Cesarzowa go doceniła, dzieci od razu pokochały. Reksio skończył 50 lat

Reksio skończył 50 lat. Co wiedzą o nim dzieci?
Reksio skończył 50 lat. Co wiedzą o nim dzieci?
K. Połosak | TVN24 Wrocław, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Reksio skończył 50 latK. Połosak | TVN24 Wrocław, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Reksio w tym roku kończy 50 lat. Pewnie, by nie powstał, gdyby nie Trola - suczka pomysłodawcy serii. I to, że reżyser nie chciał dłużej brać udziału w tworzeniu Bolka i Lolka. Choć ostatni odcinek powstał w 1990 roku, to Reksio do dziś zachwyca najmłodszych. Jest też szansa, że wróci. Powstaje awatar Reksia w 3D, jest też konspekt pełnometrażowego filmu animowanego.

Pomysł na stworzenie biało-brązowego psiego bohatera zrodził się 50 lat temu w głowie Lechosława Marszałka. Kreskówkę z Reksiem wymyślił, gdy zrezygnował z udziału w tworzeniu cyklu o Bolku i Lolku. Chciano bowiem, by bracia udali się na Dziki Zachód. To nie podobało się Marszałkowi, który nie chciał tworzyć bajki dla dzieci, która zachęcałaby do zabawy z bronią.

Reksio dzięki Troli

Inspiracją dla 45-letniego wówczas reżysera była jego suczka Trola. - Twórca Reksia był zwierzolubem. W domu zwierząt miał mnóstwo. Kochał je wszystkie, ale jego ulubienicą była właśnie terierka – mówi Piotr Płatek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie przez dekady Reksio powstawał. Sam twórca w jednym z wywiadów o początkach swojej bajki mówił tak: "A z Reksiem to było tak: miałem sukę Trolę. Nie muszę dodawać, że było to stworzenie najinteligentniejsze, najwierniejsze, najmądrzejsze i w ogóle. Jej to właśnie sprawki, reakcje, figle, stosunek do człowieka zacząłem opowiadać w filmach aż powstała z tego seria".

Doceniła cesarzowa Iranu

Pierwszy był jednak "Reksio poliglota". Nikt wówczas nie myślał o reksiowym tasiemcu. 10-minutowy odcinek okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. - W tamtym czasie powstawało wiele takich pojedynczych historii. Tylko z nielicznych powstawały później serie – opowiada Płatek. Tymczasem Reksio od razu podbił serca dzieci i krytyków. Przedstawiciel SFR przypomina, że "Reksio poliglota" zdobył nagrody m.in. na festiwalach w Krakowie i Poznaniu.

Wesołego czworonoga zauważano też za granicą. - Cesarzowa Iranu zorganizowała Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci, podczas którego wyróżniono ten pierwszy odcinek. Wyrazy uznania potwierdziły, że seria o Reksiu może być dobrym pomysłem – mówi Płatek.

Znikająca obroża

W studiu zabrano się więc do pracy. Zaczęły powstawać kolejne odcinki, a publiczność była coraz bardziej zachwycona. Dzieci szukały różnic pomiędzy pierwszą odsłoną przygód Reksia, a kolejnymi. Co zauważyły? Różnice były subtelne.

W swoim debiucie Reksio miał obrożę. W drugim odcinku z niej zrezygnowano. Początkowo grafika i scenografia były skromniejsze, a czołówka z charakterystyczną muzyką i uwielbianym przez niektórych przybijaniem pieczątek pojawiła się dopiero przed siódmym odcinkiem. Poza tym przez 65 odcinków "zwykłych" i trzy świąteczne zmieniło się niewiele.

Psiak Reksio przybliżył dzieciom świat zwierzęcy. Poprzez jego codzienne przygody, rozgrywające się w sferze dziecięcej wyobraźni, starałem się wszczepić milusińskim potrzebę miłości do zwierząt, oczekujących od człowieka serdeczności i troskliwości. Dzieci, które lubią zwierzęta, są bogatsze w przeżycia wewnętrzne, żądne poznania nowego świata. Te zaś, które lękają się bądź też ich nie lubią, bywają zubożone o wartość taką jak przyjaźń człowieka ze zwierzęciem. I te aspekty, wzbogacone warstwami moralizatorskimi i wychowawczymi, przyświecały mi w toku realizacji kolejnych filmów Lechosław Marszałek o Reksiu za fundacjareksio.org

W drugiej serii Reksio poznawał świat ptaków

Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczęto realizację cyklu "Reksio i ptaki". Do akcji wkroczył Ryszard Lepióra, a pomysłodawca przygód czworonoga przeszedł na emeryturę. - Podjąłem się prowadzenia serii. Wcześniej przy Reksiu nawet nie współpracowałem. Z marszu wszedłem w sprawy Reksia. Pan Marszałek konsultował z nami pewne rzeczy. Razem pisaliśmy scenariusze. Sprawnie to wszystko poszło – wspomina Lepióra.

Jednak w czasie, gdy ruszały prace nad kolejną serią przygód wesołego pieska studio miało pełne ręce roboty. Większość animatorów i rysowników była zajęta innymi projektami. Szukano pomocy. Ogłoszono nabór. Niezwykły, bo zagraniczny. - Pojechaliśmy do Korei Północnej, by zwerbować animatorów i dekoratorów. Sprowadziliśmy stamtąd siedmioosobową ekipę. Spełniali wszystkie nasze wymagania - opowiada reżyser drugiej serii Reksia. I podkreśla, że mimo starań ekipy prace nad jednym ok. 10-minutowym odcinkiem trwały nawet trzy miesiące.

Jak Lepióra wspomina tamten czas? - Bardzo miło – stwierdza stanowczo. I od razu zapewnia, że gdyby dostał propozycję kontynuowania przygód Reksia nie wahałby się ani chwili. Oczywiście, zgodziłby się natychmiast. Po latach o Reksiu mówi: "on przejął cechy ludzkie i w pewnych momentach był bardziej homo sapiens niż niejeden z nas".

Seans z szeroko otwartymi oczami

Na Reksiu wychowali się dzisiejsi dziadkowie, ich dzieci i wnuki. Wiele osób do dziś wspomina czworonoga i jego podwórkowe przygody. – Tak bardzo go lubiłem, że podczas oglądania starałem się nie mrugać oczami. Bałem się, że coś mnie ominie – śmieje się dziś 34-letni Michał. Z kolei 33-letni Daniel od dłuższego czasu jako dźwięk dzwonka w swoim telefonie ma ustawiony motyw przewodni bajki. Powód? Przede wszystkim sentyment. – Reksia lubię do dziś, bo przypomina mi dzieciństwo. To prosta bajka o piesku, a dzieci pieski kochają. Bajka życiowa, bo psy u babci na wsi też mieszkały w budach – podkreśla mężczyzna.

Byli i tacy, którzy Reksia żałowali. – Zawsze było mi go żal, bo jest taki mądry i dba o wszystko, a mieszka w budzie. Pytałem rodziców i dziadków dlaczego tak jest. Bo przecież Aza i Kropka mieszkają z nami w domach, a on nieraz musi moknąć i marznąć – wspomina Grzegorz. I zaznacza, że nie do pomyślenia było przegapienie któregokolwiek z odcinków. – Wtedy lały się łzy, bo nagrać się nie dało, a powtórki były rzadko. Te jego potyczki z lisem, kłopoty z kurami i kolejni przyjaciele. To taki prosty świat, idealny dla dziecka. Sam potem miałem psa Reksia, zupełnie niepodobnego do tego z filmu – opowiada mężczyzna, który bajkę z sentymentu ogląda do dziś.

video-1592365

Reksia pokazują dziadkowie

To starsi. A co o Reksiu sądzą najmłodsi? By to sprawdzić odwiedziliśmy przedszkole Akademia Pana Kleksa we Wrocławiu. Okazuje się, że przedszkolaki w większości znają 50-letniego dziś pieska. Z jego przygodami przeważnie zapoznają ich dziadkowie. Dzieci cenią w Reksiu to, że pomaga swoim przyjaciołom.

Tymkowi najbardziej podobał się odcinek w którym Reksio próbował pozbyć się mrówek. Julii ten w którym pomagał swojemu panu, którego bolał ząb. A Jasiowi najbardziej przypadł do gustu odcinek w którym Reksio chciał zostać malarzem. – Dużo odcinków oglądałem i chciałem jeszcze raz, ale już ich nie było. Reksio jest fajny. Nauczyłem się od niego, że trzeba pomagać swoim przyjaciołom – mówił przed kamerą Jaś.

Reksio do każdego malucha

Przez lata Reksio był m.in. łyżwiarzem, terapeutą, kompozytorem, dentystą, nauczycielem, swatem i sadownikiem. Był tak popularny, że zaczął podbijać zagranicę. Jako sobaka Reks był znany w ZSSR.

Imieniem biało-brązowego pieska nazwano też dziecięce rowery produkowane w PRL. Jak w 1990 roku informowała Polska Kronika Filmowa, by zachęcić Polaków do kupna fiatów 126p fabryka do każdego malucha dokładała rower marki Reksio.

W 2016 roku Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży dwa znaczki z Reksiem.

Ostatni odcinek zatytułowany "Reksio i sowa" powstał w 1990 roku. Widzimy w nim czworonoga, który ma dość podwórkowych awantur. – Zapłakany piesek chciał wyruszyć w świat. Pojawiła się jednak sowa, która puściła mu piosenkę dzieci ze szkoły podstawowej o tym, że kochają Reksia. Dlatego postanowił wrócić – przypomina Płatek. Więcej odcinków się jednak nie pojawiło.

Reksio może jeszcze wrócić

– Dążymy do reaktywacji kultowego pieska Reksia. Trwają prace nad bazą literacką do przyszłej serii filmów oraz filmu pełnometrażowego. Pisana jest "Moje pierwsza encyklopedia. Reksio", która ma wprowadzić dzieci w świat nauki i przyrody – informuje Mirosław Chorążewski, prezes Fundacji im. Heleny i Lechosława Marszałków Reksio.

Co więcej, na podstawie zachowanego, w domowym archiwum żony Lechosława Marszałka, konspektu scenariusza filmu pełnometrażowego "Reksiowe cyrki" powstaje ilustrowane opowiadanie o przygodach Reksia szczeniaczka.

- Być może będzie kanwą nowego filmu animowanego. Produkcja filmowa powstanie z bezpośrednim udziałem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - mówi Chorążewski.

Niewykluczone więc, że kolejne pokolenia Polaków będą mogły cieszyć się przygodami czworonoga. Na razie powstaje awatar Reksia w 3D, by ten mógł się pojawiać podczas planowanych koncertów z orkiestrą symfoniczną. - Z okazji urodzin bohatera planujemy cykl koncertów pod hasłem "Reksio Symfonicznie na 50-lecie". Te będą odbywały się od października - zapowiada prezes fundacji.

W Bielsku-Białej w 2009 roku stanął pomnik Reksia. W tamtejszym Studiu Filmów Rysunkowych wciąż powstają filmy. Właśnie zakończono prace nad 13-odcinkową serią przygód Kuby i Śruby.

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl