Wybierając się w góry w weekend należy pamiętać, że są takie miejsca w Polsce, gdzie należy uważać na trudne warunki pogodowe. Tak jest w Tatrach, gdzie w wyższych partiach szczytów miejscami wciąż leży śnieg. Służby apelują o zachowanie ostrożności. A jak jest w Beskidach i Karkonoszach? Sprawdź.
W wyższych partiach Tatr w wielu miejscach wciąż zalega śnieg, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. W partiach reglowych miejscami jest mokro i błotniście, ale na większości szlaków nie występują trudnienia - przekazał Tatrzański Park Narodowy.
Według prognozy pogody w sobotę w Tatrach będzie pojawiać się słońce za chmurami, a w niedzielę będzie słonecznie. Temperatury w dzień wyniosą od 4 stopni Celsjusza na Kasprowym Wierchu i Morskim Oku do 11 st. C na halach.
Uważajmy w Tatrach
W wyższych partiach Tatr, zwłaszcza po północnej stronie grani i w miejscach na ogół zacienionych, jest dużo śniegu. Należy zachować tam szczególną ostrożność, bo poślizgnięcie się na stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka). W Tatrach obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego.
W partiach reglowych miejscami jest mokro i błotniście, ale na większości szlaków nie występują tam utrudnienia. Na szlaku między Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu ich wymiany należy zachować szczególną ostrożność.
W Beskidach może padać
Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre, choć już wczesnym popołudniem może nieco popadać - poinformowali ratownicy GOPR.
- Rano temperatura wynosiła około 10 stopni. Zza chmur czasem przebijało się słońce. Wiał miejscami bardzo słaby wiatr. Widoczność była bardzo dobra. Warunki na szlakach są bardzo dobre, choć po południu ma padać deszcz - poinformowali ratownicy GOPR ze stacji w Szczyrku.
Babiogórski Park Narodowy poinformował, że z uwagi na osuwy skalne i zalegający w żlebach śnieg, szlak żółty od Górnego Płaju na Babią Górę, zwany Percią Akademików, jest zamknięty do odwołania.
Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą być przygotowani do wędrówki. Należy się odpowiednio ubrać, uwzględniając, że pogoda może się radykalnie zmieniać. Szczególnie ważne jest solidne obuwie i nakrycie głowy. Należy mieć zapas płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.
W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601-100-300.
A jak jest w Karkonoszach?
Temperatura do 8 stopni w wyższych partiach gór i słaby północny wiatr - takie warunki pogodowe panują w sobotę w Karkonoszach. Bardzo dobra widzialność w górach zachęca do pieszych wędrówek.
W sobotę w wyższych partiach Karkonoszy temperatura będzie wahać się od 5 do 8 stopni Celsjusza - wynika z komunikatu Grupy Karkonoskiej GOPR. Mimo całkowitego zachmurzenia widzialność w górach jest bardzo dobra. W ciągu dnia prognozowane są przelotne opady. Wieje słaby wiatr północny.
Karkonoski Park Narodowy przypomina, że do końca maja z uwagi na okres lęgowy cietrzewia zamknięte są niektóre fragmenty szlaków. To m.in. szlak zielony - ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem; szlak żółty - od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym; szlak zielony - od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do skrzyżowania ze szlakiem czarnym Petrówką; szlak niebieski - od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia czy szlak niebieski - Grzbietem Kowarskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl