Alert RCB dla południa kraju. "Przygotuj się na podtopienia"

Autor:
anw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB
Warunki drogowe we wtorek
Warunki drogowe we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

RCB ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa związany z niebezpieczną aurą otrzymali odbiorcy sieci komórkowych przebywający w części województw podkarpackiego, śląskiego i małopolskiego.

Alert RCB. Intensywne opady deszczu

"Uwaga! Dziś (09.06) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - SMS o takiej treści otrzymali w piątek odbiorcy sieci komórkowych przebywający w województwach:

- podkarpackim (powiatach: jasielskim, Krosno, krośnieńskim, bieszczadzkimi, leskim i sanockim);

- śląskim (powiatach: bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, Jastrzębie-Zdrój, pszczyńskim, raciborskim, rybnickim, Rybnik, wodzisławskim, Żory i żywieckim);

- małopolskim (powiatach: gorlickim, limanowskim, myślenickim, nowosądeckim, nowotarskim, Nowy Sącz, oświęcimskim, suskim, tatrzańskim i wadowickim).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem i upałem.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, RCB

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości