Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest już "idealnie ustawiony" na pozycji

Autor:
kw
Źródło:
PAP, NASA
Start misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Start misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaNASA
wideo 2/4
Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajduje się w odpowiedniej pozycji, by rozpocząć pracę - przekazała NASA. Urządzenie przesłało już pierwsze testowe zdjęcia. Przez kolejne dwa miesiące jego instrumenty będą konfigurowane i badane w różnych kombinacjach.

Po pełnym przeglądzie, eksperci z NASA orzekli, że po siódmym - finalnym etapie pozycjonowania, oczekiwane od lat kosmiczne obserwatorium znalazło się w odpowiedniej pozycji do chwytania idealnie ostrych obrazów.

Próbne zdjęcia

Teleskop już wykonał i przesłał próbne zdjęcia w pełnym polu widzenia.

- Te niesamowite testowe ujęcia pokazują, co ludzie z różnych krajów potrafią osiągnąć, kiedy kieruje nimi odważna naukowa wizja badania wszechświata - zauważa Lee Feinberg z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda, odpowiedzialny za obserwatorium optyczne teleskopu.

Próbne zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa WebbaNASA/STScI

Instrument spisuje się jeszcze lepiej, niż przewidywali inżynierowie. Lustra Webba chwytają doskonale skupione światło i przekazują je do wszystkich pokładowych przyrządów.

Jakość jest ograniczona tylko przez zjawiska fizyczne związane z naturą światła i wielkością samego teleskopu.

- Razem z ukończeniem ustawiania teleskopu i po trwających pół życia przygotowaniach moja rola w pracach przy misji Teleskopu Jamesa Webba dobiegła końca - mówił Scott Acton, jeden z pracujących nad nim naukowców. - Nadesłane zdjęcia głęboko zmieniły to, jak patrzę na wszechświat. Otacza nas symfonia stworzenia - galaktyki są wszędzie. Moją nadzieją jest, aby każdy na świecie je zobaczył - dodał ekspert.

Kolejne dwa miesiące

Teraz nadszedł czas na uruchamianie wszystkich instrumentów. Potrwa to kolejne dwa miesiące. Każdy z przyrządów to wysoce skomplikowany detektor o specyficznych zadaniach, wyposażony w unikalne soczewki, maskownice, filtry i innymi elementy.

Wszystkie instrumenty będą teraz konfigurowane i testowane w różnych kombinacjach, aby potwierdzić ich zdolność do prowadzenia obserwacji. Teleskop będzie kierowany w różne strony nieba, co będzie powodowało zmiany w ilości docierającego do niego słonecznego promieniowania. Pozwoli to na sprawdzenie termicznej stabilności przy obserwacji obiektów w różnych punktach.

W trakcie wszystkich testów, co dwa dni inżynierowie będą sprawdzać ułożenie luster i w razie potrzeby wprowadzać korekty.

Czym jest Teleskop Jamesa Webba?

Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy, największy i najbardziej złożony teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek powstał. Naukowcy liczą, że odpowie na pytania związane z Układem Słonecznym, odległymi gwiazdami i początkami wszechświata.

Powstał przy współpracy między innymi NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

Zwierciadło Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA Goddard Space Flight Center

Autor:kw

Źródło: PAP, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

Pozostałe wiadomości