Twoim noworocznym postanowieniem jest odżywiać się zdrowo? Fantastycznie. Naukowcy sugerują, że kluczem do sukcesu może być to, jak postrzegasz i definiujesz samego siebie.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Zmiana trybu życia na zdrowszy to zawsze dobra decyzja. Trudno w niej jednak wytrwać, zwłaszcza gdy codziennych obowiązków jest mnóstwo, w przeciwieństwie do pokładów sił i czasu. By wytrwać w postanowieniu, aby jeść zdrowe, zbilansowane posiłki o regularnych porach, pomóc może własna wyobraźnia. Opisane na łamach magazynu "Self & Identity" badania Amandy M. Brouwer i Katie E. Mosack sugerują, że wyobrażenie lepszej wersji siebie, w tym przypadku człowieka odżywiającego się regularnie i zdrowo, może być kluczem do faktycznej zmiany zachowania.
Siła i sztuka psychologii
Badaczki sprawdzały, czy koncepcja postrzegania samej siebie przez jednostkę może stanowić narzędzie do zmiany jej nawyków żywieniowych. Wysunęły hipotezę, że im bardziej jednostka identyfikuje się z konkretną rolą, tym silniejsze przejawia zachowania do niej przypisane. Czyli kreując się przed samym sobą na zdrowo odżywiającą się osobę, mamy większe szanse na dotrzymanie noworocznego postanowienia typu "będę jeść zdrowo".
Trzy grupy, jedna hipoteza
Ekspertki zbadały 124 kobiet, które wzięły udział w ich badaniu. Każdej wręczono informator i poproszono, aby stworzyły dziennik żywienia na okres 6 tygodni.
Następnie kobiety podzielono na trzy grupy. Pierwsza miała zapewnione podstawowe materiały informacyjne odnośnie ogólnych zasad zdrowego żywienia, drugiej przypisano rolę grupy kontrolnej a kobiety w trzeciej grupie poproszono, aby stworzyły 6 tzw. sprawozdań tożsamościowych.
Owe "sprawozdania tożsamościowe" miały wynikać z zamiarów każdej z badanych. Jeśli przykładowo chciała w swojej diecie umieścić więcej owoców, badaczki zachęcały ją, aby myślała o sobie jako o osobie żywiącej się owocami. Jeśli chciały natomiast zmniejszyć ilość napojów gazowanych, sugerowano jej, aby postrzegała się jako "osoba pijąca mało napojów gazowanych".
Kluczowe postrzeganie
Wyniki wykazały, że zmiana postrzegania samego siebie ma spory potencjał w kwestiach zdrowego żywienia. Kobiety z trzeciej grupy trzymały się swoich postanowień i jadły albo więcej owoców, albo piły mniej napojów itd. Co więcej - spożywały ponadto o jedną zdrową porcję jedzenia więcej aniżeli ich koleżanki z pozostałych grup, które w miarę upływu kolejnych tygodni coraz gorzej się odżywiały.
Kobiety, które Brouwer i Mosack motywowały i zachęcały do zmiany postrzegania się, dodatkowo utwierdzały badaczki w przekonaniu, że miały rację. Wiele z nich podkreślało, że dzięki temu łatwiej i chętniej dopasowywały się zachowaniem do określonej roli, dokonując zgodnych z daną postawą wyborów żywieniowych. Nawet w sytuacjach, w których wybór nie był zainteresowanym na rękę, to kobiety decydowały się na niego, aby nie wypaść z przyjętej roli.
Autor: stella/map / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock