Dr Barbara Jerschina wyjaśniała w "Studio Active", czym jest nadciśnienie, jak się je leczy i jakie ćwiczenia są wskazane, a jakie odradza się osobom cierpiącym na tę chorobę.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Nadciśnienie to "schorzenie układu krążenia krwi charakteryzujące się okresowo lub stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym".
- To jest choroba, którą nazywamy podstępnym mordercą - zaznaczyła dr Barbara Jerschina, internista z CM LUX Med wyjaśniając, że nadciśnienie rozwija się przez lata. Wielu chorych nie zauważa stopniowego podnoszenia się ciśnienia krwi aż do momentu, w którym nie dochodzi do tragedii, np. udaru.
- Nadciśnienie dziedziczy się dominująco. Wystarczy, że jeden rodzic ma, aby u dzieci stwierdzić podwyższone ryzyko - zaznaczyła. - To jednak nie oznacza, że nadciśnienie u tych dzieci wystąpi - przestrzegła.
Prawidłowe wartości
- Prawidłowe wartości ciśnienia powinny oscylować pomiędzy 100-140 górne ciśnienie i 70-80 dolne - zaznaczyła na początku dr Jerschina.
- Jeżeli ciśnienie przekracza te wartości to oznacza, że pacjent musi podlegać obserwacji. Jeżeli skoczy na stałe do 150 na 90-100 to zdecydowanie należy rozpocząć leczenie - podkreśliła.
Wyrównaj i trenuj
Czy podwyższone niebezpiecznie ciśnienie wyklucza jakąkolwiek aktywność fizyczną? Nie, ale są pewne warunki.
- Możemy dopuścić pacjenta z nadciśnieniem do uprawiania sportu wtedy, kiedy to ciśnienie jest wyrównane - wyjaśniła dr Jerschina.
Oznacza to, że osoby borykające się z nadciśnieniem muszą regularnie brać leki. Trzeba też pamiętać, że nie każda aktywność będzie dla "nadciśnieniowca" wskazana. Lepiej polubić jazdę na rowerze, treningi tlenowe, nordic walking czy zwykłe spacery.
- W przypadku treningów siłowych należy zmniejszyć wagę odważników na rzecz większej ilości powtórzeń - doprecyzowała. Zaznaczyła też jednak, że uprawiać można dowolną dyscyplinę, pod warunkiem, że będziemy kontrolowali ciśnienie.
Stres i kilogramy
Przyczyn nadciśnienia może być sporo.
- Bardzo często przyczyną nadciśnienia jest przewlekły stres. Prace w korporacjach bardzo źle wpływają na zdrowie - zauważyła, radząc, aby nauczyć się radzić sobie z nerwowymi sytuacjami na kanapie psychoterapeuty.
Kolejną przyczyną jest nadmiar kilogramów.
- W tych dodatkowych kilogramach też są naczynia krwionośne przez które serce musi przepchać krew. W związku z czym wytwarza większe ciśnienie by to przepompować - wyjaśniała.
Dlatego w przypadku 20-, czy 30-kilogramowej nadwagi, aby obniżyć ciśnienie, najczęściej trzeba nie tylko przyjmować leki, ale też pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Bez leków jednak z problemem sobie nie poradzimy.
- Jedyną skuteczną metodą leczenia nadciśnienia jest przyjmowanie leków - przekonywała doktor i zaznaczyła, że nowe generacje leków pozwalają - zamiast trzech - brać tylko jedną tabletkę na dobę. To sprawia, że uciążliwość dla chorego jest dużo mniejsza niż kiedyś.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock