Które owoce i warzywa, choć zwykle dostępne przez cały rok, właśnie teraz są najsmaczniejsze? Tara O’Brady, autorka książek kulinarnych, podpowiada, że to m.in. brukselka.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Cechą warzyw i owoców jest sezonowość. To dlatego w danym okresie są one smaczniejsze niż przez resztę roku. Co jeść w listopadzie, podpowiada Tara O’Brady, autorka bloga kulinarnego seven spoons.
Brukselka, jarmuż, kapusta
- Brukselka jest szczególnie pyszna w tym okresie, ponieważ niskie temperatury łagodzą jej naturalny, lekko gorzki posmak - wyjaśniała O’Brady w magazynie "TIME". - Ale nie tylko brukselka jest przepyszna. Równie smaczne są teraz kapusta i jarmuż - dodaje, podpowiadając, że znakomicie komponują się z sosem sojowym, sezamem i czosnkiem. - Wybieraj takie warzywa, które mają żywy i intensywny kolor i których wagę czujesz w ręku - zaznacza O'Brady.
Warzywa korzeniowe
Listopad to czas, kiedy na Twoim talerzu rządy powinny przejąć warzywa rosnące w gruncie, takie jak marchew, pasternak, rzepa i seler. Dlaczego? Ponieważ zimno zmienia zawartą w nich skrobię na cukier, co poprawia smak.
- W tym czasie wychodzą z nich znakomite kremowe zupy. Równie dobrze można je jednak upiec na złoto. Marchewka świetnie się komponuje z harissą (ostrą pastą z papryki chili i czosnku, często też z kolendrą, kminkiem zwyczajnym i kminem rzymskim oraz/lub dodatkiem oliwy - przyp. red.) czy z zaatarem (arabską mieszanką przypraw z majeranku, tymianku, oregano, prażonego sezamu i sumaku - przyp. red.). Z kolei pasternak dobrze współgra z miodem i orzechami, a seler świetnie łączy się z tymiankiem, orzechami laskowymi, kminkiem i kolendrą - podpowiadała blogerka kulinarna.
Żurawina
- Bogata w antyoksydanty i witaminę C żurawina jest na wagę złota w sezonie jesiennym, gdy nietrudno się przeziębić - zauważyła O'Brady.
To uniwersalny dodatek - można z niej przyrządzić sosy do mięs, dodawać do ciast czy chleba lub traktować jako przekąskę w trakcie pracy. Równie dobrze można z niej przyrządzać rozgrzewające nalewki. Blogerka podpowiada, by kupując świeże owoce żurawiny, zwracać uwagę na kolor skórki - to, czy jest napięta i lśniąca oraz czy owoc odbija się, gdy upuścimy go na ziemię.
Pory
Przymrozki służą porom, czyniąc je wyraźniejszymi w smaku.
- Wybieraj te pory, których biała część jest jak najjaśniejsza, a łodyga - jasnozielona - podpowiada O'Brady. Pory powinny równiż intensywnie pachnieć. - Są obłędnie pyszne w duecie z jajkami, ale także w kremowej zupie porowo-ziemniaczanej, banalnej w przygotowaniu - sugerowała.
Cebula
- Cebule jesienią i zimą są o wiele bardziej aromatyczne i bardziej intensywne w smaku niż przez resztę roku - podkreśla O’Brady. - Powinny mieć ciemniejszą, grubszą skórkę bez skaz czy plamek - dodaje. Ponieważ jesienna cebula zawiera mniej wody, trzeba się nastawić, że gotowanie jej zajmie nieco dłużej. - Znakomicie komponuje się podsmażana razem z mięsem lub powoli glazurowana jako dodatek do potraw - podpowiadała.
Autor: stella/map / Źródło: Time
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock