Odra

Odra

Zdaniem Mateusza Morawieckiego katastrofa w Odrze jest "zdarzeniem o charakterze naturalnym" i nie było "wielkich zrzutów substancji chemicznych" do rzeki. Jednak wcześniej premier mówił co innego, a wyniki pierwszych badań pokazują już, że katastrofa w Odrze nie jest zjawiskiem naturalnym, lecz "problemem spowodowanym przez człowieka".

Jego dymisja miała być natychmiastowa, ale okazało się, że "natychmiast" oznacza zwłokę kilku dni. Chodzi o byłego już prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę, który stracił stanowisko w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. I wbrew licznym twierdzeniom, to nie premier go zdymisjonował.

Analiza działań informacyjnych dotyczących Odry podejmowanych przez instytucje państwowe i władze pokazuje, że prawie przez miesiąc różne organy zapewniały o "stałej współpracy", "stałym kontakcie" i "na bieżąco wymieniano informacje" z "różnymi służbami". Czasami były to sprzeczne przekazy. Zaleceń, czy i jak można powstrzymać katastrofę, w tej wymianie informacji nie widać.

Poziom zasolenia polskich rzek od dłuższego czasu wzrasta. Główną przyczyną są tak zwane wody dołowe - tłumaczy prof. Roman Żurek, hydrobiolog z Zakładu Badań Ekologicznych.

Zanieczyszczenie środowiska, niszczenie roślin i uszkadzanie zwierząt oraz niewłaściwe postępowanie z odpadami - te przestępstwa przeciwko środowisku dominowały w ostatnich latach. W ciągu 10 lat liczba postępowań w takich sprawach wzrosła trzykrotnie. Przestępstw, w których wykryto podejrzanego, też przybyło.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przedstawiła cztery hipotezy analizowane jako potencjalne przyczyny katastrofy ekologicznej w Odrze. Pytani przez Konkret24 eksperci uważają, że "nastąpił łańcuch zdarzeń łączący różne części tych hipotez". To nie zapowiada szybkiego ustalenia winnych.

Politycy Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel na konferencji w Szczecinie zaprzeczył, że wcześniej mówił o zawartości rtęci w Odrze. Lecz niemiecki minister nie zaprzeczył - po prostu nie takie pytanie usłyszał, a politycy Zjednoczonej Prawicy to wykorzystali do swojej narracji.

Wiceminister Grzegorz Witkowski podczas konferencji prasowej nad Odrą zarzucił prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, że sprzedała miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe francuskiemu inwestorowi, a po awarii przepompowni ścieków nikt nie poniósł odpowiedzialności. Obie tezy są nieprawdziwe. Prezydent Dulkiewicz nie tylko nie sprzedała spółki Francuzom, lecz za jej kadencji miasto odkupiło od nich wszystkie udziały.

W czwartek nad Odrą zebrali się przedstawiciele rządu, ale tuż obok okoliczni mieszkańcy, którzy nie kryli pretensji, dlaczego władze nie ostrzegały o zagrożeniu. Z niewyjaśnionych przyczyn kolejny dzień z rzeki wyławiane są tony martwych ryb. Monika Celej.