Gol Mili, zdjęcia Marilyn Monroe, Afrykarium, wyborcza dogrywka... 10 najważniejszych wydarzeń 2014 roku we Wrocławiu

Zobacz wrocławskie podsumowanie roku tvn24

Kampania wyborcza, incydent na lotnisku z udziałem szefa dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, wyjazd Bogdana Zdrojewskiego do Brukseli, powrót Grzegorza Schetyny do rządu, historyczny gol zawodnika Śląska Wrocław w meczu z Niemcami i otwarcie pierwszego w Polsce oceanarium - to m.in. tymi wydarzeniami żyła w tym roku stolica Dolnego Śląska.

10. Wrocławski akcent historycznego zwycięstwa nad Niemcami

Na dziesiątym miejscu wydarzeń, które w 2014 roku "zatrzęsły" stolicą Dolnego Śląska jest historyczny gol Sebastiana Mili, zawodnika Śląska Wrocław. To właśnie jego trafienie do siatki w 88. minucie meczu z reprezentacją Niemiec, w eliminacjach do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, przypieczętowało pierwsze w dziejach polskiego futbolu zwycięstwo nad naszym zachodnim sąsiadem. Mila na boisko wszedł kilka minut przed strzeleniem gola. Wrocław i Polacy oszaleli na punkcie pomocnika Śląska. Okrzyknięto go nawet "bohaterem narodowym". Chociaż przed meczem niewielu na niego stawiało, a wielu go skreśliło. - Czapki z głów przed Sebastianem. Wrocław jest z niego dumny – mówił po wiktorii nad Niemcami Tadeusz Pawłowski, trener Śląska Wrocław.

Czytaj więcej o Sebastianie Mili

9. Europejska Stolica Kultury z problemami

Mila i Glik w "Kropce nad i". "Po golu myślałem, żeby się nie skompromitować"
Mila i Glik w "Kropce nad i". "Po golu myślałem, żeby się nie skompromitować" tvn24

W 2016 roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Dla władz miasta to jedno z najważniejszych wydarzeń i swego rodzaju wizytówka. Wizytówka, która jednak ma kłopoty i rodzi się w bólu. Wprawdzie władze próbują robić co się da, ale projekty podejmowane w ramach przygotowań do ESK nie wszystkim mieszkańcom miasta się podobają.

Przygotowania nie spodobały się też Komisji Europejskiej, która w styczniu 2014 roku w specjalnym raporcie zarzuciła Wrocławiowi niedociągnięcia w przygotowaniu do ESK. Co stwierdziła Komisja? M.in. brak głównego dyrektora artystycznego, niesprecyzowane plany artystyczne i brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Organizatorzy uspokajali jednak, że wszystko jest w porządku, a organizacja ESK nie jest zagrożona.

Kilka miesięcy później okazało się, że stolica Dolnego Śląska otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mniej pieniędzy niż chciała. Miały być 204 mln złotych, ale ostatecznie na imprezę przyznano "tylko" 119 mln złotych. Pierwsza transza pieniędzy wpłynie na konto miasta w tym roku. W międzyczasie falę komentarzy wzburzył spot promujący ESK. Zamiast informacji o kulturze dostarczył tych o urodzie kobiet zamieszkujących stolicę Dolnego Śląska. Reklamówką za niemal 90 tys. złotych oburzone były feministki, rozczarowani artyści i zdegustowani specjaliści od marketingu. - Kultury to tam w ogóle nie ma. Ten spot jest po prostu mocno łopatologiczny. Wątpię, aby te spoty miały kogokolwiek przekonać do przyjazdu do Wrocławia – komentował wrocławski artysta L.U.C.

8. Milionowe straty stadionu

Wrocławski Stadion Miejski wybudowany na EURO 2012 od początku ma kłopoty. Pierwsze pojawiły się przy budowie, później trudno było zorganizować wielkie imprezy przyciągające tłumy. Te nie pojawią się też na meczach rozgrywanych na obiekcie. W maju o kolejnych kłopotach poinformowali sami szefowie areny. Ujawnili wtedy negatywną ocenę kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli. Z częścią zarzutów się nie zgadzali i czekali na koniec kontroli. Ta zakończyła się dopiero w październiku, ale jej ostateczne wyniki również nie były dla miejskiej spółki korzystne. Z raportu NIK wynikało m.in., że gmina Wrocław zaniżyła o ponad 51 mln złotych wartość jednego z raportów, który wniosła do spółki nadzorującej budowę stadionu. Zdaniem kontrolerów spowodowało to zaniżenie, o ponad 11 mln złotych, podatku VAT. Do akcji wkroczył Urząd Skarbowy. Na jaw wyszło też to, że na obiekcie organizowano imprezy bez zgody na użytkowanie areny. Druzgocący raport był nie w smak urzędnikom. Nie spodobał się prezydentowi Wrocławia. Rafał Dutkiewicz na łamach "Gazety Wyborczej" mówił o "pretensjach do kontrolerów" za to, "że podnieśli larum". Jak podkreślał wnioski NIK "przyjmuje z pokorą", ale uważa, że w części raportu kontrolerzy się "zagalopowali" i "poszli za daleko".

7. Kontrowersyjny zakup Marilyn

Pod koniec czerwca Hala Stulecia wylicytowała ponad 3 tys. fotografii ikony Hollywood Marilyn Monroe. Początkowo w mieście zapanowała euforia, później przyszła refleksja. Za kolekcję zapłacono ponad 6,4 mln złotych. Fundusze na zakup pochodziły z miejskiej kasy. Władze spółki przekonywały: w ciągu 3-4 lat inwestycja się zwróci. Wszystko dzięki wystawie, a w przyszłości może i muzeum. Zakup krytykowali mieszkańcy według których stolica Dolnego Śląska ma ważniejsze wydatki i inne bolączki. W internecie pojawiły się prześmiewcze memy pokazujące prezydenta miasta w towarzystwie blond aktorki. Na wyborach zakupowych suchej nitki nie zostawiła opozycja, która również wskazywała na pilniejsze potrzeby stojące przed Wrocławiem. - Miasto i jego mieszkańcy to nie firma – mówili niektórzy radni. Bogdan Zdrojewski, były minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznawał, że "wystawy fotografii nie zarabiają". Jesienią zdjęcia miały stworzyć spektakularną wystawę, która do Wrocławia miała przyciągać rzesze turystów. Miała, bo zamiast sukcesu była klapa. Na ekspozycję kolekcja nie trafiła, bo wcześniej muszą przyjrzeć się jej konserwatorzy. Wszystko dlatego, że podczas zakupu nikt nie sprawdził w jakim stanie są fotografie. Tym samym okazało się, że ponad 6 mln złotych, które wydano na Monroe to dopiero początek kosztów jakie czekają Wrocław.

Pechowa kolekcja fotografii Marilyn Monroe
Pechowa kolekcja fotografii Marilyn MonroeTVN 24

6. Otwarcie Afrykarium

26 października, po ponad dwóch latach budowy, otwarto pierwsze w Polsce Afrykarium. Od tego momentu obiekt jest największą atrakcją wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Co w nim wyjątkowego? - To jedna z największych ekspozycji zoologicznych w Europie. Jest to rodzaj oceanarium, ale koncentruje się na faunie Afryki wodnej i okołowodnej – tłumaczył podczas otwarcia Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo.

Największym zainteresowaniem małych i dużych, którzy odwiedzają "kawałek Afryki" w stolicy Dolnego Śląska, cieszy się tzw. Kanał Mozambicki. To właśnie tam w podwodnym tunelu ze szkła akrylowego można obserwować harce płaszczek, rekinów i żółwia. Już w trzy tygodnie po otwarciu Afrykarium doczekało się swojego 100 tys. gościa. I mimo że budowa obiektu kosztowała 220 mln złotych to wydaje się, że nie są to stracone pieniądze. Potwierdzają to "płynące" tu od kilku miesięcy tłumy odwiedzających. Budynek ma 3 kondygnacje i zajmuje powierzchnię 1,5 hektara. Znajduje się w nim 7 wielkich basenów wypełnionych 15 mln litrów wody. W Afrykarium wciąż przybywa mieszkańców.

Wrocławskie Afrykarium oficjalnie otwarte
Wrocławskie Afrykarium oficjalnie otwarteD. Wudniak | TVN24 Wrocław

5. Europejskie problemy byłego europosła

W lutym kraj i Wrocław zelektryzowało zachowanie ówczesnego europosła Platformy Obywatelskiej na lotnisku we Frankfurcie. Lotniskowy incydent z udziałem Jacka Protasiewicza, szefa dolnośląskich struktur PO, po raz pierwszy opisała niemiecka gazeta "Bild". Polityk miał być pod wpływem alkoholu, miał zachowywać się agresywnie i wyzywać służby lotniskowe od nazistów. Celnicy mieli powiedzieć do Protasiewicza "raus", z kolei z jego ust miały paść słowa "Heil Hitler". Jak tłumaczył "zagrała w nim polska dusza". - Myślę, że byłem prowokowany – mówił i dodawał, że nie był ani agresywny ani pijany. Przyznał się natomiast to wypicia wina na pokładzie samolotu.

Wyjaśnienia polityka nie przekonały niemieckich służb. Doniesienie do prokuratury złożyli niemieccy policjanci i celnik, który zarzucił Protasiewiczowi, że "jego wypowiedzi szkodzą pokojowi". Polityk przepraszał, ale znalazł się w ogniu krytyki. Donald Tusk, ówczesny premier, ocenił jego zachowanie jako "niestosowne". - Sytuacja rzutuje nie tylko na obraz Dolnoślązaków, ale też wszystkich Polaków – mówił z kolei Marek Laryś, ówczesny radny sejmiku województwa z Obywatelskiego Dolnego Śląska, ugrupowania które na krótko przed incydentem zawarło koalicję z kierowaną przez Protasiewicza dolnośląską Platformą.

Protasiewicz tłumaczy się z incydentu na lotnisku. "Myślę, że byłem prowokowany"
Protasiewicz tłumaczy się z incydentu na lotnisku. "Myślę, że byłem prowokowany" tvn24

Pokłosiem frankfurckiego zdarzenia było wycofanie się polityka ze startu w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej zrezygnował z szefowania kampanii wyborczej PO do europarlamentu oraz funkcji szefa klubu PO-PSL w PE. W sierpniu okazało się, że sprawa lotniskowego zachowania byłego europosła zostanie umorzona. W zamian polityk musiał zapłacić 5 tys. euro na cele społeczne.

Czytaj więcej o problemach Protasiewicza

Małe butelki, wielki błąd?
Małe butelki, wielki błąd?tvn24

4. Wrocław stracił jednego ministra, zyskał kolejnego

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartował natomiast Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia i ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego. Startował z pierwszego miejsca na liście PO i zostawił w tyle pozostałych kandydatów z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Tym samym stolica regionu straciła obsadę w rządowych resortach. Jednak nie na długo. Sytuacja zmieniła się już we wrześniu, gdy premierem została Ewa Kopacz i ogłosiła skład nowego rządu. Znalazło się w nim miejsce dla wrocławianina – Grzegorza Schetyny, który otrzymał tekę ministra spraw zagranicznych. Niektórzy politycy powrót, po kilkuletniej przerwie, Schetyny na szczyty władzy określali wprost "policzkiem dla premiera Tuska".

3. Prezydencka kraksa

Na podium znalazło się miejsce dla kwietniowej kolizji włodarza stolicy Dolnego Śląska. - Jadący do pracy prezydent nie ustąpił pierwszeństwa – informował tuż po wypadku rzecznik magistratu. Nie ustąpił i zderzył się z tramwajem. Dutkiewicz służbowym autem wyjeżdżał z miejsca objętego zakazem ruchu w obu kierunkach. Co więcej, nie posiadał przepustki uprawniającej go do poruszania się w tamtym rejonie Ostrowa Tumskiego. Co robił tam o poranku? Jak tłumaczono chciał złożyć niespodziewaną wizytę kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. Jednak ze spotkania w ostatniej chwili zrezygnował ze względu na zbyt wczesną porę.

W wyniku zdarzenia prezydent trafił do szpitala. Musiał przejść długotrwałą rehabilitację. Policja uznała, że to on jest sprawcą zamieszania i ukarała go mandatem w wysokości 500 złotych. Na konto Dutkiewicza powędrowało też 11 punktów karnych.

Kraksą, na wniosek jednego z mieszkańców, zainteresowała się wrocławska prokuratura. Kilka miesięcy później dochodzenie w sprawie wypadku zostało przeniesione na Opolszczyznę. Ostatecznie prokuratorzy z Kluczborka umorzyli śledztwo.

Policja o wypadku prezydenta Wrocławia
Policja o wypadku prezydenta WrocławiaM. Cepin, H. Szuberski | TVN24 Wroclaw

Czytaj więcej

Do tej pory nie opublikowano monitoringu z kolizji. Jak tłumaczyli urzędnicy moment zdarzenia nie został zarejestrowany przez miejskie kamery. Od tej pory nagrania z miejskiego monitoringu nie są udostępniane mediom, a urzędnicy zasłaniają się ustawą o ochronie danych osobowych.

2. Romans Dutkiewicza z Platformą

Zacieśnianie więzi między obozem prezydenta Wrocławia, a miejscową Platformą Obywatelską to efekt zwycięstwa Jacka Protasiewicza w wyborach na przewodniczącego dolnośląskiej PO. To właśnie ten polityk, pokonał w październiku 2013 roku, Grzegorza Schetynę, który z Dutkiewiczem współpracować nie chciał.

Pod koniec stycznia 2014 roku padły pierwsze realne propozycje dotyczące współpracy prezydenta stolicy Dolnego Śląska z PO. Wtedy chodziło o zawarcie koalicji w sejmiku województwa dolnośląskiego. Ta zakończyła się zmianą na stanowisku marszałka województwa. Rafała Jurkowlańca zastąpił Cezary Przybylski, który wcześniej był bolesławieckim starostą. Tym samym w lutym w sejmiku województwa dolnośląskiego rządziła koalicja PO-SLD-PSL-Obywatelski Dolny Śląsk (firmowany przez Dutkiewicza).

Przed listopadowymi wyborami samorządowymi współpraca była coraz ściślejsza. W sierpniu Protasiewicz nie szczędził włodarzowi miasta ciepłych słów. - Jestem przekonany, że Rafał Dutkiewicz wybory samorządowe wygra i to w pierwszej turze - mówił polityk. I dodał, że partia nie wystawi swojego kandydata w walce o fotel prezydenta Wrocławia. Zwolennicy PO mieli zapewnić Dutkiewiczowi pewniejsze zwycięstwo.

Jacek Protasiewicz o koalicji z klubem Rafała Dutkiewicza
Jacek Protasiewicz o koalicji z klubem Rafała DutkiewiczaM. Skrobotowicz | TVN24 Wrocław

Taki obrót sprawy nie podobał się samorządowcom związanym z prezydentem. Działacze Obywatelskiego Dolnego Śląska postanowili utworzyć własny komitet wyborczy. Samorządowcy podkreślali, że "nie chcą być klientami partii politycznych".

We wrześniu zaprezentowano wspólny komitet wyborczy. Na połączonej liście znaleźli się działacze z ramienia prezydenta Wrocławia i samorządowcy PO. "Jedynki" dostali głównie stronnicy Dutkiewicza, dla polityków Platformy znalazło się na listach mniej miejsc niż tych reprezentujących prezydenta.

Wyborczy mariaż zakończył się sukcesem. Jednak już podczas pierwszego posiedzenia w sejmiku województwa pojawiły się problemy: przewodniczącą głosami ludzi Dutkiewicza, radnych PO i PSL miała zostać Barbara Zdrojewska z PO. Okazało się jednak, że ta nie uzyska wymaganego poparcia. Radny z Bezpartyjnych Samorządowców zaproponował więc kandydaturę człowieka Dutkiewicza. To zdenerwowało radnych PO i PSL, którzy opuścili salę. Lokalne media wieszczyły koniec koalicji. Ta jednak trwa do tej pory.

1. Wyborczy festiwal i kłopoty prezydenta

Do walki o fotel prezydenta Wrocławia stanęło 10 kandydatów. Najmłodszym z nich był 27-letni księgowy Tomasz Owczarek, najstarszym 72-letni Emil Antoniszyn z PSL. W szranki o prezydencki urząd stanęły też dwie kobiety: Aldona Wiktorska-Święcka z Bezpartyjnych Samorządowców i Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsza tura wyborów samorządowych nie przyniosła we Wrocławiu ostatecznego rozstrzygnięcia. Wprawdzie Rafał Dutkiewicz, który walczył o wybór na czwartą kadencję, pierwszą turę wygrał, ale uzyskał 42,37 proc. głosów mieszkańców miasta i musiał stanąć do dogrywki. Jego rywalką była Mirosława Stachowiak-Różecka, radna PiS, która 16 listopada otrzymała 25,80 proc. poparcia. - Miło jest wygrywać dwa razy - twierdził szef Wrocławia.

Przed drugą turą wyborów Dutkiewicz był wzmocniony wygraną, wraz z PO, do rady miejskiej. W 37-osobowej radzie komitet Rafała Dutkiewicz z Platformą zdobył 21 mandatów. 14 uzyskało PiS, po jednym SLD Lewica Razem i Bezpartyjni Samorządowcy.

Do 30 listopada trwała walka o głosy potencjalnych wyborców. Kandydaci spotykali się na debatach, bili na słowa i argumenty. Do Wrocławia przyjechał Jarosław Kaczyński, prezes PiS, by osobiście wesprzeć Stachowiak-Różecką. Z kolei Dutkiewicza poparł Bogdan Zdrojewski, którzy przed kamerami nie szczędził mu ciepłych słów, chociaż wcześniej go krytykował. W dniu ostatecznego starcia kandydatka PiS deptała włodarzowi Wrocławia po piętach. Jednak ostatecznie przegrała wyborczy bój. Dutkiewicz z poparciem 54,72 proc. po raz kolejny został prezydentem. Wyścig o władzę we Wrocławiu, który trwał niemal do ostatniej chwili, skomentował także Grzegorz Schetyna, który entuzjastą samorządowca nie jest. Dla niego zwycięstwo prezydenta "to bardzo poważne ostrzeżenie". - Jeśli Dutkiewicz nie wyciągnie wniosków to będzie jego ostatnia kadencja - wieszczył minister spraw zagranicznych.

Miejska komisja wyborcza we Wrocławiu ogłosiła wyniki wyborów prezydenta miasta
Miejska komisja wyborcza we Wrocławiu ogłosiła wyniki wyborów prezydenta miastaM. Cepin | TVN24 Wrocław

Komentatorzy oceniali "słaby" wynik włodarza miasta jako konsekwencję współpracy z Platformą. Ten jednak nie szczędził wspólnemu projektowi pochwał. - Czasem przychodzi zapłacić drobną, osobistą cenę za dobry projekt polityczny - mówił odnosząc się do spadku poparcia wśród wrocławian.

Mirosława Stachowiak-Różecka o wyniku wyborów
Mirosława Stachowiak-Różecka o wyniku wyborówD. Rudnicki | TVN24 Wrocław
Rafał Dutkiewicz był gościem "Wstajesz i Wiesz"
Rafał Dutkiewicz był gościem "Wstajesz i Wiesz"tvn24

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Utrudnienia dla pasażerów pierwszej linii metra. Z powodu awarii pociągu z ruchu wyłączono pięć stacji na Żoliborzu i Bielanach. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił autobusową komunikację zastępczą.

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji wyłączonych z ruchu

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji wyłączonych z ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl