Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Zniszczenia w Stroniu Śląskim i apel o pomoc (18.09.2024)
Zniszczenia w Stroniu Śląskim i apel o pomoc (18.09.2024)TVN24
wideo 2/14
Zniszczenia w Stroniu Śląskim i apel o pomoc (18.09.2024)TVN24

- To miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe. Służbami nikt nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 mieszkanka Stronia Śląskiego. Zareagował premier Donald Tusk i poinformował o przejęciu zarządzania kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. - Robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny. Jeśli poskutkowało, to znaczy, że te apele były skuteczne - powiedział w rozmowie w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju.

Trwa sprzątanie zniszczonego przez powódź Stronia Śląskiego (woj. dolnośląskie). Ogromne szkody widać gołym okiem, co pokazywał na antenie reporter TVN24. Mieszkańcy zwracają uwagę na to, że chociaż osób chętnych do pomocy jest dużo, to nie ma nikogo, kto koordynowałby prace. Straty w mieście szacowane są na ponad miliard złotych.

- W imieniu Stronia Śląskiego i mieszkańców Stronia Śląskiego, szanowni państwo, drogi panie premierze, to miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe, władze miasta nie są gotowe na zarządzanie kryzysowe, te władze nigdy nie przeżywały czegoś takiego. Przeżywały to inne władze lata temu. Nie wiem, jak jest z innymi gminami, ale my potrzebujemy tutaj specjalistów, którzy umieją zarządzać kryzysowo. Służby siedzą na chodniku i nie wiedzą, co mają robić, bo nikt nimi nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 pani Katarzyna.

Fundacja TVN dla szpitala w Nysie. Zbiórka środków i specjalny blok reklamowy

Stronie Śląskie (18.09.2024)TVN24

"Tutaj rozgardiasz, nikt nie wie, co ma robić"

Apelowała również do samorządów, aby "nie bały się przyznać do tego, że sobie po prostu nie radzą".

- Oni są odcięci od świata, też nie mają jak się skomunikować, nie działają telefony, nie działa internet. Prosimy bardzo, żeby przysłać tutaj kogoś, kto zajmuje się zarządzaniem kryzysowym, kto będzie w stanie powiedzieć, gdzie mają iść, co mają robić, jak mają pomagać, bo jest tutaj rozgardiasz, nikt nie wie, co ma robić - powiedziała pani Katarzyna. - Na pewno wygodnie się zarządza z wygodnego fotela, ale potrzebujemy kogoś, kto tu przyjedzie i pomoże władzom miasta zarządzać tym - dodała.

Mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju o sytuacji po powodzi (18.09.2024)
Mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju o sytuacji po powodzi (18.09.2024)TVN24

W wielu miejscach w Stroniu Śląskim nadal nie ma wody i prądu. - Część mieszkańców jeszcze nie wyszła z domów, bo się boją - twierdziła pani Katarzyna.

Stronie Śląskie (18.09.2024)TVN24

Decyzja Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował w mediach społecznościowych o kolejnych oddziałach wojska, które docierają do Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju. Przekazał również informację o przejęciu zarządzania kryzysowego w obu miejscowościach.

"Nadbrygadier Michał Kamieniecki przejął od burmistrzów Stronia i Lądka zarządzanie kryzysowe. Do obu gmin docierają kolejne oddziały wojska. W samym Stroniu jest ich już ponad 600" - czytamy we wpisie.

Nadbrygadier Michał Kamieniecki to warmińsko-mazurski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Burmistrzowie komentują: wzrosło poczucie bezpieczeństwa

Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego, powiedział w "Faktach po Faktach", że służby dotarły do miasta. - Były wstępne rozmowy. O godzinie 20 mamy posiedzenie gminnego centrum zarządzania kryzysowego. Wspólnie omówimy działania ratownicze - podkreślił.

Burmistrz dodał, że w Stroniu Śląskim już w niedzielę prowadzone było zarządzanie kryzysowe. - Mieliśmy stałe dyżury. Działania były prowadzone od samego początku. Teraz jesteśmy wzmocnieni służbami państwowymi - przyznał Dariusz Chromiec.

Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec w "Faktach po Faktach", 18.09.2024
Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec w "Faktach po Faktach", 18.09.2024TVN24

Po spotkaniu z nadbrygadierem Kamienieckim jest również burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki. - To już się dzieje. Spotkaliśmy się z nadbrygadierem. Od kilku dni apelowałem o wsparcie logistyczne. To wsparcie zostało nam udzielone w takiej właśnie formie. Jeśli to usprawni działania i sprawi, że komfort bezpieczeństwa mieszkańców będzie większy, to jest to decyzja dobra. Pracujemy tu od kilku dni, często całe noce, jesteśmy wyczerpani fizycznie. Wyczerpanie fizyczne możne skutkować trudnymi, nieracjonalnymi decyzjami, więc jeśli mogą nam pomóc fachowcy doświadczeni w zarządzaniu kryzysowym, to nie może nas spotkać nic lepszego - przyznał burmistrz Lądka-Zdroju.

- Chodzi nam przede wszystkim o skoordynowanie działań. Skala potrzeb jest tak ogromna, że skromny, urzędowy skład naszego sztabu kryzysowego powinien otrzymać wsparcie. Ułatwi nam to teraz podniesienie się z kolan. Będziemy musieli się podnosić z gruzów - dodał.

Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"
Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"TVN24

Jak zaznaczył Tomasz Nowicki, gdy pojawiły się służby mundurowe, wzrosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

- Było nam bardzo ciężko, gdy byliśmy odcięci od świata komunikacyjnie i teleinformatycznie. Musieliśmy się dwoić i troić, żeby skomunikować się tak, żeby nasz dramat dotarł do wszystkich. Małe miejscowości nie wygrają z dużymi aglomeracjami miejskimi. Duże miasta są znacznie bardziej nośne medialnie. Dlatego robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny wszędzie. Jeśli poskutkowało to pojawieniem się służb, to te apele były skuteczne - powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki.

Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"
Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, o przejęciu zarządzania kryzysowegoTVN24

Z kolei kolejny gość programu - Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołazów - zaznaczył, że budowa mostu tymczasowego w mieście ruszy najprawdopodobniej w czwartek. - Wojska inżynieryjne usadowiły się na placu budowy - potwierdził. Dodał, że "problemów jest bardzo dużo, ale tym największym jest brak wody".

- Powódź zniszczyła wodociągi, a przede wszystkim główne ujęcie wody. Odbudowanie tego nie będzie jednak łatwe. Niewykluczone, że konieczne będzie wycięcie części lasu, żeby w ogóle dostarczyć tam sprzęt wojsk inżynieryjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Szymkowicz.

Kosiniak-Kamysz: wojsko będzie tutaj, dopóki będzie taka potrzeba

Stronie Śląskie odwiedził w środę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. - Jesteśmy po spotkaniu z samorządowcami Stronia Śląskiego, z tymi, którzy od wielu, wielu godzin walczą o swoich mieszkańców. Jest 600 żołnierzy w Stroniu Śląskim, to są żołnierze WOT-u, wojsk operacyjnych, wojska inżynieryjne, saperzy. Różnego rodzaju sprzęt ciężki dociera i dotarł już, udrożnione są drogi - zapewnił wicepremier. Dodał, że służby pomagają również ludziom w oczyszczaniu mieszkań i domów. 

- Wojsko będzie tutaj, dopóki będzie taka potrzeba. Byliśmy tutaj w najtrudniejszym momencie, w sobotę na wezwanie pana burmistrza - powiedział Kosiniak-Kamysz. - My stąd nie wyjedziemy, Wojsko Polskie nie wyjedzie stąd przez wiele tygodni - dodał.

Na konferencji obecny był również burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec. Jak przekazał, do domów nie może wrócić około 50 osób.

- Jeżeli mówimy o budownictwie wielomieszkaniowym i te bloki, które są na osiedlu, to tutaj mamy już wskazania wstępne, że może nastąpić powrót przy remoncie tych budynków - powiedział. - Ja skupiam się bardziej na budynkach jednorodzinnych, które nie nadają się do zamieszkania i będą musiały być wyburzone - dodał.

Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji w Stroniu Śląskim (18.09.2024)
Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji w Stroniu Śląskim (18.09.2024)18.09| Województwo dolnośląskieTVN24

"Potrzebujemy mocnego dowodzenia"

Podczas obrad sztabu kryzysowego we Wrocławiu szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował o zawieszeniu części uprawnień burmistrzów obydwu gmin w powiecie kłodzkim, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Osobą uprawnioną do wydawania poleceń w kwestii dotyczącej zarządzania kryzysowego i usuwania skutków powodzi jest nadbrygadier Michał Kamieniecki.

- Po konsultacji z komendantem głównym PSP wyznaczyłem generała nadbrygadiera Michała Kamienieckiego jako osobę, która będzie pełniła obowiązki w tych dwóch gminach. Potrzebujemy mocnego dowodzenia. Musimy udrożnić pracę urzędów gmin. To nie jest komisarz. To osoba, która przyjeżdża tam skutecznie zarządzać. Wspólnie z wojewodą jesteśmy przekonani, że będzie to we współpracy z burmistrzami. Apeluję do wszystkich pracowników, urzędników obydwu gmin o bezwzględne podporządkowanie się w zakresach, które są określone w decyzji, i poleceniom nadbrygadiera Kamienieckiego. Wybrani w wyborach burmistrzowie, gdy uznamy, że to jest ten moment, powrócą do pełni swoich obowiązków zgodnie z ustawami - zapewnił Tomasz Siemoniak.

"Czy my się z tego podniesiemy?"

We wtorek wiceburmistrz Stronia Śląskiego Lech Kawecki w rozmowie z reporterem TVN24 Janem Piotrowskim mówił, że miasto jest zniszczone doszczętnie. - Zniknął komisariat policji, część budynków jest do rozebrania. Nie wiem, czy my się z tego podniesiemy mentalnie - mówił wiceburmistrz.

- Koryto podzieliło nam się na dwie części, walczymy teraz o powrót rzeki do pierwotnego koryta. Tutaj, gdzie ta woda płynie, to fragment ulicy Nadbrzeżnej, tam widać jej fragment. Nie ma też śladu po skrzyżowaniu z ulicą Mickiewicza. Głównego skrzyżowania w Stroniu - Mickiewicza z ulicą Nabrzeżną, po prostu już nie ma - przekazywał wiceburmistrz. Wiele budynków trzeba będzie rozebrać. Dodał, że nie wie, co dzieje się z ich mieszkańcami.

- Nie wiemy, ile osób jest poszkodowanych. Jeśli chodzi o budynki, to część z nich nadaje się w tej chwili do rozbiórki, trwa ocena stanu technicznego - informował Lech Kawecki.

Wiceburmistrz podał wstępnie, ile mogą wynosić straty, które wyrządziła powódź w mieście.

- Na początku straty szacowaliśmy w setkach milionów złotych, teraz mówimy tu o ponad miliardzie. Jest jeszcze jeden problem, problem mentalny, czy my się z tego podniesiemy. Tu są naprawdę głosy ludzi, którzy zadają sobie pytanie, czy tu jeszcze warto wracać, czy tu warto żyć, to naprawdę są dramaty ludzkie - podkreślił Lech Kawecki.

Radca Generalny Szefa SG WP: jest to jak najbardziej skoordynowane 

Relacje mieszkańców Stronia Śląskiego skomentował na antenie TVN24 płk pil. Łukasz Andrzejewski-Popow, radca generalny Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Wojsko jest w tych miejscach, w których jest najbardziej potrzebne. Czasami może to wyglądać z pozycji cywilów na (działania -red.) zupełnie nieskoordynowane, ale jest to jak najbardziej skoordynowane - zapewnił. - Wspomagamy w tym systemie tak naprawdę wszystkich ludzi, ale biorąc pod uwagę te priorytety, które są dla nas i dla ludności cywilnej najważniejsze - dodał.

Autorka/Autor:MAK,mm/gp,tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Próba ucieczki, kolizja i zatrzymania. W dużej, ubiegłotygodniowej akcji policji w Alejach Jerozolimskich zatrzymano trzy osoby. Początkowo komenda stołeczna nie zdradzała, o co chodziło, teraz poinformowała o szczegółach.

Policjanci w kominiarkach, wiele radiowozów. Kogo zatrzymano w Alejach Jerozolimskich

Policjanci w kominiarkach, wiele radiowozów. Kogo zatrzymano w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

958 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Bratysławie poinformowano, że do ukraińskich żołnierzy dotarł konwój z amunicją artyleryjską zakupioną dzięki publicznej zbiórce. Zainicjowano ją po tym, jak rząd Roberta Ficy odrzucił udział w czeskiej inicjatywie amunicyjnej. Rosjanie musieli zestrzelić swojego prototypowego drona nad Donbasem, a na Bałtyku doszło do udanej akcji ukraińskiego wywiadu. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie trafieni na Mierzei Wiślanej, a potężny dron zestrzelony

Rosjanie trafieni na Mierzei Wiślanej, a potężny dron zestrzelony

Źródło:
PAP
Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Burza tropikalna Milton w poniedziałek gwałtownie przybrała na sile i stała się huraganem piątej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Żywioł zmierza w kierunku Florydy i zagraża terenom wcześniej dotkniętym przez huragan Helene. Zdaniem wielu meteorologów Milton jest obecnie najsilniejszą burzą na świecie w tym roku.

Najsilniejsza burza w tym roku. "Ewakuujcie się. Nie czekajcie, zróbcie to teraz"

Najsilniejsza burza w tym roku. "Ewakuujcie się. Nie czekajcie, zróbcie to teraz"

Źródło:
PAP, NHC

- Wyciągnął dzieci i zaczął celować w moją stronę. Widziałam tylko lufę. Zaczął pytać: "gdzie on jest?" - wspomina tragiczne wydarzenia Anna. Po tym, jak jej były partner Dawid M. doprowadził do kolizji jej auta, zatrzymał się na poboczu i zaczął strzelać w stronę pasażerów - kobiety, jej nowego partnera oraz dwójki jej dzieci. Według relacji pani Anny nie był to pierwszy raz, gdy z jego powodu bała się o zdrowie i życie. W "Uwadze!" TVN nieznane dotąd kulisy tragedii, do której doszło pod Łodzią.

"Cały czas strzelał. Zaczęłam krzyczeć, że w samochodzie jest Jasio, nasze wspólne dziecko"

"Cały czas strzelał. Zaczęłam krzyczeć, że w samochodzie jest Jasio, nasze wspólne dziecko"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Od pięciu lat istnieje ustawa, która miała zapobiegać marnowaniu żywności. Okazuje się, że nie zmieniła nic, bo na razie liczba ton marnowanego jedzenia tylko rośnie. W Polsce to miliony ton. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Od pięciu lat istnieje w Polsce ustawa, która niczego nie zmieniła

Od pięciu lat istnieje w Polsce ustawa, która niczego nie zmieniła

Źródło:
TVN24

W związku z problemami z rozliczeniami z Narodowym Funduszem Zdrowia, szpital w Lubaczowie o połowę zmniejszył liczbę wszczepianych endoprotez. Włączanie pacjentów do programów lekowych ograniczył również szpital w Koninie. Z kolei w Szamotułach wydłużył się czas oczekiwania na wizytę u psychiatry. NFZ rok 2023 zakończył z 16,4 miliarda złotych straty.

Ogromna strata NFZ. Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów

Ogromna strata NFZ. Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów

Źródło:
PAP

Nie będzie żadnego sukcesu w kwestii zakończenia wojny bez udziału samej Ukrainy - oświadczyła kandydatka demokratów w wyborach prezydenckich w USA Kamala Harris w wywiadzie dla telewizji CBS. Z wywiadu, którego dla tej stacji od ponad pół wieku udzielają potencjalni przyszli prezydenci, zrezygnował tymczasem Donald Trump.

Kamala Harris o Ukrainie, spotkaniu z Putinem i sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kamala Harris o Ukrainie, spotkaniu z Putinem i sytuacji na Bliskim Wschodzie

Źródło:
PAP, CBS News

Zwierzchnictwo jego kraju nad Gibraltarem i Falklandami nie podlega negocjacjom - powiedział rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera. Podkreślił, że sytuacja tych terytoriów jest zupełnie inna niż wysp Czagos, które, zgodnie z zawartym w czwartek porozumieniem, zostaną oddane Mauritiusowi.

Co z Gibraltarem i Falklandami? Londyn kolejny raz zabiera głos

Co z Gibraltarem i Falklandami? Londyn kolejny raz zabiera głos

Źródło:
PAP

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat przywrócenia przez Niemcy kontroli na granicach. Decyzję krytykowali polscy europarlamentarzyści. - Nie uczycie się na własnych błędach, ale chcecie, by inni ponosili ich koszty. To niszczy europejską solidarność. Coraz częściej w Parlamencie Europejskim zadajemy sobie pytanie: kto ukradł Europie Niemcy? - mówił Bartłomiej Sienkiewicz (PO).

Sienkiewicz o "pokazie arogancji" Niemiec

Sienkiewicz o "pokazie arogancji" Niemiec

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Synoptycy przewidują, że w porywach może wiać do 85 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie na południu kraju. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie na południu kraju. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Portugalska policja poinformowała w poniedziałek, że jeden z pięciu więźniów, którzy miesiąc temu zorganizowali spektakularną ucieczkę z lizbońskiego zakładu karnego o zaostrzonym rygorze, został ponownie schwytany w Maroku. Pozostałych czterech pozostaje na wolności.

Przeprowadzili spektakularną ucieczkę z więzienia. Jeden z nich w końcu zatrzymany

Przeprowadzili spektakularną ucieczkę z więzienia. Jeden z nich w końcu zatrzymany

Źródło:
Reuters

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej dwie ustawy dotyczące TK. Poseł PiS Marcin Romanowski nie stawił się na przesłuchaniu. Z kolei w Sztokholmie gremium szwedzkiego Instytutu Karolinska ogłosiło laureatów Nagrody Nobla za 2024 rok w dziedzinie medycyny. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 8 października.

Ustawy o TK skierowane do TK, Romanowski na Węgrzech zamiast na przesłuchaniu, 190 rakiet na Izrael

Ustawy o TK skierowane do TK, Romanowski na Węgrzech zamiast na przesłuchaniu, 190 rakiet na Izrael

Źródło:
PAP, TVN24

Dziennik "Financial Times" ujawnia, że chińskie władze – z obawy przed wpływami Zachodu - konfiskują paszporty nauczycielom i wykładowcom, utrudniając im wyjazdy zagraniczne. W ocenie "FT" to kolejny przejaw zacieśniania kontroli nad społeczeństwem pod przywództwem Xi Jinpinga.

"Edukacja polityczna nauczycieli" rozszerzona. "FT": chińskie władze zacieśniają kontrolę

"Edukacja polityczna nauczycieli" rozszerzona. "FT": chińskie władze zacieśniają kontrolę

Źródło:
PAP

W trzecim kwartale bieżącego roku w sieciach mobilnych przeniesiono ponad 370 tysięcy numerów, natomiast stacjonarnych niemal 60 tysięcy - podał UKE w poniedziałkowym komunikacie. Najwięcej użytkowników straciły Plus oraz T-Mobile.

Te sieci komórkowe straciły najwięcej użytkowników

Te sieci komórkowe straciły najwięcej użytkowników

Źródło:
PAP

Tizi Hodson miała 22 lata, gdy wysłała swoją ofertę pracy, marząc o posadzie kaskadera motocyklowego. - Każdego dnia sprawdzałam skrzynkę - wspomina. Odpowiedź jednak nie nadeszła. Teraz, po 48 latach, wyszło na jaw, co się wydarzyło. - To ma dla mnie ogromne znaczenie - przyznała Brytyjka w rozmowie z BBC.

Nie dostała odpowiedzi na podanie o pracę. Po 48 latach poznała powód

Nie dostała odpowiedzi na podanie o pracę. Po 48 latach poznała powód

Źródło:
BBC

Poniedziałkowe oświadczenie Zygmunta Solorza w sprawie odwołania jego synów z rady nadzorczej ZE PAK nie ma żadnego znaczenia dla istoty sporu, a sukcesja oraz przekazanie im współkontroli nad Solkomtelem i TiVi już się dokonały - przekazał Paweł Rymarz, prawnik reprezentujący dzieci założyciela Grupy Polsat. W poniedziałek synowie Zygmunta Solorza, Tobias Solorz i Piotr Żak, zostali odwołani podczas walnego zgromadzenia.

Solorz odwołuje synów z rady nadzorczej ZE PAK. Ich prawnik: sukcesja już się dokonała

Solorz odwołuje synów z rady nadzorczej ZE PAK. Ich prawnik: sukcesja już się dokonała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kanadyjskie władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną poinformowały o śmierci dziecka z powodu wścieklizny. To pierwszy przypadek tej choroby zakaźnej u człowieka w prowincji Ontario od 1967 roku - podkreślił lekarz cytowany przez lokalne media. W Polsce rocznie notowanych jest ok. 8-10 tys. przypadków pogryzienia ludzi przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę. - Odnoszę wrażenie, że zapomnieliśmy o tej chorobie, a zagrożenie cały czas jest realne - podkreślała lubelska konsultant ds. chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Semczuk.

Rodzina "obudziła się z nietoperzem w pokoju". Nie żyje dziecko

Rodzina "obudziła się z nietoperzem w pokoju". Nie żyje dziecko

Źródło:
CBC, PAP

Mamy gotowy projekt ustawy, w którym zabronimy saszetek z nikotyną syntetyczną - zapowiada na antenie TVN24 ministra zdrowia Izabela Leszczyna. To odpowiedź na powszechne na polskim rynku groźne środki, które uzależniają młodych ludzi, a które tworzą pozór, że są bezpieczniejsze od zwykłych papierosów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Nauczyciele zaalarmowali rodziców w sprawie saszetek z syntetyczną nikotyną. Interweniuje resort zdrowia

Nauczyciele zaalarmowali rodziców w sprawie saszetek z syntetyczną nikotyną. Interweniuje resort zdrowia

Źródło:
TVN24

Do komisariatu policji przyszedł mężczyzna, by sprawdzić swoją trzeźwość. Alkomat wskazał ponad pół promila alkoholu. 31-latek spojrzał na wynik i wyszedł, próbując odjechać autem.

Upewnił się, że nie może prowadzić i spróbował odjechać autem

Upewnił się, że nie może prowadzić i spróbował odjechać autem

Źródło:
tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Ursynowie. Kierujący busem 86-latek prawdopodobnie podczas manewru parkowania nie zauważył pieszego i go potrącił. Poszkodowany 75-latek nie przeżył.

86-letni kierowca parkował, przygniótł pieszego. Ranny mężczyzna nie przeżył

86-letni kierowca parkował, przygniótł pieszego. Ranny mężczyzna nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z atakami ukraińskich dronów Władimir Putin boi się latać do Soczi - przekazał rosyjski niezależny serwis Projekt. Poinformował też, że ze zdjęć satelitarnych wynika, iż wyburzono główny budynek rezydencji prezydenta Rosji w tym mieście.

Media: Putin boi się tam latać, główny budynek jego rezydencji wyburzono

Media: Putin boi się tam latać, główny budynek jego rezydencji wyburzono

Źródło:
PAP

W sprawie obniżenia poziomu ochrony wilków istnieje rozdźwięk między jego resortem a ministerstwem klimatu - powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski. Wyraził nadzieję, że decyzja rządu będzie bliższa resortowi rolnictwa, które chce obniżenia ochrony wilków.

"Rozdźwięk" między resortami w sprawie wilków

"Rozdźwięk" między resortami w sprawie wilków

Źródło:
PAP

15-letni Igor miał skierowanie na pilną konsultację kardiologiczną. Najbliższy dostępny termin wizyty na NFZ był za dwa lata. - Sytuacja bulwersująca, właściwie patologiczna. Poprosiłam Narodowy Fundusz Zdrowia o wyjaśnienie tej sprawy - mówiła w "Tak jest" ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Szefowa MZ: bulwersująca, patologiczna sytuacja

Szefowa MZ: bulwersująca, patologiczna sytuacja

Źródło:
TVN24

Jego ciało miało temperaturę zaledwie 22,4 stopnia Celsjusza. 60-latek trafił do szpitala w Opolu. Lekarze przypominają, że hipotermia nie jest wyłącznie zjawiskiem zimowym, może wystąpić także w innych porach roku.

Miał zaledwie 22,4 stopnia Celsjusza, gdy trafił do szpitala

Miał zaledwie 22,4 stopnia Celsjusza, gdy trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Słabe zbiory kakao w krajach Afryki Zachodniej i jego rosnące ceny doprowadziły do znacznego wzrostu kradzieży surowca w całym regionie. Władze Wybrzeża Kości Słoniowej skonfiskowały właśnie 33 ciężarówki załadowane około 1100 tonami ziaren kakaowca, które złodzieje zamierzali przemycić przez granicę do Gwinei.

Wysokie ceny wzmogły kradzieże. Uzbrojeni w maczety rolnicy pilnują swoich upraw

Wysokie ceny wzmogły kradzieże. Uzbrojeni w maczety rolnicy pilnują swoich upraw

Źródło:
PAP

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W serwisie Max debiutuje dzisiaj "Franczyza", amerykański serial, który w krzywym zwierciadle ukazuje kulisy pracy nad filmami o superbohaterach. Pomysłodawcą "zabawnej i zapierającej dech w piersiach" produkcji jest Sam Mendes, reżyser znany między innymi z "American Beauty" i dwóch filmów z Jamesem Bondem.

"Zabawny i zapierający dech w piersiach" serial od dziś na platformie Max

"Zabawny i zapierający dech w piersiach" serial od dziś na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl, The Wall Street Journal, The Hollywood Reporter