W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.
Jak podał oddział Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w kalifornijskim Sacramento, w piątek w miastach Redding i Red Bluff termometry pokazały 47,2 stopnie Celsjusza. W ten sposób pobite zostały dzienne rekordy temperatury dla tych miast. Gorąco nawiedziło również Sacramento, gdzie temperatura wzrosła do 43,3 st. C.
Kalifornijska straż pożarna (Cal Fire) poinformowała, że w piątek wieczorem strażacy walczyli z 20 aktywnymi pożarami. W ciągu 24 godzin wybuchło ich aż sześć, spośród których największy, na terenie rezerwatu przyrody Los Padres w hrabstwie Santa Barbara, rozprzestrzenił się w tym czasie na obszar 1891 hektarów. W sobotę rano był on nadal nieopanowany.
"Nie bądź idiotą"
Jedna z najcięższych walk z ogniem trwała w hrabstwie Butte, gdzie w piątek po kilku dniach zniesiono nakaz ewakuacji dla 13 tysięcy mieszkańców miasteczka Oroville i okolicznych wsi. Pożar, nazwany przez strażaków Thompson Fire, do piątkowego wieczoru strawił 1533 hektarów, uszkodził kilka domów. Jak podały służby, ogień został opanowany w 55 procentach i walczyły z nim prawie dwa tysiące strażaków.
Oroville odwołało pokaz fajerwerków z okazji przypadającego 4 lipca Dnia Niepodległości w obawie przed wznieceniem kolejnego pożaru. - Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest ktoś, kto kupi fajerwerki i zrobi coś głupiego - powiedział szeryf Kory Honea. - Nie bądź idiotą, nie wywołuj pożaru i nie stwarzaj nam dodatkowych problemów - wezwał, przypominając, że w ostatnich tygodniach w okolicy wybuchły cztery pożary.
W czwartek w hrabstwie Mariposa wybuchł pożar, który szybko zajął znaczną powierzchnię. Spłonęło ponad 320 hekatrów. W piątek ogień nadal się rozprzestrzeniał. Dla okolicznych mieszkańców, w tym miasta Mariposa, wydano nakazy ewakuacji. Trudne warunki pogodowe utrudniają wysiłki strażaków. Sytuację pogarsza intensywna fala upałów oraz silne podmuchy wiatru.
Sezon pożarów, który niedawno rozpoczął się w Kalifornii, trwa zwykle do października, jednak ich intensywność wzrosła w ostatnich latach. Obszary zniszczone latem przez ogień w północnej i środkowej Kalifornii powiększyły się w latach 1996-2021 pięciokrotnie w porównaniu do wcześniejszych 24 lat. Naukowcy przypisują to zmianom klimatu spowodowanym przez człowieka.
Źródło: PAP, Reuters, Cal Fire
Źródło zdjęcia głównego: Cal Fire