Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google "dynia" w ułamku sekundy wyskakuje ponad 1,5 mln stron. Precyzując wyszukiwanie poprzez dopisanie słowa "przepisy" otrzymamy niezgorszy wynik. Nic dziwnego - ten charakterystyczny owoc jest nie tylko przepyszny, ale i bardzo zdrowy.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Przepisów na dynię jest bez liku. Chętnie gości na naszych stołach ze względu na wyjątkowy smak i multum cennych składników odżywczych i witamin, jakie zawiera zarówno miąższ, jak i pestki tego niezwykłego owocu, który występuje w blisko 20 odmianach.
Niskokaloryczne i zdrowe
Ale co dokładnie się w dyni kryje? Po pierwsze: niewiele kalorii - 10 dag dyni dostarcza zaledwie 28 kcal. Zawiera natomiast sporo witaminy B2 - średnio 0,11 mg co stanowi ok. 10 proc. dziennego zapotrzebowania. Dostarcza także sporo B-karotenu; w 100 g dyni znajduje się 426 μg witaminy A, co jest równowartością dziennej normy dla dzieci i połową zapotrzebowania dla dorosłych.
Jest bogata w także w składniki mineralne: w 100 g znajduje się aż 340 mg potasu, 21 mg wapnia i 44 mg fosforu. Nie zawiera natomiast sodu.
Dynia jest wskazana dla osób pragnących zdrowo schudnąć lub mających problem z nadciśnieniem. Ponadto wspomaga odkwaszanie organizmu i wzmacnia układ odpornościowy. To wyjątkowa roślina, ponieważ nawet po ugotowaniu nie traci cennych składników odżywczych.
Pestki na nerwy i urodę
Ale nie tylko miąższ zawiera "samo dobro". Warto jeść także jej pestki, ponieważ każda z nich jest małą skarbnicą cennych składników.
W 100 g pestek znajdziemy aż 550 mg magnezu (ok. 150 proc. dziennego zapotrzebowania), 1174 mg fosforu (168 proc. dziennego zapotrzebowania), 4,49 mg manganu (214 proc. dziennego zapotrzebowania) i 7,64 mg cynku (80 proc. zapotrzebowania w przypadku kobiet i 50 proc. w przypadku mężczyzn).
Cynk jest szczególnie ważny dla osób mających problemy ze skórą ponieważ ma na nią dobroczynny wpływ wzmacniając ją, rozjaśniając, wygładzając i przyspieszając gojenie się ran.
Pestki dyni zawierają również cenną niacynę, czyli witaminę B3, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. 100 pestek zaspokaja 30 proc. dziennego zapotrzebowania na niacynę.
Nie dla diabetyków
Niestety dynia nie jest polecana diabetykom ze względu na wysoki indeks glikemiczny (IG=75). Wybierając na targu owoc warto kierować się względami estetycznymi i wybierać ten najpiękniej wybarwiony. Dlaczego? Ponieważ im bardziej pomarańczowy będzie jej miąższ, tym więcej będzie zawierał on cennych składników mineralnych, witamin i karotenu.
Autor: stella / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock