Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl
Zaostrzone przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu (materiał magazynu "Polska i Świat" z 2 lipca)
Zaostrzone przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu (materiał magazynu "Polska i Świat" z 2 lipca)TVN24
wideo 2/5
Zaostrzone przepisy dotyczące konfiskaty pojazduTVN24

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

W wielu europejskich krajach za zbyt dużą prędkość, jazdę po alkoholu, a nawet nadmierną emisję hałasu grozi nie tylko mandat, ale także konfiskata pojazdu. Wśród polskich kierowców wiedza na ten temat nadal jest niska, ze względu na to, że podobne przepisy, umożliwiające stwierdzenie przepadku pojazdu, obowiązują od niedawna.

- Myślę, że wśród polskich kierowców świadomość, co do tego typu przepisów, nadal jest niewielka. Na chwilę obecną nie znam żadnych przypadków medialnych, potwierdzających, że te konfiskaty faktycznie u nas działają - stwierdziła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Katarzyna Turcza z Kancelarii Radców Prawnych Turcza.

Jak dodała, niedawno resort sprawiedliwości przyznał, że przepisy w obecnej formie będą martwe ze względu na to, że nie ma gotowych aktów wykonawczych. - Natomiast w Unii Europejskiej te przepisy faktycznie działają, funkcjonują już od dawna i powiedziałabym nawet, że jest większe prawdopodobieństwo tej konfiskaty za granicą niż w Polsce - stwierdziła.

Ostatnio Ministerstwo Sprawiedliwości w komentarzu przesłanym redakcji tvn24.pl potwierdziło, że trwają obecnie prace nad dopracowaniem przepisów w sprawie konfiskaty pojazdów. Termin wdrożenia zmian nie jest jednak jeszcze znany.

Konfiskata pojazdu - gdzie są najsurowsze regulacje?

Radca prawny Katarzyna Turcza podkreśliła, że przepisy dotyczące przepadku i konfiskaty pojazdów obowiązują w wielu krajach, ale przesłanki do tego mogą się znacząco różnić. - Chociażby biorąc pod uwagę taki kraj jak Niemcy, mamy tutaj do czynienia z obligatoryjnym przepadkiem pojazdów w sytuacji, kiedy zostaje przekroczona prędkość o konkretną liczbę kilometrów na godzinę - wyjaśniła.

- Natomiast jeśli chodzi o te najbardziej restrykcyjne przepisy, to moim zdaniem one dotyczą Szwajcarii, chociaż jak wiadomo, nie jest to kraj, który należy do Unii Europejskiej. Natomiast jest to państwo, do którego myślę, Polacy też się udają dość często, chociażby na wyjazdy wakacyjne czy nawet na wakacje zimowe. I tutaj taką ciekawostką, o której pewnie mało kto wie, jest fakt, że taka konfiskata może mieć miejsce nawet w sytuacji, kiedy będzie dany kierowca emitował nadmierny hałas, szczególnie w porze nocnej - oceniła prawniczka.

Przeczytaj również: Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Ostrzejsze kary dla kierowców w UE

Zdaniem naszej rozmówczyni w ostatnim czasie wśród krajów UE widać pewien trend zaostrzania kar, szczególnie za jadę po pijanemu. Spowodowane to jest między innymi rosnącą liczbą wypadków, w tym również tych śmiertelnych.

- Przez wzgląd na specjalizację, którą posiadam, a mianowicie branżę automotive, śledzę te przepisy i faktycznie widzę tendencję taką zaostrzającą. Zdecydowanie tutaj krajów europejskich, ale nie tylko, idą w kierunku nakładania coraz wyższych kar i stosowania jednak coraz częściej tego typu sankcji wobec kierowców - stwierdziła.

- A wynika to, moim zdaniem, ze statystyk, które niestety nie są pozytywne. Tych wypadków jest coraz więcej, w tym wypadków śmiertelnych, więc jazda po pijanemu, przekraczanie prędkości, tutaj zdecydowanie są to czynniki, które wpływają na te tendencje zwyżkowe, jeśli chodzi o ilość tego typu kar nakładanych na kierowcę - dodała.

Spytana o zmiany w przepisach, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli od momentu opublikowania przez Kancelarię Radców Turcza zestawienia krajów, w których grozi konfiskata pojazdów, zaznaczyła, że zmiany wprowadzono między innymi w Niemczech oraz we Francji.

- Co do zasady te przepisy dotyczące konfiskat pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu zostały utrzymane. W niektórych krajach, takich jak Francja czy Niemcy te zmiany dotyczyły natomiast przekraczanej prędkości - wskazała prawniczka.

Jazda pod wpływem alkoholu za granicą

Katarzyna Turcza przypomniała, że jeśli chodzi o zawartość alkoholu we krwi, to limity umożliwiające konfiskatę pojazdu, są różne . W Polsce jest ona obligatoryjna przy 1,5 promila, ale we Francji wystarczy już 0,8 promila, by stracić auto.

- Każdy z tych krajów posiada swoje przepisy i jeżeli dany obywatel obcego kraju popełnił przestępstwo na terenie, chociażby Niemiec, czy Francji, czy Szwajcarii, mają zastosowanie przepisy tego konkretnego kraju, więc bez względu na to jakie regulacje istnieją w Polsce - mówiła.

Jak podkreśliła, różnią się nie tylko kary, ale także procedura umożliwiająca ich nakładanie. - Jeśli chodzi o postępowanie takie stricte egzekucyjne, w Polsce mamy do czynienia z egzekucją w administracji i takiego zatrzymania może dokonać policja, może też takie postanowienie o zatrzymaniu wydać prokurator. Natomiast w innych krajach to jest uzależnione chociażby od decyzji sądu - przekazała prawniczka.

Dlatego ja bym rekomendowała, by po każdym popełnieniu takiego wykroczenia zasięgnąć porady prawnika, najlepiej ze specjalizacją danego kraju, ponieważ te przepisy różnią się zdecydowanie i w gąszczu tych regulacji łatwo można się pogubić - doradziła nasza rozmówczyni.

Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu w państwach UETVN24

Konfiskata auta za granicą - co z autami w leasingu?

Prawniczka zaznaczyła również, że pomimo iż w Polsce ustawodawca przyjął rozwiązanie zapłaty równowartości pojazdu w przypadku, gdy wykroczenie popełniono autem pożyczonym czy w lesaingu, to nie w każdym kraju obowiązują takie same regulacje.

- Niestety, chociażby w Niemczech, sytuacja nie wygląda tak samo. Tego typu weryfikacji przez organy postępowania po prostu nie ma i trzeba liczyć się z tym, że nawet pojazd, który jest w leasingu, będzie objęty konfiskatą. No i tutaj rolą pełnomocnika takiego sprawcy jest to, by na etapie postępowania wykazywać takie okoliczności i prowadzić postępowanie pod kątem zwolnienia tego pojazdu z konfiskaty - wyjaśniła.

Katarzyna Turcza odniosła się także do przepisów obowiązujących w Polsce, przyznając, że budzą one pewne zastrzeżenia pod kątem równości obywateli wobec prawa. - Pojazdy służbowe wykorzystywane przez kierowców zawodowych nie są objęte konfiskatą. W takim przypadku orzekana jest nawiązka w wysokości co najmniej 5 tysięcy zł. W tym przypadku rzuca się zatem pewna doza nierówności wobec prawa i ja bym się przychylała nawet do głosów, które mówią, że budzi to wątpliwości konstytucyjne - podsumowała.

Autorka/Autor:Bartłomiej Ciepielewski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tytus Żmijewski/PAP

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy, rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Donald Trump zmienił zdanie w sprawie zwolnienia szefa Fed i powiedział, że "nie ma zamiaru tego zrobić". Na słowa prezydenta USA zareagowały pozytywnie azjatyckie giełdy. Wśród inwestorów rośnie też optymizm co do możliwej deeskalacji napięć w handlu z Chinami.

Rynki reagują na słowa Trumpa

Rynki reagują na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP