Pogoda będzie niebezpieczna. Synoptycy prognozują silny wiatr, burze i intensywne opady deszczu

Autor:
ps
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 16.02

Niż Dudley przyniesie wietrzną i niebezpieczną pogodę. Silnie wiać ma zacząć w Polsce już w nocy ze środy na czwartek. W ciągu dnia wiatr będzie tylko silniejszy, w porywach przekraczając 100 kilometrów na godzinę. Prognozowane są burze i intensywne opady deszczu. Na Bałtyku pojawi się sztorm.

Na pogodę w Polsce w środę późnym wieczorem stopniowo zacznie wpływać niż Dudley. Najbliższej nocy będzie przemieszczać się znad Morza Północnego nad Bałtyk, skutkując wzrostem różnicy ciśnienia nad naszym krajem, a tym samym zwiększeniem prędkości wiatru - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Od czwartku do soboty bardzo niebezpieczna pogoda z silnym wiatrem, opadami deszczu a nawet burzami" - ostrzega IMGW na Twitterze.

Silny wiatr, intensywne opady deszczu i burze

Najsilniejszy, zachodni i południowo-zachodni wiatr, ze średnią prędkością od 40 do 55 kilometrów na godzinę, a w porywach do 100 km/h przewidywany jest nad morzem. Na zachodzie w porywach powieje do 95 km/h, a na pozostałym obszarze Polski - od 65 do 85 km/h. Nocą ze środy na czwartek na północy kraju ciśnienie będzie spadać gwałtownie, nawet do 20 hektopaskali w ciągu 12 godzin.

Z tym układem barycznym, jak dodaje IMGW, "związany będzie związany układ frontów atmosferycznych przemieszczający się z zachodu na wschód". Początkowo, głównie w północnych regionach, spodziewane są intensywne opady deszczu, a później również burze.

Porywy do 100 km/h w czwartek możliwe w całym kraju

Jak zapowiada Instytut, po tym jak niż odsunie się na wschód nad Zatokę Ryską, "w czwartek silny i porywisty wiatr będzie już odczuwalny w całej Polsce". Z zachodu ma wiać ze średnią prędkością do 40 m/h, a nad morzem do 55 km/h. Możliwe są porywy do 80-100 km/h, a na Wybrzeżu nawet do 110 km/h. Prognozowane są również przelotne opady deszczu i lokalne burze. Najmocniej będzie padać w południowo-wschodniej części kraju. W Karpatach spadnie do ośmiu centymetrów śniegu.

Temperatura w czwartek w niektórych regionach kraju będzie przekraczać 10 stopni Celsjusza, ale silny wiatr sprawi, że ciepłe powietrze nie będzie odczuwalne.

Według IMGW wietrznie będzie do soboty. Najsilniejszy wiatr pozostanie nad morzem, ale - jak podkreślono - "również w centrum i na południu kraju nie można wykluczyć porywów wiatru osiągających do 110 km/h".

Prognozowane porywy wiatru w czwartek o godzinie 5IMGW

Na Bałtyku sztorm

Od środy do soboty w strefie brzegowej będzie silny panował sztorm. Prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a następnie dalsze wzrosty powyżej stanu alarmowego - informuje IMGW.

Prognozowane porywy wiatru w dniach 16-20.02
Prognozowane porywy wiatru w ciągu kolejnych dniventusky.com

Autor:ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW

Pozostałe wiadomości