Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy. Przęsła ustawione są już na długości prawie 150 kilometrów

Autor:
tm//rzw
Źródło:
PAP
Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy (materiał z 16.06.2022)
Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy (materiał z 16.06.2022)Twitter/Straż Graniczna
wideo 2/6
Twitter/Straż GranicznaBudowa zapory na polsko-białoruskiej granicy

Cała zapora na granicy polsko-białoruskiej ma być gotowa do końca czerwca - informuje Straż Graniczna. W mediach społecznościowych przekazała w czwartek, że przęsła ustawione są już na długości prawie 150 kilometrów z planowanych 187. Wkrótce ruszy instalacja systemów elektronicznych. Z końcem czerwca skończy się zakaz przebywania na terenie przygranicznym.

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze w czwartek, że odebrano kolejne odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej. Przęsła ustawione są już na długości prawie 150 kilometrów. Natomiast droga techniczna ukończona jest na odcinku 185 kilometrów.

"Wkrótce ruszy instalacja systemów elektronicznych - dla funkcjonariuszy SG będzie to najważniejszy element bariery" – czytamy.

Migranci próbują sforsować zaporę

Jak mówi starszy chorąży sztabowy z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Michał Bura, nie ma dnia, aby grupy migrantów nie podejmowały prób sforsowania płotu.

- Wspinają się na zaporę po drabinach zbitych z żerdzi, linowych, a także takich, które można kupić w marketach budowlanych – relacjonuje.

Przęsła ustawione są już na długości prawie 150 kilometrówStraż Graniczna/ Twitter

Są próby wykonywania podkopów

Dodaje, że zdarzają się przypadki przecinania metalowych profili elektrycznymi szlifierkami kątowymi, a nawet próby wykonania podkopów.

- Podkopy kończą się jedynie na próbach, bo fundamenty mają ponad półtora metra głębokości - zapewnia.

Cała zapora ma mieć 187 kilometrów długościStraż Graniczna/ Twitter

Trwa budowa przy przejściu w Kuźnicy

Budowa końcowego fragmentu zapory trwa jeszcze m.in. przy przejściu granicznym w Kuźnicy. W miejscu, w którym w listopadzie ubiegłego roku kilkuset agresywnych migrantów szturmowało zasieki z drutu żyletkowego, stoją już słupy ze stali. Ciężkie maszyny przygotowują konstrukcje do montażu stalowych przęseł.

Czytaj też: Wkrótce zniesienie strefy zakazu przy granicy z Białorusią

Porucznik Anna Wysocka z placówki SG w Kuźnicy nie ma wątpliwości, że płot będzie stanowił skuteczną zaporę przed ewentualnymi kolejnymi atakami inspirowanymi przez białoruskie służby.

- Nawet, jeżeli jest się wyposażonym w hełm i kamizelkę kuloodporną, to nie jest łatwo wytrzymać presji, gdy lecą kamienie, zapalone konary drzew, wybuchają granaty hukowe – mówi.

1 lipca przestanie obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach

Wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicyStraż Graniczna/ Twitter

Starszy chorąży sztabowy Bura jest przekonany, że zgodnie z harmonogramem do końca czerwca płot będzie chronił terytorium Polski na długości niemal 190 km.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował, że w związku z zakończeniem głównych prac przy zaporze, od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.

Koszt ponad 1,5 miliona złotych

Budowę zapory prowadzi firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna/ Twitter

Pozostałe wiadomości