Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.
Wyniki nowych badań naukowców z Chińskiej Akademii Nauk w Urumczi opublikowano 30 czerwca na łamach czasopisma "The Innovation". Badali oni szczególnie odporne ziemskie rośliny pod kątem tego, czy mogłyby rosnąć na powierzchni Marsa.
Okazało się, że zdolny do tego mógłby być jeden z gatunków mchu - pustynny mech Syntrichia caninervis. Jak stwierdzono, ten mech obecny m.in. na kalifornijskiej pustyni Mojave, w Tybecie i Antarktydzie, może znieść warunki podobne do tych, jakie panują na Marsie, w tym suszę, ekstremalne zimno i wysoki poziom promieniowania.
Mech mógłby rosnąć na Marsie
Podczas badań w laboratorium mech Syntrichia caninervis wystawiany był na działania skrajnych warunków, przypominających te na Marsie. Dotyczyło to temperatury, ciśnienia, składu atmosfery oraz promieniowania ultrafioletowego. Okazało się, że badany mech nie tylko przetrwał w tych warunkach, ale nawet był w stanie zacząć wzrastać po niemal całkowitym odwodnieniu.
Badacze wskazali, że mech odrodził się także po spędzeniu pięciu lat w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza oraz 30 dni w temperaturze sięgającej minus 196 stopni Celsjusza. Mech był także wystawiany na działania promieni gamma - jak odkryto, dawki 500 Gy sprzyjały wzrostowi rośliny. Dla porównania, ekspozycja ludzi na dawkę ok. 50 Gy powoduje drgawki i śmierć. "Nasze wyniki wskazują, że Syntrichia caninervis należy do najbardziej odpornych na promieniowanie znanych nam organizmów" - piszą naukowcy.
Jak zauważył chiński zespół złożony z ekologów i botaników, rośliny, które były suszone przed ekspozycją, radziły sobie lepiej w marsjańskich warunkach. "Patrząc w przyszłość spodziewamy się, że ten mech będzie można przenieść na Marsa lub Księżyc, aby móc dalej testować możliwość kolonizacji roślin i ich wzrostu w przestrzeni kosmicznej" - napisali naukowcy.
"Ważny pierwszy krok"
Cytowany przez "The Guardian" prof. Stuart McDaniel z Uniwersytetu na Florydzie, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że większość roślin nie jest w stanie wytrzymać stresu związanego z podróżami kosmicznymi. Jednak wyniki badań chińskich naukowców wskazują, że pustynny mech może przetrwać działania niektórych czynników, występujących podczas podróży, "w tym bardzo wysoki poziom promieniowania, bardzo niskie temperatury i bardzo niski poziom tlenu".
Podkreślił, że uprawa roślin jest ważną częścią każdej misji kosmicznej, ponieważ przekształcają one dwutlenek węgla i wodę w tlen i węglowodany, których ludzie potrzebują do przetrwania. - Mech pustynny nie jest jadalny, ale może świadczyć inne ważne usługi w kosmosie - dodał.
McDaniel zauważył zarazem, choć badanie jest "ważnym pierwszym krokiem", to nie wykazało, by mech mógł stanowić znaczne źródło tlenu w warunkach marsjańskich, ani czy mógłby się w nich rozmnażać.
Źródło: PAP, "Guardian"
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech