Wrocław

Wrocław

- To anarchizacja i paraliżowanie działalności sejmiku województwa - radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców w sejmiku dolnośląskim są oburzeni poniedziałkowym zachowaniem przedstawicieli PO i PSL. Co się stało? Część radnych PSL i PO zbojkotowała wybór przewodniczącego sejmiku. Teraz opozycja chce, by wojewoda sprawdził czy takie działania były zgodne z prawem.

"Zażalenie jest całkowicie bezzasadne" napisał sędzia i tym samym ostatecznie zamknął sprawę rowerzysty z Wrocławia, który dwa lata temu zderzył się z samochodem na ścieżce rowerowej we Wrocławiu. Auto wyjeżdżało z drogi podporządkowanej. Prowadził je inny sędzia. Po miesiącach rehabilitacji i pisania odwołań rowerzysta rozkłada ręce. - Myślałem, że uda mi się pokazać, że nikt nie powinien być ponad prawem. Nie udało się - mówi.

Był odpowiedzialny za bezpieczeństwo pociągów, a miał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci z Wrocławia zatrzymali nietrzeźwego dyżurnego ruchu. Mężczyzna został zwolniony z pracy.

- To był moment, usłyszałam krzyk, wszędzie było pełno krwi. Bałam się o swoje życie, myślałam, że napastnik biega po oddziale - tak atak nożownika na pielęgniarkę ze szpitala w Legnicy (woj. dolnośląskie) opisuje świadek. Poszkodowana przeszła operację, jej stan jest ciężki, ale stabilny. Napastnik trafił na obserwację do szpitala psychiatrycznego.

Zdrojewska z PO nie zostaje przewodniczącą, radni Platformy i PSL wychodzą z sali, a człowieka Dutkiewicza popiera radny z Bezpartyjnych Samorządowców - tak wyglądała pierwsza sesja sejmiku dolnośląskiego. Ostatecznie przewodniczącego nie wybrano. Ale scysja może oznaczać koniec lobbowanej przez Jacka Protasiewicza koalicji Platformy z Dutkiewiczem. - Okazja czyni złodzieja, radni chcieli coś, co im się nie należało - skomentował Protasiewicz i zaprzeczył, jakoby miało dojść do rozłamu.

Polska Grupa Energetyczna poinformowała w poniedziałek o przekazaniu polecenia rozpoczęcia prac wykonawcom nowego bloku energetycznego na węgiel brunatny w Turowie. Zgodnie z kontraktem, blok za ok. 4 mld zł brutto ma być gotowy jesienią 2019 r.

Panorama Walimia (woj. dolnośląskie), której dziś już nie ma, pierwsze powojenne święta, pierwszy polski sklep i ludzie, ktorzy do miejscowości leżącej u podnóża Gór Sowich przyjechali po wojnie - to wszystko widnieje na zdjęciach autorstwa Filipa Rozbickiego. Mężczyzna zmarł kilka lat temu, a fotograficzną dokumentacją jego autorstwa odnaleziono przez przypadek. Trwa wywoływanie 120 rolek filmów.

Były właściciel przędzalni w Mysłakowicach, który w styczniu wyburzył XIX-wieczny budynek bez zgód, wiedzy urzędników i mimo protestów konserwatora zabytków jest winny - uznał jeleniogórski sąd. Mężczyzna usłyszał wyrok 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5. Musi też zapłacić 80 tys. złotych grzywny i wpłacić nawiązkę na rzecz jednej z fundacji zajmującej się ochroną zabytków. Wyrok nie jest prawomocny.

Śledztwo ws. korupcji, kolizja z tramwajem czy wycięcie 30 tys. drzew w mieście - choć decyzje magistratu i działania dotychczasowego prezydenta Wrocławia były szeroko komentowane i ocenianie negatywnie, Rafał Dutkiewicz nadal będzie rządził Wrocławiem. Wygrana dopiero w drugiej turze z poparciem 54,72 proc. to sukces, ale też bardzo poważne ostrzeżenie. Pozycja prezydenta nie jest już tak mocna jak cztery lata temu.