Wrocław

Wrocław

Zapłaci 7 tys. zł za wyburzenie perły architektury? "Za złom mógł dostać nawet 100 tysięcy"

Wyburzył XIX-wieczną przędzalnię bez zgód, wiedzy urzędników i mimo protestów konserwatora zabytków. Prokuratorzy porozumieli się z byłym już właścicielem zniszczonego obiektu i proponują zapłatę 7 tys. złotych nawiązki i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. - Na skupie złomu z rozebranych części można było zarobić co najmniej 100 tys. zł - grzmi konserwator i podkreśla, że kara jest niewspółmierna do wyrządzonych szkód.

"Za dużo miłosierdzia ze strony wymiaru sprawiedliwości. Z nikim się tak nie pieści"

- Granice przyzwoitości zostały osiągnięte – tak o walce siostry Bernadetty z polskim wymiarem sprawiedliwości mówią eksperci. Ich zdaniem unikanie odbycia kary przez zakonnicę szkodzi nie tylko jej wizerunkowi, ale także obrazowi polskiego Kościoła. Jednak zdaniem Pawła Moczydłowskiego to wynik łaskawości polskiego sądownictwa wobec spraw, w które zaangażowane są osoby związane z Kościołem.

Boromeuszki nie komentują decyzji sądu. "Ośrodek to nie zoo"

Po tym jak zabrzański sąd zdecydował o tym, że siostra Bernadetta nie może dłużej uchylać się od odpowiedzialności i ma pojawić się w więzieniu, boromeuszki z Trzebnicy, gdzie obecnie przebywa skazana zakonnica, nabrały wody w usta. Zakon nie chce komentować sprawy. Z dziennikarzami nie chce rozmawiać także dyrektorka domu wychowawczego w Zabrzu, niegdyś kierowanego przez Agnieszkę F., znaną jako siostra Bernadetta.

Próbowali ukraść granitowe płyty, zabrali olej i kamerę monitoringu

Nieudolnie próbowali wynieść granitowe płyty. Gdy się nie udało, wrócili po 100 litrów oleju napędowego i kamerę monitoringu. Wpadli, bo patrolujący okolicę policjanci zauważyli dziwnie zachowujących się mężczyzn. Okazało się, że przyjechali do kolegi, który był poszukiwany do odbycia kary w więzieniu. Teraz wszyscy tram trafią, bo 28- i 38-latkowi za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

"Pralki wysypały się na A4". Wypadek dwóch ciężarówek

Autostrada A4 w okolicy węzła Krzywa (pow. bolesławiecki, woj. dolnośląskie) była zablokowana przez ponad 12 godzin. W czwartek po południu zderzyły się tam dwa pojazdy ciężarowe. Jeden z nich przewoził ryzy papieru, a drugi pralki. - Wysypały się na drogę - informował dyżurny policji autostradowej.

"Czy osoba, która nosi habit, ma immunitet nietykalności?"

Wiek siostry Bernadetty nie jest argumentem przemawiającym za zawieszeniem jej kary więzienia. Nie rozumiem też argumentów, że swoje odcierpiała - mówiła we "Wstajesz i wiesz" prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW. - Czy osoba, która nosi habit ma immunitet nietykalności? - pytała. Zakonnica została uznana za winną przemocy psychicznej i fizycznej wobec wychowanków oraz podżegania do aktów pedofilskich w kierowanym przez siebie domu wychowawczym w Zabrzu.

"Śledzę ideologię genderu. Prowadzi do tego, żeby dzieci były rozbudzane seksualnie od najmłodszego, (...) a ktoś inny jest karany"

- Jeżeli tam dochodzi do dewiacji (...) ktoś inny jest karany w późniejszym czasie za to samo - przekonuje reportera TVN24 siostra boromeuszka. I nawiązuje w rozmowie do "ideologii genderu". Broni w ten sposób współsiostry Bernadetty, skazanej przez sąd za znęcanie się nad dziećmi. - To było 7 lat temu, nie trzeba do tego wracać. To pranie brudów nie służy psychice siostry Bernadetty, która już odpokutowała - kwituje zakonnica.

Zmarł Tadeusz Różewicz

W wieku 93 lat zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg i eseista.

Sąd zdecyduje, czy s. Bernadetta pójdzie do więzienia. Wychowanek ośrodka: nie mówimy tylko o niej, ją akurat chwycili

- Wygłupiałem się i dostawałem wciry. Raz się nawet zbuntowałem i powiedziałem: nie chcę waszego Boga, co to jest za Bóg? - tak wspomina swoje dzieciństwo w placówce u sióstr boromeuszek jeden z wychowanków, z którym rozmawiał reporter "Czarno na białym". Dzieci miały być w ośrodku systematycznie gwałcone, bite i poniżane, a wszystko za przyzwoleniem jego dyrektorki - siostry Bernadetty. Dziś sąd ma zdecydować, czy siostra trafi do więzienia.

Pięć godzin utrudnień na A4: "Ludzie wychodzą i rwą włosy z głowy"

Ponad 10 kilometrów długości miał korek na dolnośląskim odcinku autostrady A4, w stronę Wrocławia w pobliżu węzła Krajków. Po popołudniowym karambolu pięciu samochodów na autostradzie A4 policja musiała wstrzymać ruch. Korki rozładowały się dopiero po pięciu godzinach od wystąpienia utrudnień.

Boromeuszka: „To pranie brudów (…) nie służy psychice siostry Bernadetty”

- Ten zakład to nie tylko bicie i katowanie - mówi TVN24 siostra z zakonu boromeuszek o ośrodku wychowawczym dla dzieci w Zabrzu. Sprawę skazanej za znęcanie nad podopiecznymi siostry Bernadetty komentuje wprost: "To niepotrzebne pranie brudów". Zapewnia, że dawna przełożona ośrodka nie jest "osobowością sadystyczną". - Odpokutowała swoje, poddała się terapii. To działo się 7 lat temu, nie trzeba do tego wracać - broni jej współsiostra.

Zajrzała za mury ośrodka siostry Bernadetty: Dziwna, XIX-wieczna atmosfera

- Przychodziłam do ośrodka wiele lat temu, bo do dzieci przyjeżdżał pianista. Grał bardzo nudno, więc miałam czas na rozglądanie się, patrzenie na dzieci. To było przedziwne doświadczenie, zupełnie nieadekwatne do dzisiejszych standardów, XIX-wieczne - opowiada dziennikarka "Nowin Zabrzańskich", która jako pierwsza zainteresowała się sprawą dzieci z ośrodka prowadzonego przez siostrę Bernadettę.

Wypadek na krajowej "5". Rozbitych 5 aut, 2 rannych

Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do jakiego doszło na drodze krajowej nr 5. W okolicy miejscowości Sanie, w pow. trzebnickim, zderzyło się pięć aut. Trasa łącząca Wrocław z Poznaniem była zablokowana przez kilka godzin.

Nowy dokument o ocalałych z Holokaustu. "Trudny film dla prawdziwych Polaków"

- Chcę pokazać to, co zostało przemilczane albo raczej nie zostało jeszcze powiedziane. O historii Żydów na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej nie ma nawet wiersza, a co dopiero pełnometrażowego filmu. Warto pokazać, że na tych ziemiach było ich tak dużo. Pozostawili po sobie ogromny dorobek - opowiada Leo Kantor, publicysta i reżyser dokumentu "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu".