To, jak troskliwy potrafi być samiec Phyllopteryx taeniolatus, widać na zdjęciu uchwyconym przez oceanografkę PT Hirschfield. Fotografia przedstawia smoka morskiego dryfującego po łące morskiej trawy z przyklejonym do ogona pękiem jaj.
Zdjęcie wykonane przez PT Hirschfield, australijską oceanografkę, zajęło najwyższe miejsce w kategorii Compact Behavior w konkursie Underwater Photography Guide's 2022 Ocean Art. Fotografia przedstawia samca smoka morskiego Phyllopteryx taeniolatus, który do ogona ma przyklejony pęk jaj. W przyszłości z tych jaj wyklują się młode.
Smoki morskie Phyllopteryx taeniolatus to ryby spokrewnione z konikami morskimi. Żyją na głębokości od 4 do 6 metrów, choć mogą zanurkować nawet na 50 metrów - pisze serwis internetowy Live Science, powołując się na akwarium w Atlancie w stanie Georgia. Zazwyczaj rozpoczynają lęgi pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
Smoki morskie
Jak pisze Live Science, jaja składane przed smoki morskie najpierw są koloru różowego, a potem stają się brązowawe.
- Po kilku tygodniach zaczynasz widzieć plamki wewnątrz każdego jaja, są to oczy - powiedział w rozmowie z Live Science Greg Rouse, biolog morski z University of California, komentując zdjęcie. Rouse dodał, że jaja przedstawione na zdjęciu zostały dopiero co złożone.
W przeciwieństwie do większości kręgowców, samce smoków morskich inwestują czas i energię w opiekę nad niewyklutymi jajami. Smoki morskie przyklejają jaja, których jest od 100 do 180, do spodniej strony ogona. Blisko spokrewnione grupy, w tym koniki morskie, również wykazują tę niezwykłą strategię opiekowania się potomstwem - podaje Live Science.
Phyllopteryx taeniolatus są endemiczne dla przybrzeżnych wód Australii. Bardzo trudno rozmnaża się je w niewoli.
- Smoki morskie, które ludzie widzą w akwarium, są w większości przypadków łapane na wolności -powiedział Rouse. Rouse jest współzałożycielem projektu Seadragon Search, w którym entuzjaści nurkowania mogą rejestrować swoje spotkania z tymi rybami.
Źródło: livescience.com, Australian Museum
Źródło zdjęcia głównego: PT Hirschfield