TVN Meteo | Nauka

Depresja a płeć. Choroba "bardzo różni się u mężczyzn i kobiet"

TVN Meteo | Nauka

Autor:
dd
Źródło:
PAP
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelną
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24
wideo 2/5
TVN24Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelną

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Lavala w Kanadzie, depresja nie daje jednakowych objawów biologicznych u kobiet i mężczyzn. Analiza mózgów wykazała u kobiet zmiany w korze przedczołowej, a u mężczyzn między innymi w jądrze półleżącym. Specjaliści odkryli też różnice w tym, jak przewlekły stres zmienia barierę krew-mózg u obu płci.

- Depresja bardzo różni się u mężczyzn i kobiet- mówi Caroline Ménard z Brain Research Centre, główna autorka badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature". - U kobiet choroba jest dwukrotnie częstsza, daje inne objawy, a reakcja na leki przeciwdepresyjne nie jest taka sama jak u mężczyzn. Naszym celem było dowiedzieć się, dlaczego - dodaje.

Badania nad depresją u kobiet i mężczyzn

Ménard i jej zespół już wcześniej prowadzili badania dotyczące różnic płciowych w kontekście depresji. Badania prowadzili m.in. na myszach, u których zaobserwowali, że przedłużający się stres społeczny osłabił barierę krew-mózg, oddzielającą mózg od krążenia krwi obwodowej u samców myszy. Zmiany te były spowodowane utratą jednego z rodzajów klaudyn - białek zlokalizowanych bezpośrednio pod warstwą rogową białka połączenia ścisłego, które tworzą swojego rodzaju "drugorzędową" strukturalną barierę naskórkową. Skutkiem tego były zmiany w jądrze półleżącym - części układu nagrody, głównego systemu motywującego zachowanie, związanego z kontrolą emocji. Takie same zmiany zaobserwowali w mózgach mężczyzn cierpiących na depresję, gdy zbadali ich mózgi tuż po śmierci.

Depresja - co musisz o niej wiedzieć (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Depresja. Płeć a zmiany w barierze mózgowej

Kiedy zespół powtórzył eksperyment na samicach myszy, okazało się, że zmiany w barierze krew-mózg - wywołane utratą części klaudyn - zlokalizowane były w korze przedczołowej. Ich odkrycia były takie same, gdy zbadane zostały mózgi kobiet cierpiących na depresję w chwili ich śmierci. Jednak u mężczyzn bariera krew-mózg w korze przedczołowej nie została naruszona.

- Kora przedczołowa pełni funkcję w m.in. planowaniu ruchów i działań, przewidywania ich konsekwencji, może też hamować gwałtowne stany emocjonalne - wyjaśnia Ménard. - U przewlekle zestresowanych samców myszy i mężczyzn z depresją ta część mózgu pozostała niezmieniona. Odkrycia te sugerują, że przewlekły stres zmienia barierę mózgową w różny sposób w zależności od płci - dodaje.

W trakcie dalszych badań naukowcy odkryli we krwi marker związany z prawidłowym funkcjonowaniem bariery krew-mózg. Mowa o selektynach E - zapalnych cząsteczkach występujących w wyższych stężeniach u zestresowanych samic myszy. Ich obecność zauważono również w próbkach krwi kobiet z depresją, ale nie u mężczyzn.

- Depresję nadal diagnozuje się głównie za pomocą kwestionariuszy - mówi Menard. - Nasza grupa jako pierwsza wykazała znaczenie zdrowia nerwowo-naczyniowego w depresji i zasugerowała E-selektynę jako biomarker depresji. Może ona być potencjalnie wykorzystana do badań przesiewowych i diagnozowania depresji, jej leczenia lub terapii. Najpierw jednak będą musiały zostać przeprowadzone duże badania kliniczne w celu potwierdzenia wiarygodności biomarkerów - podsumowuje.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

Depresja - przyczyny, stopnie nasilenia (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor:dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości