Teleskop. Od astronomicznych gigantów po teleskopy dla dzieci. Jaki wybrać?

Źródło:
PWN

Teleskopy służą naukowcom, ale też amatorom. Ludzi od zawsze fascynuje niebo, gwiazdy i to, czego nie da się dostrzec “gołym okiem”. Dlatego też próbują znaleźć sposoby, aby sięgać jak najdalej. W tym celu budowane są kolejne teleskopy astronomiczne, które pomogą eksplorować wszechświat.

● Odkrycie teleskopu przypisuje się Galileuszowi.

● Teleskop to urządzenie do odbioru promieniowania elektromagnetycznego ciał niebieskich. Umożliwia ogniskowanie wiązki w małym obszarze, w którym to promieniowanie może być analizowane.

● Wyróżniamy teleskopy optyczne, wysokoenergetyczne i radioteleskopy

● Najlepsze tereny do obserwacji nieba to obszary wiejskie, z dala od zabudowań.

Jak działają teleskopy?

Zasady działania teleskopów będą różne w zależności od zakresu promieniowania, jaki rejestrują. Najpopularniejsze i najpowszechniejsze są teleskopy optyczne i to na nich się skupimy.

W tubusie (głównej "rurze" ) teleskopu optycznego znaleźć można:

- obiektyw, który skupia docierające od obiektu światło; - okular, który powiększa otrzymany obraz lub urządzenia rejestrujące wytworzony obraz.

Szukając teleskopu wybór sprowadza się do dwóch kategorii: teleskopu zwierciadlanego (reflektor) lub teleskopu soczewkowego, lunety (refraktor). W refraktorze obiektywem jest soczewka lub zestaw soczewek. W reflektorze obiektyw to wklęsłe zwierciadło, które kieruje odbite światło do drugiego, mniejszego zwierciadła. Ono natomiast wyprowadza światło poza tubus.

Zobacz także: Meteoroid uderzył w Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. "Niewielki, ale wyraźny ślad"

Historia teleskopów

Odkrycie teleskopu przypisuje się Galileuszowi. Istnieją jednak przypuszczenia, że pierwotnym wynalazcą zwierciadlanego teleskopu był Leonard Digges, angielski matematyk i geodeta. Nie zmienia to jednak faktu, że Galileusz za pomocą udoskonalonego przez siebie teleskopu dokonał wielu znaczących obserwacji - plam słonecznych czy pierścieni Saturna. Odkrył również cztery księżyce Jowisza i fazy Wenus. Lunety Galileusza miały nawet 30-krotne powiększenie, co było ogromnym dokonaniem.

Luneta Galileusza cechowała się niewielkim polem widzenia. Dlatego też niedługo później pojawiło się rozwiązanie alternatywne zaproponowane przez Johannesa Keplera - zbudowane było w oparciu o dwie soczewki wypukłe. Jego konstrukcja nazywana jest lunetą Keplera.

Dużym przełomem było skonstruowanie w 1668 roku przez Isaaca Newtona teleskopu zwierciadlanego. Obecnie teleskopy Newtona stosuje się głównie do obserwacji ciemniejszych obiektów.

Jaki teleskop dla początkującego

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zaczynają interesować się obserwacjami nieba, a przestaje im wystarczać “gołe oko” lub lornetka. Na początku warto skupić się na teleskopach, które pozwolą obserwować te najciekawsze na niebie rzeczy. Początkujący zapewne zainteresowani będą na przykład kraterami na Księżycu czy pierścieniami Saturna.

Do obserwacji planet czy Księżyca sprawdzi się refraktor. Jeżeli zależy ci na obserwacji galaktyk czy mgławic lepiej jednak zainteresować się reflektorem. Pamiętaj jednak, aby nie używać teleskopu bez zabezpieczenia do obserwacji Słońca. W takiej sytuacji potrzebne są specjalne filtry i przesłony.

Wybór teleskopu - na co zwrócić uwagę? Ważna jest średnica soczewki i zwierciadła. Podaje się ją w milimetrach. W zasadzie przyjąć można, że im większa średnica, tym lepszy sprzęt.

Teleskop dla początkujących lub dla dzieci nie powinien być zbyt skomplikowany. Pod tym względem przewagę mają refraktory. Reflektory trzeba bowiem ustawiać za każdym razem. Wybierając teleskop warto zwrócić uwagę na jego gabaryty. Do domowego ogródka nada się coś większego i cięższego, a sprzęt przewidziany na podróżowanie powinien być bardziej kompaktowy.

Ile kosztuje teleskop? Ceny teleskopów są bardzo zróżnicowane. Specjaliści nie polecają zakupu sprzętu najtańszego (zwykle dedykowanego dzieciom). Warto zainwestować już w teleskop za kilkaset złotych, do około tysiąca czy dwóch tysięcy złotych, żeby mieć z niego satysfakcję i nie znudzić się zbyt szybko obserwacjami. Kupując teleskop warto zaopatrzyć się w sprzęt markowy, który można wzbogacać.

Jeżeli planujesz przeprowadzać obserwacje w mieście, pamiętaj, że ograniczasz się do najjaśniejszych obiektów. Więcej zobaczysz z terenów podmiejskich i wiejskich. Jeżeli zależy ci jednak na świetnych warunkach do obserwacji, wybierz się na przykład w Bieszczady lub w Góry Izerskie. Znajdziesz tam parki ciemnego nieba, czyli obszary wyznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej.

Największe teleskopy

Na świecie budowane są ogromne teleskopy, które umieszczane są w wysokogórskich obserwatoriach lub w przestrzeni kosmicznej. Jednym z naprawdę dużych teleskopów jest Wielki Teleskop Kanaryjski. Znajduje się on na wyspie La Palma i jest teleskopem pracującym w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Średnica zwierciadła to 10,4 metra. Niewiele mniejsze są dwa Teleskopy Kecka. Pracują one w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Ustawione są na Mauna Kea na Hawajach. Oba teleskopy mają zwierciadła o średnicy 10 metrów.

Obecnie uwagę astronomów przyciąga Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który powstawał w latach 2007-2021. Jest to teleskop kosmiczny do obserwacji w podczerwieni. Nie jest on może największy, ale ma ogromne możliwości. Dzięki niemu astronomowie będą mogli sięgnąć głębiej w przestrzeń kosmiczną niż kiedykolwiek wcześniej.

Źródła: PWN, urania.edu.pl, astro.amu.edu.pl, odkrywcyplanet.pl, astronomia.media.pl

Bibliografia: Urania - wybieramy teleskop Instytut Obserwatorium Astronomiczne WF UAM - teleskopy Odkrywcy planet - teleskop astronomiczny HISTORIA OBSERWACJI ASTRONOMICZNYCH – teleskopy. Dwoje oczu – to za mało PWN - teleskop

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: PWN

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 4.07 nad Polską pojawiają się pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź z nami aktualną sytuację pogodową.

Gdzie jest burza? Pojedyncze wyładowania atmosferyczne w kraju

Gdzie jest burza? Pojedyncze wyładowania atmosferyczne w kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach pogoda w Polsce ulegnie diametralnej zmianie. W weekend wróci do nas upał, a wraz z nim pojawią się burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Na początku nowego tygodnia także będzie gorąco.

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia, które w mocy będą nawet do późnych godzin wieczornych. Zjawiskom mają towarzyszyć opady deszczu oraz silny wiatr, a lokalnie - grad. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Groźna pogoda w połowie województw. IMGW ostrzega

Groźna pogoda w połowie województw. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

W weekend czeka nas zmiana cyrkulacji z północnej na południową. Stery w pogodzie przejmie wyż, który sprawi, że do Polski napłynie gorące powietrze znad Afryki. - Spodziewamy się około 30-32 stopni w naszej części Europy - mówił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Stery w pogodzie przejmie wyż. "To będzie radykalna zmiana"

Stery w pogodzie przejmie wyż. "To będzie radykalna zmiana"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

W hiszpańskiej Andaluzji żar leje się z nieba. W czwartek termometry mogą pokazać miejscami nawet 43 stopnie Celsjusza. Jest tak gorąco, że pracownicy Czerwonego Krzyża rozdają wentylatory, aby pomóc biedniejszym ludziom w walce z upałami.

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

Źródło:
ENEX,larazon.es

W środę 3 lipca rozpoczął się Open'er Festival 2024. W ciągu kilku najbliższych dni na lotnisku Gdynia-Kosakowo pojawi się wielu znanych artystów. Sprawdź, jakie aury mogą się spodziewać uczestnicy festiwalu w kolejnych dniach.

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Czwartek 04.07 w całym kraju przyniesie pochmurne niebo, a rozpogodzeniom będą towarzyszyć opady deszczu. Biomet okaże się przeważnie neutralny, chociaż w części kraju aura będzie niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Termometry wskażą od 19 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 04.07. Nad część kraju nadciągnąć mogą burze

Pogoda na dziś - czwartek 04.07. Nad część kraju nadciągnąć mogą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Położony na włoskiej wyspie wulkan Stromboli uaktywnił się i wyrzucił w powietrze fontannę lawy. W wyniku tego zdarzenia część krateru się zawaliła. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Źródło:
Reuters,volcanodiscovery.com

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Huragan Beryl uderzył w Jamajkę. Wcześniej siał spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Na jednej z tamtejszych wysp uszkodził prawie wszystkie budynki. Nie żyje co najmniej 10 osób.

Beryl uderzył w Jamajkę. Wzrósł bilans ofiar niszczycielskiego huraganu

Beryl uderzył w Jamajkę. Wzrósł bilans ofiar niszczycielskiego huraganu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Płomienie szaleją w Kalifornii. We wtorek na północ od Sacramento wybuchł groźny pożar, który w niecałe 24 godziny ogarnął ponad 1200 hektarów. Konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi. Strażacy apelują o ostrożność - na 4 lipca przypada amerykański Dzień Niepodległości, któremu towarzyszą pokazy fajerwerków.

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Źródło:
Cal Fire, LA Times, Reuters

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP