Sucha, podrażniona skóra to zimą powszechny problem. Podpowiemy, jak o nią dbać.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Aby mieć piękną skórę niezależnie od pory roku, jej pielęgnację musimy właśnie od pory roku uzależnić. Zimą jest poddawana wielu próbom, np. zmianom temperatury (najpierw przebywamy na zewnątrz, gdzie często panuje mróz, a potem wchodzimy do ogrzewanych pomieszczeń).
Piękno na talerzu
Pielęgnację skóry zacznijmy od właściwej diety. Zimą powinna być ona bogata w zdrowe tłuszcze, opóźniającą procesy starzenia witaminę C oraz witaminę E, która "naprawia" uszkodzone przez czynniki zewnętrzne komórki skóry. Na wagę złota jest także witamina A, która spłyca drobne zmarszczki i łagodzi objawy trądziku, silnie odżywiając skórę.
W naszej diecie nie powinno zabraknąć takich produktów, jak jajka, mleko, masło czy różnego rodzaju sery i zboża oraz groch, kukurydza, kiełki pszenicy, marchewka, szpinak, dynia, orzechy, kapusta i brukselka. Ich obecność w spożywanych w regularnych odstępach czasu posiłkach plus odpowiednia ilość płynów i przespanych godzin pozytywnie odbije się na jakości skóry.
Dzięki diecie nie tylko możesz mieć ładniejszą skórę, ale przede wszystkim lepsze zdrowie:
Działaj z zewnątrz
Na skórę należy nakładać krem, który ją odpowiednio nawilży. Formuła kosmetyków nawilżających powinna zawierać rozmaite substancje higroskopijne, czyli zdolne do wiązania wody w naskórku.
Takimi składnikami są np. silnie nawilżający kwas hialuronowy czy wnikająca do głębszych warstw gliceryna oraz docierający do warstwy rogowej naskórka glikol propylenowy. Zastanawiając się, jaki wybrać, zdecyduj się na ten, który zawiera przynajmniej jedną ze wspomnianych substancji i właściwie go nakładaj.
Krem mający zatrzymać wodę w naskórku musi być nakładany na wilgotną skórę, a nie na skórę dokładnie osuszoną ręcznikiem.
Potrzebujemy także kremu ochronnego. Powinien on zawierać sfingolipidy, czyli zalążki lipidów pobudzających cerę do produkcji własnych i być tłusty lub półtłusty. Taka konsystencja najlepiej ochroni twarz przed szczypiącym w policzki mrozem.
Najlepsze składniki kremu na zimę to masło karite oraz naturalne olejki - olejek jojoba, wosk pszczeli i olejek sezamowy.
Rozpylaj mgiełkę
Jeśli jednak na mróz wystawiamy twarz rzadko, a głównym powodem problemów z cerą jest suche powietrze w ogrzewanym biurze, warto zakupić wodę termalną. Rozpylając delikatną mgiełkę i osuszając twarz z nadmiaru chusteczką, ukoisz cerę.
Zmywaj się prawidłowo
Zimą istotne jest również to, jak po całym dniu pozbywamy się makijażu. Jeżeli stosujemy kosmetyk o działaniu złuszczającym - np. żel z kwasami lub drobnym peelingiem - odstawmy go.
Sucha, podrażniona przez mróz cera poddawana ciągłemu ścieraniu nie zdoła się regenerować i odwdzięczy się suchymi plamami lub stanami zapalnymi, czyli bolesnymi i nieestetycznymi pryszczami. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest delikatnie myjący żel, pianka lub mieszanka olei.
Autor: stella/map/rp / Źródło: Harper's Bazaar
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock