Stan napełnienia zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił i "ściął" falę wezbraniową na Odrze, zmniejsza się. W środę o godzinie 10 utrzymywał on około 134 miliony metrów sześciennych wody, czyli 72 procent swej pojemności - przekazały Wody Polskie. Jeszcze we wtorek było to niemal 148 milionów metrów sześciennych, a więc 80 procent.
Jak informują Wody Polskie, zbiornik Racibórz Dolny "pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą". Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. W środę o godzinie 10 były tam około 134 miliony metrów sześciennych wody, czyli około 72 procent pojemności.
We wtorek zbiornik Racibórz Dolny gromadził 147,9 miliona metrów sześciennych wody, co stanowiło około 80 procent jego pojemności. Od tego czasu, wraz ze stabilizacją sytuacji hydrometeorologicznej, zmniejsza się już ilość gromadzonej w nim wody.
Sytuacja w innych zbiornikach
Nocą doszło do lokalnego wysięku z obwałowania położonego w pobliżu zbiornika Racibórz Dolny polderu Buków, ale według zapewnień Wód Polskich sytuacja jest opanowana i prowadzone tam prace dobiegają końca. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża. W czasie wezbrania polder przyjął ponad 50 milionów metrów sześciennych wody, a obecnie jest w nim około 30 milionów metrów sześciennych.
Poprawie ulega też sytuacja na zaporze w Jarnołtówku, gdzie obniża się stan wód. Stabilizuje się sytuacja na zbiornikach Włodzienin i Krzanowice, z których następuje powolny odpływ wody.
"W gotowości do działania pozostaje również polder Żelazna. Obiekt rozpocznie pracę w momencie przejścia fali wezbraniowej przez miasto Opole. Aktualnie Odra w tym miejscu zachowuje reżim koryta rzecznego i międzywala" - poinformowały Wody Polskie.
Zbiornik Racibórz Dolny przejmuje nadmiar wody z Odry
Zbiornik Racibórz Dolny o pojemności 185 mln m sześć, a więc - dla porównania - 185 wypełnionych po dach Stadionów Narodowych w Warszawie - zaczął być napełniany od niedzieli rano, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Zajmuje on 26 kilometrów kwadratowych. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 kilometrów. Koszt inwestycji dofinansowanej z Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżetu Państwa wyniósł około dwóch miliardów złotych.
Ze zbiornikiem Racibórz Dolny współpracuje położony powyżej polder Buków, oddany do użytku w 2002 roku. W ramach tej inwestycji wykonano m.in. 14,5 kilometra obwałowań stanowiących zapory boczne polderu, dwie budowle umożliwiające sterowanie pracą polderu i wał działowy.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Michał Meissner/PAP