ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Tajemnicze światła nad Polską
Tajemnicze światła nad PolskąKontakt 24
wideo 2/4
Tajemnicze światła nad PolskąKontakt 24

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

W czwartek przed godziną 22 na niebie w wielu regionach kraju można było zobaczyć "jasną chmurę o spiralnym kształcie, powoli przemieszczająca się w kierunku północnym" - napisał w jednym z wpisów w mediach społecznościowych popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. "W obłoku dało się dostrzec charakterystyczny, spiralny kształt i dwa podłużne, równoległe do siebie obłoki" - dodał. Zdjęcia tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Co pojawiło się na niebie?

Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być tajemniczym obiektem. Pierwsze doniesienia sugerowały, że to drugi stopień rakiety Falcon 9 od SpaceX, który wyniósł na orbitę satelity obserwacyjne firmy Maxar. Podobne widoki - jak te z czwartkowego wieczora - spotykane są w przypadku przygotowań do deorbitacji takiej rakiety. W grę wchodził jednak także inny obiekt.

"Analiza trajektorii i czasu przelotu zjawiska idealnie pokrywały się z przewidywaniami przelotu żagla słonecznego ACS3" - tłumaczył wieczorem Wójcicki. Jak dodał, to nowa misja NASA, której zadaniem jest testowanie żagla słonecznego jako napędu do odległych podróży.

Po kilku godzinach Wójcicki zaczął skłaniać się jednak znów ku swojej pierwszej teorii. Jak przyznał, drugi stopień Falcona 9 został zdeorbitowany pod koniec pierwszej orbity, około 30 minut po przelocie nad Polską. - To nietypowo szybka deorbitacja, ale jednak tak było - wyjaśnił. - Wygląda na to, że doszło do niezwykłego zbiegu okoliczności i faktycznie obserwowaliśmy odpalenie silników Falcona przed deorbitacją, ale zgrało się to idealnie w czasie i w położeniu z przelotem ACS3" - napisał.

Falcon 9 nad Polską

Jak napisał rano w piątek Wójcicki, tajemniczy obiekt widziany na niebie w Polsce w czwartek wieczorem to faktycznie drugi stopień rakiety Falcon 9.

"Przeloty obu obiektów - Falcona 9 i ACS3 - nastąpiły nad Polską prawie dokładnie w tym samym momencie i na bardzo podobnej trajektorii na tle gwiazd" - tłumaczył. Popularyzator astronomii przeanalizował dane orbitalne obu satelitów Maxar. "Po analizie trajektorii ich przelotu widać wyraźnie, że trasa Falcona pokrywała się z trasą przelotu AC3" - dodał. "Satelita ten to pewna nowość na niebie i mógł przez to zachowywać się w zupełnie dla nas nieprzewidywalny sposób. Jest to 9-metrowy żagiel słoneczny, który miał przeprowadzać między innymi manewry orbitalne, co w skrajnych przypadkach mogłoby dać podobny efekt do tego, który obserwowaliśmy" - argumentował.

Karol Wójcicki tłumaczy

Karol Wójcicki był w piątek gościem TVN24, gdzie opowiadał o tym, co stało się z rakietą. Falcon 9 odpalił silniki nad Europą, przygotowując się do procesu deorbitacji. Następnie obiekt przeleciał nad Arktyką, kierując się w stronę Alaski. Tam wszedł w atmosferę, spalając się nad północną częścią Oceanu Spokojnego.

- To bardzo ważne w kontekście rozmowy o śmieciach kosmicznych - tłumaczył Wójcicki. - Wyniesienie takiego obiektu w kosmos służy wyniesieniu ładunku, który znajduje się pod owiewką aerodynamiczną (...) ale co później się z nim dzieje? Do tej pory tego typu rakiety często pozostawały w kosmosie i stanowiły zagrożenie dla innych, pożytecznych obiektów na orbicie. Dzisiaj w większości przypadków odpala się te silniki po raz drugi, nie po to, żeby rozpędzać [fragment rakiety - przyp. red.], ale wyhamować, żeby spłonęły w atmosferze.

Jak wyjaśnił Wójcicki, taki manewr nie jest niczym niezwykłym, chociaż rzeczywiście nie zawsze łatwo jest go zaobserwować. Czasami rakiety spalają się w atmosferze w ciągu dnia lub nad morzami i oceanami, a w niektórych przypadkach ich obserwację utrudniają chmury. Wczoraj w Polsce panowały jednak idealne warunki obserwacyjne, a wiele osób spoglądało w niebo, polując na zorzę polarną.

Karol Wójcicki o deorbitacji Falcona 9 widocznej w Polsce
Karol Wójcicki o deorbitacji Falcona 9 widocznej w PolsceTVN24

W obiektywie Reporterów 24

Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Tajemniczemu widokowi towarzyszyła także zorza polarna.

Falcon 9 nad Polską
Prawdopodobnie rakieta Falcon 9 od Elona Muska widziana na niebie w Nielbarku

Autorka/Autor:dd

Źródło: "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: valdas/ Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed groźną pogodą. Do późnych godzin nocnych pozostają w mocy ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 50 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na burze i silne opady. IMGW ostrzega

Uwaga na burze i silne opady. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nocą wielu miejscach kraju spodziewamy się opadów deszczu, a także zanikających burz. Jeśli chodzi o pogodę we wtorek 21.05, to ponownie może ona być niebezpieczna. Na dużym obszarze kraju prognozujemy burze, którym będzie towarzyszyć ulewny deszcz. 

Pogoda na jutro - wtorek 21.05. Będzie aż 28 stopni, wrócą burze

Pogoda na jutro - wtorek 21.05. Będzie aż 28 stopni, wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Nad Polską przechodziły gwałtowne burze, którym towarzyszyły intensywne opady. Po południu deszcz i grad spadły między innymi w Szczecinie. Na nagraniach widać zalane ulice i samochody stojące w wodzie. W ciągu około dwóch godzin w tym mieście i w powiecie polickim strażacy interweniowali blisko 50 razy. Chodziło głównie o wypompowanie wody z piwnic.

Zalane ulice i samochody stojące w wodzie. Szczecin po silnych opadach

Zalane ulice i samochody stojące w wodzie. Szczecin po silnych opadach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowiec z Brazylii prowadził badania nad jadowitymi wężami poprzez... wielokrotne nadeptywanie na nie. Celem było sprawdzenie, w jakich sytuacjach są najbardziej skłonne do ataku. Wężom nic się nie stało - w przeciwieństwie do samego badacza.

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Źródło:
Science, dw.com, ADW

Nie żyje 23-letni wspinacz, poszukiwany przez kilka dni po tym, jak zaginął w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych - poinformowały władze Parku Narodowego Gór Skalistych. W dniu, w którym wysłał ostatnią wiadomość, przez park przeszły silne burze. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyzna "spadł z dużej wysokości".

Burza zaskoczyła go w górach, 23-latek "spadł z dużej wysokości"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Kulminacja fali powodziowej przetacza się przez zachodnie Niemcy. W powodziach zginęła co najmniej jedna osoba. Na rozwój sytuacji z niepokojem czekają mieszkańcy Saary i Nadrenii-Palatynatu, gdzie w kolejnych dniach spodziewane są dalsze ulewy.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Źródło:
tagesschau.de, RTL, SWR

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada, burze pyłowe i podmuchy wiatru sięgające powyżej 130 kilometrów na godzinę - takie zjawiska pojawiły się w niedzielę nad stanem Kansas. Gwałtowna aura spowodowała poważne przerwy w dostawie prądu.

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Źródło:
Reuters, KWCH

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de