17 radnych było za, czterech przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu - sejmik województwa lubelskiego podjął decyzję w sprawie tak zwanej uchwały anty-LGBT. Teraz uchwała mówi o ochronie podstawowych praw i wolności. Nie ma w niej ani słowa o ideologii LGBT. Również sejmik województwa podkarpackiego uchylił w poniedziałek swoje stanowisko z maja 2019 r. dotyczące "promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT". Jednocześnie przyjął nowe stanowisko zatytułowane "Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji". Uchwałę uchylili też małopolscy radni.
"Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności, gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerują w autonomię wspólnot religijnych" - tak brzmi pierwsze zdanie stanowiska przyjętego 25 kwietnia 2019 roku przez sejmik województwa lubelskiego.
W poniedziałek uchwała została zmieniona. Nie ma w niej już ani słowa o LGBT.
Pokłosie pisma wysłanego przez wiceministra
Uchwała przeszła 17 głosami za, przy czterech przeciw i 10 wstrzymujących się. Głosowanie nad nim było pokłosiem pisma, które wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wysłał we wrześniu do samorządów, które przyjęły uchwały sprzeciwiające się "ideologii LGBT". Wiceminister prosił o "weryfikację legislacji" i usunięcie z uchwał elementów, które mogą dyskryminować lub być "źle odbierane".
Pisma zostały wysłane po tym, jak Komisja Europejska wystosowała list do władz pięciu polskich regionów, które przyjęły takie uchwały, podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie "do usunięcia uchybienia". KE dała tym województwom czas na odpowiedź do połowy września, zawieszając jednocześnie rozmowy z nimi na temat wypłat środków z programu REACT-EU. Chodziło o miliardy euro z unijnej kasy.
Radny KO wzywał do uchylenia poprzedniej uchwały
- To wy stworzyliście problem i chcieliście ugrać na tym kapitał społeczny – mówiła podczas dyskusji na dzisiejszej sesji lubelskiego sejmiku radna Koalicji Obywatelskiej Bożena Lisowska.
Według niej pomimo - proponowanej przez PiS - korekty stanowiska z 2019 roku i tak województwo nie otrzyma do końca roku środków unijnych, bo Komisja Europejska będzie musiała przeanalizować tekst nowego stanowiska. Jej klubowy kolega Krzysztof Komorski złożył nawet wniosek o uchylenie poprzedniej uchwały. Wniosek jednak nie przeszedł i sejmik postanowił zmienić poprzednie stanowisko.
W uchwale jest mowa o prawie każdego człowieka do samostanowienia
W tym, które zostało przyjęte, jest mowa m.in. o sprzeciwie "wobec pojawiających się w sferze publicznej działań naruszających podstawowe prawa i wolności gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionujących wartości w polskiej Konstytucji, a także ingerujących w autonomię wspólnot religijnych".
Radni zadeklarowali poparcie dla "wszelkich postaw dążących do poszukiwania prawdy, przejawiających troskę o rozwój moralny młodego pokolenia, instytucję rodziny oraz szkoły opartych o wartości chrześcijańskie".
"Dostrzegamy szczególną potrzebę ochrony szkoły i rodziny oraz prawo każdego człowieka do samostanowienia. Jednocześnie wspieramy prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" – głosi uchwała.
Radny PiS Marek Wojciechowski, który odczytał stanowisko w nowym brzmieniu, powiedział, że zmiana jest podyktowana tym, by usunąć pole do nadinterpretacji, a celem pierwotnego stanowiska "nie było naruszenie praw i wolności żadnych osób ani ich dyskryminacja".
- Sejmik kierował się poczuciem odpowiedzialności za wszystkich mieszkańców województwa oraz potrzebą wzmocnienia i ochrony instytucji rodziny, jako podstawowej wspólnoty społecznej, która stanowi optymalne środowisko rozwoju człowieka – mówił.
Marszałek województwa lubelskiego: doszło do wzniesieniem się ponad podziałami
Wynik głosowania marszałek województwa Jarosław Stawiarski nazwał "wzniesieniem się ponad podziałami" i podziękował radnym za zmianę stanowiska.
- Pamiętajmy, że to jest debata publiczna i na tej sali możemy mówić wszystko, rozmaite stanowiska przedstawiać i te stanowiska to nie wyraz prawa, ale naszej opinii, do której mamy prawo - mówił marszałek.
Uchwały przeciwko "ideologii LGBT" podjęło w 2019 roku kilkadziesiąt samorządów różnego szczebla, m.in. sejmiki województw: małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Z kolei sejmik województwa łódzkiego przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Niedawno łódzki sejmik podjął decyzję o utrzymaniu uchwały. Inną decyzję podjęły władze województwa świętokrzyskiego.
Podkarpaccy radni uchylają stanowisko i przyjmują nowe
Sejmik województwa podkarpackiego uchylił w poniedziałek swoje stanowisko z maja 2019 r. dotyczące "promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT". Jednocześnie sejmik przyjął nowe stanowisko zatytułowane "Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji".
Za"głosowało 18 radnych, 6 było przeciwko.
Stanowisko, które uchyliło poprzednią uchwałę dotyczącą LGBT i wprowadzającą nową treść o tolerancji, przedstawił podczas sesji wicemarszałek województwa Piotr Pilch.
W stanowisku radni napisali, że "przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie".
"Podłożem tak ukształtowanej tożsamości jest przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do chrześcijańskich wartości, które są fundamentem polskiej państwowości i naszej przynależności do wspólnoty europejskiej" – podkreślono.
W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub PiS, który liczy 24 osoby. Koalicja Obywatelska ma pięciu radnych, a PSL trzech. Jeden radny jest niezrzeszony.
Poseł o "smutnym dniu"
Ta decyzja nie spodobała się wiceministrowi sprawiedliwości i podkarpackiemu posłowi Marcinowi Warchołowi, byłemu kandydatowi na prezydenta Rzeszowa. Do Sejmu został wybrany z list PiS jako kandydat Solidarnej Polski.
"Smutny dziś dzień dla naszego Podkarpacia, gdy sejmik rękami radnych @pisorgpl uchyla uchwałę za Rodziną, Wolnością i Demokracją, ulegając szantażowi urzędników Komisji Europejskiej. I to w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego…" - napisał na Twitterze poseł Marcin Warchoł.
W Małopolsce przyjęty projekt opozycji, uchwała uchylona
Sejmik Małopolski uchylił w poniedziałek deklarację z 2019 r. dotyczącą ideologii LGBT. Za uchyleniem głosowało 16 radnych, siedmiu było przeciw, wstrzymało się 15 radnych.
Projekt uchylający deklarację z 2019 r. złożyli radni opozycji.
Wyniki poniedziałkowego głosowania są odpowiedzią małopolskich samorządowców na pisma Komisji Europejskiej, w których ta informowała o możliwości utraty środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania deklaracji z 2019 r. KE uznała, że deklaracja ta narusza prawa mniejszości seksualnych.
3 września zastępca dyrektora generalnego Departamentu Polityki Regionalnej KE Normunds Popens poinformował o wstrzymaniu prac nad programem REACT-EU, który zakładał wsparcie przedsiębiorców i sektora ochrony zdrowia w związku z pandemią. Przekazał też, że zostało wszczęte postępowanie przeciwko Polsce za łamanie praw osób LGBTIQ.
W przypadku Małopolski pomoc z programu REACT-EU wynosiła 33,5 mln euro (ponad 150 mln zł), a fundusze w perspektywie finansowej 2021-2027 ok. 2,5 mld euro (ok. 11 mld zł)
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock