Wrocław

Wrocław

Do 8 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, których prokurator oskarżył o podpalenie prawosławnej katedry w centrum Wrocławia. Jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia wspomnianego czynu. Drugi zaprzecza.

Taj Mahal, wieża Eiffla, Empire State Building i Sydney Opera House. A wszystko w jednym miejscu. We Wrocławiu rusza właśnie największa w Polsce wystawa budowli i konstrukcji z klocków Lego.

Mieszkańcy podbolesławieckich wsi próbują walczyć z plagą kradzieży. Założyli Komitet Obrony Przed Złodziejami, spotykają się, planują i organizują nocne patrole. Udało im się nawet schwytać już dwóch mężczyzn i przekazać policji. Zatrzymani wkrótce wyszli jednak na wolność, więc mieszkańcy obawiają się zemsty.

Nie upadłość wykonawcy i nie zła pogoda krzyżują plany drogowców pracujących przy budowie małej obwodnicy Świdnicy. Powodem kolejnego opóźnienia jest tym razem rolnik, który nie pozwala na wykonanie prac na swojej działce. Te są konieczne do rozpoczęcia kolejnego etapu budowy.

- Ja w liście napisałam, że chcę od prezydenta mieszkanie nad Morzem Czarnym. Tam jest pięknie, a ja mam czteroletniego synka. Czemu prezydent miałby mi nie dać? - pyta Malba. A reporterka tvn24.pl sprawdza, skąd prezydent Abchazji ma na zachcianki obywateli pieniądze. Reportaż stypendystki im. Ungera ukazał się również w "Dużym Formacie".

Brak głównego dyrektora artystycznego, co może powodować "frustrację kuratorów", niesprecyzowane plany artystyczne czy brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego - to zarzuty Komisji Europejskiej względem Wrocławia. Opóźnienia w przygotowaniach do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wytknęła w specjalnym, kilkunastostronicowym raporcie. Organizatorzy mimo wszystko uspokajają, że wszystko jest w porządku.

Sejmowa komisja etyki ukarała w środę upomnieniem posła PO Norberta Wojnarowskiego. Kara to pokłosie nagrań ujawnionych kilka miesięcy temu przez media. Miały one sugerować, że poseł w zamian za głos na jednego z kandydatów w lokalnych wyborach PO obiecywał załatwienie pracy w KGHM. Wojnarowski już zapowiedział, że od decyzji komisji się odwoła.

NFZ i urząd marszałkowski w Opolu rozpoczęły we wtorek kontrolę szpitali, do których trafiła lub miała trafić 17-latka po porodzie. Pacjentka zmarła 2 stycznia. Kontrolujący sprawdzą, czy placówki postępowały zgodnie z procedurami i zrobiły wszystko, aby ratować jej życie.