Jak sprawić, żeby hormony grały w jednej drużynie? Trenując, śpiąc i jedząc. Aby osiągnąć sukces należy po prostu robić to właściwie, ponieważ wówczas bez trudu osiągniemy zamierzone cele, czyli ciało pozbawione nadmiaru tłuszczu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Hormony na ogół utożsamia się ze źródłem problemów takich jak nadwaga czy uciążliwy trądzik. Ale to także one odpowiadają za pozytywne zmiany w naszym ciele i stymulują rozbudowę tkanki mięśniowej i spalanie tłuszczu.
Jak więc zmobilizować własne ciało do zarządzania gospodarką hormonalną na naszą korzyść?
1. Panuj nad pragnieniami
Za poczucie sytości odpowiada leptyna, hormon wytwarzany głównie w białej tkance tłuszczowej (podskórnej). W chwili uwolnienia do organizmu oddziałuje na hipokamp, niedużą strukturę w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia, gdzie "zwalcza" hormony odpowiedzialne za chęć zjedzenia i apetyt - greliny.
U kobiet otyłych lub z nadwagą chronicznie wysoki poziom hormonu sytości może doprowadzić do nabycia odporności (im więcej tłuszczu w organizmie, tym więcej organizm leptyn produkuje). Jednakże wiele kobiet ma zbyt niski poziom leptyn i niemalże ciągle jest nieustannie głodna.
Jak wyjść z tego błędnego koła? Po prostu... śpiąc. Niedobór snu, jak wykazano w badaniach, powoduje chaos i zaburza gospodarkę grelinami i leptynami. Naukowcy z Brigham Young University obliczyli, że kobiety powinny sypiać od minimum 6,5 godz. do 8,5 godz. na dobę aby hormony "nie wariowały" i spełniały swoją rolę.
2. Zbuduj palące tłuszcz mięśnie
Błędem wielu kobiet chcących schudnąć jest przekonanie, że aby osiągnąć cel lepiej jest nie jeść i nie podejmować się treningów siłowych. Tymczasem to błąd, ponieważ tylko łącząc dobrze zbilansowaną dietę z ćwiczeniami jesteśmy w stanie doprowadzić do satysfakcjonujących i trwałych zmian.
A ćwiczenia powodują rozrost tkanki mięśniowej, która wykorzystuje spożyte kalorie, aby funkcjonować i uniemożliwia tym samym ich odkładanie się w postaci tłuszczu.
Najlepszym rozwiązaniem więc połączenie treningu aerobowego z podnoszeniem ciężarów. Wykonywanie serii typowo siłowych z wykorzystaniem obciążenia powoduje uwalnianie się testosteronu, hormonu "żywiącego się" tłuszczem.
Istotne jest wybranie właściwego obciążenie sztang lub kettli. - Jako właściwe rozumujemy takie, które jesteś w stanie podnieść i wykonać z nim 3-4 serie z 6 do 10 powtórzeniami w każdej - wyjaśniła trenerka Pat Gilles. Więc jeżeli chcesz schudnąć, musisz polubić martwe ciągi, przysiady i wznosy oraz nauczyć się jeść regularnie 5 posiłków dziennie.
3. Spraw, by Twoje jedzenie naprawdę odżywiało
Za każdym razem, gdy jesz, uwalniasz cholecystokininę - hormon, którego zadaniem jest stymulacja wydzielania żółci i soku trzustkowego, a który wykazuje działanie hamujące uczucie głodu.
Jak podkręcić dobroczynne wpływy cholecystokininy? Ano jedząc sporo zdrowych tłuszczy i węglowodanów oraz minimum 20-25 g białka w każdym daniu. Badacze z Cambridge dowiedli, że śniadania obfitujące w białko to nie tylko gwarancja sytości na dłużej, więcej energii na resztę dnia i mniejsza ochota na podjadanie pomiędzy posiłkami. Znakomicie reguluje gospodarowanie innymi ważnymi hormonami i utrzymuje je na właściwym poziomie przez cały dzień.
4. Wrzuć metabolizm na właściwe tory
Metabolizm to bardzo skomplikowany proces. Jednym z "narzędzi" kontrolujących jego przebieg jest tarczyca, czyli gruczoł w kształcie nietoperza zlokalizowany na szyi (na wysokości krtani), który wytwarza różne hormony. Między innymi hormony które kontrolują, ile kalorii spalisz nic nie robiąc - np. siedząc czy leżąc.
Tarczyca jednak może oraz, niestety, często bywa przyczyną wielu problemów o podłożu hormonalnym. Objawem niektórych problemów jest utrzymująca się mimo diety i ruchu nadwaga. Jeżeli więc widzisz, że tyjesz, przerzedzają Ci się włosy i masz zaburzony odbiór gospodarki cieplnej ciała, idź do lekarza ponieważ powodem może być właśnie ten niepozorny gruczoł.
Jak uniknąć w przyszłości kłopotów z tarczycą? Jedząc sporo owoców morza. Częstym powodem zaburzeń pracy tego niepozornego gruczołu są niedobory jodu. A ten składnik można dostarczyć jedząc np. krewetki lub ryby morskie takie jak dorsz. Dobrym źródłem jodu są także wodorosty.
Autor: stella/rp / Źródło: womenshealth.com