, sankcje za niezłożenie oświadczenia majątkowego przy odejściu ze stanowiska, wprowadzenie możliwości dokonania korekty oświadczenia - to niektóre z założeń do projektu ustawy o oświadczeniach majątkowych, jakie przedstawiło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szykuje się rewolucja w oświadczeniach majątkowych

Szykuje się rewolucja w oświadczeniach majątkowych

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę około 10,4 milionów deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

ZUS ruszył z wysyłką kilku milionów listów

ZUS ruszył z wysyłką kilku milionów listów

Źródło:
PAP

Zbliża się pierwsza w tym roku niedziela handlowa. 26 stycznia będziemy mogli zrobić zakupy także w większych sklepach. Na podstawie uchwalonych w ubiegłym miesiącu przepisów w 2025 roku liczba niedziel handlowych będzie większa o jedną.

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Myślę, że hasło "drill, baby, drill" nie miało tylko i wyłącznie kontekstu wewnątrzamerykańskiego i nie tylko kontekst ściśle energetyczny z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos, odnosząc się do hasła Donalda Trumpa z wystąpienia inauguracyjnego.

"Drill, baby, drill". Prezydent komentuje

"Drill, baby, drill". Prezydent komentuje

Źródło:
PAP

6,8 proc. Polaków przyznało się, że w ostatnich 30 dniach prowadziło po alkoholu – poinformował Instytut Transportu Samochodowego, powołując się na międzynarodowe badania kierowców. Średnia unijna wyniosła 20,6 proc. Największy odsetek osób deklarujących jazdę po alkoholu jest w Portugalii i Szwajcarii. Z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2024 r. funkcjonariusze policji zatrzymali 92 324 nietrzeźwych kierujących.

Kierowcy na podwójnym gazie. Portugalczycy przyznają, że jeżdżą po alkoholu, Polacy niechętnie

Kierowcy na podwójnym gazie. Portugalczycy przyznają, że jeżdżą po alkoholu, Polacy niechętnie

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w grudniu 2024 była wyższa niż przed rokiem o 1,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,9 procent.

"Sprzedaż nie powaliła". Najnowsze dane ze sklepów

"Sprzedaż nie powaliła". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu w ujęciu rocznym spadła o 8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Natomiast w porównaniu do ubiegłego miesiąca wzrosła o 30,6 procent. "Lekkie pozytywne zaskoczenie" - napisali w komentarzu ekonomiści mBanku.

Gorzej niż przed rokiem. Najnowsze dane

Gorzej niż przed rokiem. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl