Podtopienia, zalania, połamane drzewa. Skutki piątkowych burz

Autor:
kw/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
Ulewa we Wrocławiu
Ulewa we WrocławiuTVN24
wideo 2/5
TVN24Ulewa we Wrocławiu

Południowe regiony kraju doświadczają w piątek silnych ulew i burz. Opady przyczyniły się do sporych utrudnień na drogach. Do strażaków z Wrocławia docierają informacje o zalanych domach i piwnicach.

W piątek przez Polskę przechodzą burze. Według informacji, które przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, zjawiska mają umiarkowane i dość silne natężenie. Towarzyszą im intensywniejsze opady deszczu oraz porywisty wiatr.

>>> Czytaj dalej: Sprawdź, gdzie jest burza

Burzowy piątek

Wyładowania najbardziej dają się we znaki na południu kraju. Na Dolnym Śląsku odnotowano 26 interwencji. Jak przekazał oficer prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Magdalena Cwynar, wszystkie zostały odnotowane na terenie powiatu wrocławskiego. Jak dodała, odnotowane zdarzenia to głównie zalane piwnice i posesje, i nie ma jednego skupiska tych zdarzeń, gdyż są one pojedyncze na terenie całego powiatu. Mimo ulew nikt nie został ranny.

Ulewa we WrocławiuTVN24
Ulewa we WrocławiuTVN24

Zalana droga na Opolszczyźnie

Intensywniej popadało także na Opolszczyźnie. W miejscowości Wawrzyńcowice (powiat krapkowicki) woda spłynęła z pól na drogę. W związku z tym trasa przez chwilę była nieprzejezdna. Na miejsce przyjechały trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Woda nie dotarła do gospodarstw, a sytuacja już została opanowana.

Według stanu na godz. 15 w całym regionie odnotowano 28 interwencji. Najwięcej działań (1) prowadzono w powiecie głubczyckim. Zgłoszenia związane były z zalaniem dróg, posesji i piwnic, połamanymi drzewami oraz lokalnymi podtopieniami przez niedrożne rowy melioracyjne.

Zalania w miejscowości Wawrzyńcowice (woj. opolskie)TVN24

Utrudnienia na Śląsku

Aura dała się we znaki także na Śląsku. Rozlewiska na drogach i zablokowane przejazdy pod niektórymi wiaduktami to skutki intensywnych opadów, które przetoczyły się w piątek przez region. Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała, że od 9 do 17 w piątek w związku z opadami i burzami straż zanotowała 88 interwencji. Najwięcej pracy strażacy mają w powiatach mikołowskim, raciborskim, rybnickim i w Katowicach.

Po południu zalany został między innymi przejazd pod al. Roździeńskiego (trasa S86 w Katowicach), prowadzący do dwóch centrów handlowych - to miejsce, w którym często po większych opadach tworzy się rozlewisko.

Dyżurny katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedział, że podobna sytuacja ma miejsce na łącznicy drogi krajowej nr 44 z dk 81 w Mikołowie, w obniżeniu terenu powstało tam rozlewisko. - Strażacy wypompowują wodę, policja jest na miejscu i ręcznie kieruje ruchem, który odbywa się górą - powiedział dyżurny.

Z kolei w Katowicach zalany jest tunel przy ul. Roździeńskiego. Zalania dróg występują także w Sosnowcu.

Służby ostrzegają

Przed niebezpieczną pogodą oraz jej konsekwencjami ostrzegają najważniejsze polskie służby. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłali dla części kraju SMS-owy alert RCB. W komunikacie przekazano, że w związku z intensywnymi opadami deszczu może dochodzić do wezbrań na rzekach i lokalnych podtopień.

>>> Czytaj dalej: Alert RCB. Gdzie wysłano komunikat?

Przed pogodą - a konkretnie burzami z gradem oraz upałem - ostrzegają także synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

>>> Sprawdź także: Alerty IMGW

Ulewa we WrocławiuTVN24
Ulewa we WrocławiuTVN24

Autor:kw/dd

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości