Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Zniszczenia w Stroniu Śląskim i apel o pomoc (18.09.2024)
Zniszczenia w Stroniu Śląskim i apel o pomoc (18.09.2024)TVN24
wideo 2/14
Zniszczenia w Stroniu Śląskim i apel o pomoc (18.09.2024)TVN24

- To miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe. Służbami nikt nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 mieszkanka Stronia Śląskiego. Zareagował premier Donald Tusk i poinformował o przejęciu zarządzania kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. - Robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny. Jeśli poskutkowało, to znaczy, że te apele były skuteczne - powiedział w rozmowie w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju.

Trwa sprzątanie zniszczonego przez powódź Stronia Śląskiego (woj. dolnośląskie). Ogromne szkody widać gołym okiem, co pokazywał na antenie reporter TVN24. Mieszkańcy zwracają uwagę na to, że chociaż osób chętnych do pomocy jest dużo, to nie ma nikogo, kto koordynowałby prace. Straty w mieście szacowane są na ponad miliard złotych.

- W imieniu Stronia Śląskiego i mieszkańców Stronia Śląskiego, szanowni państwo, drogi panie premierze, to miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe, władze miasta nie są gotowe na zarządzanie kryzysowe, te władze nigdy nie przeżywały czegoś takiego. Przeżywały to inne władze lata temu. Nie wiem, jak jest z innymi gminami, ale my potrzebujemy tutaj specjalistów, którzy umieją zarządzać kryzysowo. Służby siedzą na chodniku i nie wiedzą, co mają robić, bo nikt nimi nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 pani Katarzyna.

Fundacja TVN dla szpitala w Nysie. Zbiórka środków i specjalny blok reklamowy

Stronie Śląskie (18.09.2024)TVN24

"Tutaj rozgardiasz, nikt nie wie, co ma robić"

Apelowała również do samorządów, aby "nie bały się przyznać do tego, że sobie po prostu nie radzą".

- Oni są odcięci od świata, też nie mają jak się skomunikować, nie działają telefony, nie działa internet. Prosimy bardzo, żeby przysłać tutaj kogoś, kto zajmuje się zarządzaniem kryzysowym, kto będzie w stanie powiedzieć, gdzie mają iść, co mają robić, jak mają pomagać, bo jest tutaj rozgardiasz, nikt nie wie, co ma robić - powiedziała pani Katarzyna. - Na pewno wygodnie się zarządza z wygodnego fotela, ale potrzebujemy kogoś, kto tu przyjedzie i pomoże władzom miasta zarządzać tym - dodała.

Mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju o sytuacji po powodzi (18.09.2024)
Mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju o sytuacji po powodzi (18.09.2024)TVN24

W wielu miejscach w Stroniu Śląskim nadal nie ma wody i prądu. - Część mieszkańców jeszcze nie wyszła z domów, bo się boją - twierdziła pani Katarzyna.

Stronie Śląskie (18.09.2024)TVN24

Decyzja Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował w mediach społecznościowych o kolejnych oddziałach wojska, które docierają do Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju. Przekazał również informację o przejęciu zarządzania kryzysowego w obu miejscowościach.

"Nadbrygadier Michał Kamieniecki przejął od burmistrzów Stronia i Lądka zarządzanie kryzysowe. Do obu gmin docierają kolejne oddziały wojska. W samym Stroniu jest ich już ponad 600" - czytamy we wpisie.

Nadbrygadier Michał Kamieniecki to warmińsko-mazurski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Burmistrzowie komentują: wzrosło poczucie bezpieczeństwa

Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego, powiedział w "Faktach po Faktach", że służby dotarły do miasta. - Były wstępne rozmowy. O godzinie 20 mamy posiedzenie gminnego centrum zarządzania kryzysowego. Wspólnie omówimy działania ratownicze - podkreślił.

Burmistrz dodał, że w Stroniu Śląskim już w niedzielę prowadzone było zarządzanie kryzysowe. - Mieliśmy stałe dyżury. Działania były prowadzone od samego początku. Teraz jesteśmy wzmocnieni służbami państwowymi - przyznał Dariusz Chromiec.

Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec w "Faktach po Faktach", 18.09.2024
Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec w "Faktach po Faktach", 18.09.2024TVN24

Po spotkaniu z nadbrygadierem Kamienieckim jest również burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki. - To już się dzieje. Spotkaliśmy się z nadbrygadierem. Od kilku dni apelowałem o wsparcie logistyczne. To wsparcie zostało nam udzielone w takiej właśnie formie. Jeśli to usprawni działania i sprawi, że komfort bezpieczeństwa mieszkańców będzie większy, to jest to decyzja dobra. Pracujemy tu od kilku dni, często całe noce, jesteśmy wyczerpani fizycznie. Wyczerpanie fizyczne możne skutkować trudnymi, nieracjonalnymi decyzjami, więc jeśli mogą nam pomóc fachowcy doświadczeni w zarządzaniu kryzysowym, to nie może nas spotkać nic lepszego - przyznał burmistrz Lądka-Zdroju.

- Chodzi nam przede wszystkim o skoordynowanie działań. Skala potrzeb jest tak ogromna, że skromny, urzędowy skład naszego sztabu kryzysowego powinien otrzymać wsparcie. Ułatwi nam to teraz podniesienie się z kolan. Będziemy musieli się podnosić z gruzów - dodał.

Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"
Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"TVN24

Jak zaznaczył Tomasz Nowicki, gdy pojawiły się służby mundurowe, wzrosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

- Było nam bardzo ciężko, gdy byliśmy odcięci od świata komunikacyjnie i teleinformatycznie. Musieliśmy się dwoić i troić, żeby skomunikować się tak, żeby nasz dramat dotarł do wszystkich. Małe miejscowości nie wygrają z dużymi aglomeracjami miejskimi. Duże miasta są znacznie bardziej nośne medialnie. Dlatego robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny wszędzie. Jeśli poskutkowało to pojawieniem się służb, to te apele były skuteczne - powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki.

Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"
Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, o przejęciu zarządzania kryzysowegoTVN24

Z kolei kolejny gość programu - Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołazów - zaznaczył, że budowa mostu tymczasowego w mieście ruszy najprawdopodobniej w czwartek. - Wojska inżynieryjne usadowiły się na placu budowy - potwierdził. Dodał, że "problemów jest bardzo dużo, ale tym największym jest brak wody".

- Powódź zniszczyła wodociągi, a przede wszystkim główne ujęcie wody. Odbudowanie tego nie będzie jednak łatwe. Niewykluczone, że konieczne będzie wycięcie części lasu, żeby w ogóle dostarczyć tam sprzęt wojsk inżynieryjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Szymkowicz.

Kosiniak-Kamysz: wojsko będzie tutaj, dopóki będzie taka potrzeba

Stronie Śląskie odwiedził w środę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. - Jesteśmy po spotkaniu z samorządowcami Stronia Śląskiego, z tymi, którzy od wielu, wielu godzin walczą o swoich mieszkańców. Jest 600 żołnierzy w Stroniu Śląskim, to są żołnierze WOT-u, wojsk operacyjnych, wojska inżynieryjne, saperzy. Różnego rodzaju sprzęt ciężki dociera i dotarł już, udrożnione są drogi - zapewnił wicepremier. Dodał, że służby pomagają również ludziom w oczyszczaniu mieszkań i domów. 

- Wojsko będzie tutaj, dopóki będzie taka potrzeba. Byliśmy tutaj w najtrudniejszym momencie, w sobotę na wezwanie pana burmistrza - powiedział Kosiniak-Kamysz. - My stąd nie wyjedziemy, Wojsko Polskie nie wyjedzie stąd przez wiele tygodni - dodał.

Na konferencji obecny był również burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec. Jak przekazał, do domów nie może wrócić około 50 osób.

- Jeżeli mówimy o budownictwie wielomieszkaniowym i te bloki, które są na osiedlu, to tutaj mamy już wskazania wstępne, że może nastąpić powrót przy remoncie tych budynków - powiedział. - Ja skupiam się bardziej na budynkach jednorodzinnych, które nie nadają się do zamieszkania i będą musiały być wyburzone - dodał.

Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji w Stroniu Śląskim (18.09.2024)
Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji w Stroniu Śląskim (18.09.2024)18.09| Województwo dolnośląskieTVN24

"Potrzebujemy mocnego dowodzenia"

Podczas obrad sztabu kryzysowego we Wrocławiu szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował o zawieszeniu części uprawnień burmistrzów obydwu gmin w powiecie kłodzkim, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Osobą uprawnioną do wydawania poleceń w kwestii dotyczącej zarządzania kryzysowego i usuwania skutków powodzi jest nadbrygadier Michał Kamieniecki.

- Po konsultacji z komendantem głównym PSP wyznaczyłem generała nadbrygadiera Michała Kamienieckiego jako osobę, która będzie pełniła obowiązki w tych dwóch gminach. Potrzebujemy mocnego dowodzenia. Musimy udrożnić pracę urzędów gmin. To nie jest komisarz. To osoba, która przyjeżdża tam skutecznie zarządzać. Wspólnie z wojewodą jesteśmy przekonani, że będzie to we współpracy z burmistrzami. Apeluję do wszystkich pracowników, urzędników obydwu gmin o bezwzględne podporządkowanie się w zakresach, które są określone w decyzji, i poleceniom nadbrygadiera Kamienieckiego. Wybrani w wyborach burmistrzowie, gdy uznamy, że to jest ten moment, powrócą do pełni swoich obowiązków zgodnie z ustawami - zapewnił Tomasz Siemoniak.

"Czy my się z tego podniesiemy?"

We wtorek wiceburmistrz Stronia Śląskiego Lech Kawecki w rozmowie z reporterem TVN24 Janem Piotrowskim mówił, że miasto jest zniszczone doszczętnie. - Zniknął komisariat policji, część budynków jest do rozebrania. Nie wiem, czy my się z tego podniesiemy mentalnie - mówił wiceburmistrz.

- Koryto podzieliło nam się na dwie części, walczymy teraz o powrót rzeki do pierwotnego koryta. Tutaj, gdzie ta woda płynie, to fragment ulicy Nadbrzeżnej, tam widać jej fragment. Nie ma też śladu po skrzyżowaniu z ulicą Mickiewicza. Głównego skrzyżowania w Stroniu - Mickiewicza z ulicą Nabrzeżną, po prostu już nie ma - przekazywał wiceburmistrz. Wiele budynków trzeba będzie rozebrać. Dodał, że nie wie, co dzieje się z ich mieszkańcami.

- Nie wiemy, ile osób jest poszkodowanych. Jeśli chodzi o budynki, to część z nich nadaje się w tej chwili do rozbiórki, trwa ocena stanu technicznego - informował Lech Kawecki.

Wiceburmistrz podał wstępnie, ile mogą wynosić straty, które wyrządziła powódź w mieście.

- Na początku straty szacowaliśmy w setkach milionów złotych, teraz mówimy tu o ponad miliardzie. Jest jeszcze jeden problem, problem mentalny, czy my się z tego podniesiemy. Tu są naprawdę głosy ludzi, którzy zadają sobie pytanie, czy tu jeszcze warto wracać, czy tu warto żyć, to naprawdę są dramaty ludzkie - podkreślił Lech Kawecki.

Radca Generalny Szefa SG WP: jest to jak najbardziej skoordynowane 

Relacje mieszkańców Stronia Śląskiego skomentował na antenie TVN24 płk pil. Łukasz Andrzejewski-Popow, radca generalny Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Wojsko jest w tych miejscach, w których jest najbardziej potrzebne. Czasami może to wyglądać z pozycji cywilów na (działania -red.) zupełnie nieskoordynowane, ale jest to jak najbardziej skoordynowane - zapewnił. - Wspomagamy w tym systemie tak naprawdę wszystkich ludzi, ale biorąc pod uwagę te priorytety, które są dla nas i dla ludności cywilnej najważniejsze - dodał.

Autorka/Autor:MAK,mm/gp,tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Konferencja prasowa premiera Węgier Viktora Orbana została zakłócona przez polityka opozycyjnej Koalicji Demokratycznej. Mężczyzna wbiegł na salę, krzycząc i oskarżając Orbana o "zdradę kraju", który - jak mówił - sprzedaje go Rosji i Chinom. Działacz został wyprowadzony pod eskortą ochrony.

"Za ile sprzedałeś kraj?". Ruszył w kierunku Orbana, interweniowały służby

"Za ile sprzedałeś kraj?". Ruszył w kierunku Orbana, interweniowały służby

Źródło:
PAP

Najsłynniejszy polski świadek koronny Jarosław Ł., ps. Masa, został nieprawomocnie skazany na sześć lat więzienia. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przełożył wizytę w Niemczech. Z kolei Marsylia została sparaliżowana przez masywne opady deszczu. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 9 października.

Najsłynniejszy świadek koronny skazany, wielki deszcz, urzędnicy Kima przyjechali po śmierć

Najsłynniejszy świadek koronny skazany, wielki deszcz, urzędnicy Kima przyjechali po śmierć

Źródło:
PAP

Uchylenie przez Sejm immunitetu posłom Marcinowi Romanowskiemu i Michałowi Wosiowi pozostaje w mocy - przekazała w komunikacie Kancelaria Sejmu. Dodano, że ewentualne ponowne zatrzymanie lub wniosek o aresztowanie posła nie wymaga nowej zgody Sejmu.

Immunitety Romanowskiego i Wosia. Komunikat Kancelarii Sejmu

Immunitety Romanowskiego i Wosia. Komunikat Kancelarii Sejmu

Źródło:
PAP

Fala intensywnego deszczu nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południowe regiony Francji. Lokalnie w ciągu kilku godzin spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. Jednym z najbardziej poszkodowanych miast była Marsylia, w której strażacy w ciągu dwóch godzin otrzymali ponad 700 zgłoszeń.

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Źródło:
ENEX, The Connexion, Meteo France, Futura Sciences

Szef Służby Bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii MI5 Ken McCallum przekazał, że od 2017 roku brytyjski kontrwywiad udaremnił 43 spiski, które miały doprowadzić do masowych morderstw. Ostrzegł też, że Wielka Brytania "stoi w obliczu najbardziej złożonych i wzajemnie powiązanych zagrożeń, jakie kiedykolwiek widziała".

Kilkadziesiąt udaremnionych spisków. "Zagrożenie na bezprecedensową skalę"

Kilkadziesiąt udaremnionych spisków. "Zagrożenie na bezprecedensową skalę"

Źródło:
PAP

Poziom oszczędności Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku był bardzo niski w porównaniu z wieloma krajami Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nad Wisłą wskaźnik ten wynosił 4,9 procent, podczas gdy w strefie euro - 15,4 procent. W Niemczech, kraju na czele unijnego zestawienia, stopa oszczędności sięgnęła 21,2 procent.

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

Źródło:
PAP

Dymisje w łódzkiej policji po tragicznych wydarzeniach, do których doszło 28 września 2024 roku w miejscowości Lubowidza. Komendant wojewódzki policji w Łodzi insp. Arkadiusz Sylwestrzak wszczął czynności dyscyplinarne. Komendant policji w Głownie i komendant powiatowy w Zgierzu zostali odwołani ze swoich stanowisk.

Groził bronią, po kilku dniach zabił na drodze. Dymisje w policji

Groził bronią, po kilku dniach zabił na drodze. Dymisje w policji

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Lidl Polska opublikował komunikat o wycofaniu artykułu spożywczego, który dostępny był w sklepach sieci. Badania mąki żytniej chlebowej, wyprodukowanej przez firmę Gdańskie Młyny, wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A - substancji toksycznej mającej pochodzenie grzybiczne.

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Źródło:
tvn24.pl

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że GreenX Metals otrzyma odszkodowanie od Polski. Chodzi o sprawę kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl, że decyzje co do dalszego trybu postępowania zostaną podjęte po przeprowadzeniu analizy orzeczenia. Zwróciła jednocześnie uwagę, że "trybunał uznał za niezasadne roszczenia na kwotę około 4,9 miliarda złotych".

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorek bilans ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi w Bośni i Hercegowinie wzrósł do 22. Kilkanaście wsi w środkowej części kraju wciąż czeka na pomoc. Całkowitemu zniszczeniu uległa 17-kilometrowa linia kolejowa, prowadząca do Chorwacji.

17 kilometrów zniszczonej linii kolejowej. Nie żyją 22 osoby

17 kilometrów zniszczonej linii kolejowej. Nie żyją 22 osoby

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Od 1 października rodzice złożyli blisko 270 tysięcy wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najpopularniejszym świadczeniem jest Aktywnie w żłobku, o które zawnioskowało niemal 137 tysięcy osób.

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Źródło:
PAP

- Neosędziowie nie są w stanie w naszym kraju wydać żadnego orzeczenia w imieniu Sądu Najwyższego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 sędzia tego sądu Piotr Prusinowski. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, powiedział, że "beneficjentem tej sytuacji, która jest dzisiaj w wymiarze sprawiedliwości, są wyłącznie politycy".

"Po co nam to było? Właśnie po to. Im większy bałagan, tym lepiej dla polityków"

"Po co nam to było? Właśnie po to. Im większy bałagan, tym lepiej dla polityków"

Źródło:
TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

W przyjętym przez rząd planie na lata 2025-2028 resort finansów założył zejście deficytu poniżej 3 procent PKB w 2028 roku i stopniową redukcję długu docelowo poniżej 60 procent PKB w 2030 roku - przekazał szef MF Andrzej Domański.

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapowiedziało, że w środę, 9 października, w Warszawie zawyją syreny. Komunikat o ćwiczeniach systemu alarmowego został wysłany do mieszkańców Mazowsza.

W środę w Warszawie zawyją syreny

W środę w Warszawie zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN
Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24
Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaginęła Charlotte "Bowie" Drozd, córka Stevena Drozda, członka amerykańskiej grupy rockowej The Flaming Lips. 16-latka ostatni raz była widziana w sobotę po koncercie zespołu w Seattle - podaje miejscowa policja. 

Policja szuka nastoletniej córki muzyka znanej grupy. Zaginęła dzień po koncercie

Policja szuka nastoletniej córki muzyka znanej grupy. Zaginęła dzień po koncercie

Źródło:
"The Seattle Times"

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

W serwisie Max debiutuje dzisiaj "Franczyza", amerykański serial, który w krzywym zwierciadle ukazuje kulisy pracy nad filmami o superbohaterach. Pomysłodawcą "zabawnej i zapierającej dech w piersiach" produkcji jest Sam Mendes, reżyser znany między innymi z "American Beauty" i dwóch filmów z Jamesem Bondem.

"Zabawny i zapierający dech w piersiach" serial od dziś na platformie Max

"Zabawny i zapierający dech w piersiach" serial od dziś na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl, The Wall Street Journal, The Hollywood Reporter

Zaledwie kilka dni po telewizyjnej debacie prezydenckiej z udziałem Kamali Harris oraz Donalda Trumpa południowoafrykański artysta The Kiffness opublikował piosenkę "Eating the Cats". Inspiracją i głównym jej motywem stały się bezpodstawne słowa Trumpa o tym, że imigranci w Ohio rzekomo jedzą koty i psy. - Zależy mi na tym, żeby móc poświęcać się rzeczom, które są interesujące bądź śmieszne - opowiada muzyk w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną, tvn24.pl. I przypomina, że wszystkie dochody z publikacji tej piosenki trafiają do schroniska dla zwierząt w Ohio.

Zaśpiewał: proszę, nie jedzcie mojego kota. Internet oszalał 

Zaśpiewał: proszę, nie jedzcie mojego kota. Internet oszalał 

Źródło:
tvn24.pl