- Czuję się lekko zawiedziona. Jutro nie przyjdziemy, bo nie mamy czasu - mówiła turystka z Kanady, która chciała zwiedzić Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W czwartek w całym kraju zamknięte były niektóre muzea i galerie.
- Nawet nie wiemy z jakiej przyczyny jest protest - mówił ze zdziwieniem mężczyzna, który nie dostał się do Muzeum Narodowego. To nie jedyna placówka, do której nie można było wejść.
Zamknięte dla zwiedzających były trzy galerie BWA: Awangarda przy Wita Stwosza, Design przy Świdnickiej i Studio przy Ruskiej. Do strajku dołączyła się również Galeria U z ulicy Jedności Narodowej.
Chodzi o pieniądze
- Większość artystów w Polsce nie zarabia dużych pieniędzy, bo nie często sprzedają swoje dzieła. Potrzebują specjalnych praw – tłumaczył powody przyłączenia się do strajku Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego.
Przez protest artyści i ludzie związani z kulturą, chcą zwrócić uwagę na potrzebę specjalnego traktowania artystów, którzy utrzymują się tylko ze sprzedaży własnych dzieł. - Chodzi o uporządkowanie sytuacji finansowej. Artyści chcą odprowadzać ZUS raz na rok, a nie raz na miesiąc, bo to czasem są chorendalne sumy - tłumaczy Hermansdorfer.
Artyści apelują
Inicjatorem strajku jest Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej - otwarte porozumienie różnych środowisk, organizacji i osób prywatnych z całej Polski, których łączy "pragnienie przyspieszenia koniecznych zmian w sferze kultury, zwłaszcza tej związanej ze sztuką współczesną".
W swojej odezwie do władz, sformułowanej na potrzebę strajku, artyści żądają "rozpoczęcia prac nad stworzeniem takiego systemu, który nie wyrzucałby artystów poza nawias społeczeństwa". "Apelujemy do rządu, aby podjął rozmowy z artystami!" - napisali.
Nie wszędzie zamknięte
Jedną z niewielu placówek, do których można było wejść bez przeszkód było Muzeum Współczesne Wrocław.
"Muzeum Współczesne popiera postulaty zawarte w odezwie Artystycznego STRAJKIU!, jednakże ze względu na trwającą wystawę "Only a game?" nie zdecydowaliśmy się na zamknięcie" - czytamy w liście otwartym.
Autor: drud/dw/balu/par